ALMANYALILAR

La Ciociara – Kızım ve Ben

La Ciociara – Kızım ve Ben

Savaşın dehşetini anlatan sıra dışı filmlerden biri daha denilebilir. Usta bir yönetmen ve usta oyuncularla süslü bir sinema klasiği. 1943 yılının İtalya’sında, başkent Roma’dayız. Şehir müttefik güçler tarafından havadan bombalanmaktadır. İtalya faşist Mussolini’nin diktatörlüğü altındadır. İnsanlar bombalama esnasında oradan oraya panik halinde kaçışmaktadırlar. Market sahibi Cesira (Sophia Loren) son anda dükkanının panjurlarını aşağı indirir ve içeriye kaçar. Patlayan bir bombanın sarsıntısı duvarın birindeki raflarda ne varsa aşağı indirir. O esnada 13 yaşındaki kızı Rosetta (Eleonora Brown) korkudan bayılır. İçeride birkaç müşteri korkudan donakalmış vaziyette mahsur kalmışlardır. Cesira bağırarak yardım, dahası biraz su ister. Anne kızını mümkün olduğunca sakinleştirip yatıştırmaya çalışır.

Cesira hemen oracıkta o anda karar almıştır. Dükkanı hemen satıp Roma’dan gideceklerdir. Çevresindeki insanlara eğer erkek olsaydım hepsini öldürürdüm gibi laflar eder. Kısa sürede sıradan bir anne değil, yavrusunu ölümüne savunacak dişi bir kaplanla karşı karşıya olduğumuzu anlarız. Dışarı çıkan müşterilerden birinin evi yanmaktadır, yaşlı adam koşa koşa dumanların çıktığı istikamete doğru yol alır. Millet dışarıda toplanmış birinin yüksek sesle okuduğu gazetenin haberini dinlemektedir. Kızını çalışanına bırakan Cesira koşa koşa ölmüş kocasının eski arkadaşı kömür tüccarı Giovanni’ye (Raf Vallone) gider. Yardım etmesini ister. Kızını Roma’dan çıkartmak istemektedir. Zayıf bir kalbi vardır kızının, başına bir şeylerin gelmesinden korkmaktadır.

1

Ne yapar ederler ikili karşışıklı anlaşırlar. Dükkan Giovanni’ye devredilir, Cesira kızı Rosetta ile yola koyulur. Göç kervanı Roma’ya insan getirip götürmektedir. Cesira’nın davranışları, rahatlığı, iyimserliği ve güleçliği sinirlerinizi bozabilir. Savaşın ortasında hayat dolu bir kadın, yanında da genç bir kız. Anne kız Cesira’nın memleketine gitmek üzere yol koyulurlar. Ufak tefek badirelerden sonra köyüne gelirler. Köy halkı onu tanır ama herkes o günlerde yoksuldur. Yiyecek gıda yoktur, olanlarda karaborsada fahiş fiyatlarla satılmaktadır.

Anne kız burada garip bir gençle, Michele Di Libero (Jean-Paul Belmondo) ile tanışırlar. Michele utangaç bir üniversitelidir. Çevresindekiler ona profesör lakabı takmışlardır. Hem çevresine, hem savaşa hem de mevcut iktidara karşı oldukça eleştirel görüşleri vardır. Anne kız yavaş yavaş savaştan uzak kendilerine iyi kötü bir hayat kurmaya başlarlar. Michele bu arada Cesira’ya yavaş yavaş gönlünü kaptıracaktır. Rosetta da bu arada genç adamı benimsemiş onun yakınlarında olmasından hoşnuttur. Tam Cesira genç profesörün aşkına karşılık vermek üzeredir ki bir gün Almanlar çıkagelirler. Kendilerine yol gösterecek bir rehbere ihtiyaçları vardır. Silah zoruyla Michele’, yanlarında götürürler.

Savaş bitmek üzeredir. Müttefikler Roma’yı kurtarmak üzeredirler. Haberler her bir yandan duyulur. Cesira kızı ile geri Roma’ya dönme kararı alır. Yolda müttefiklerin diğer uluslarından değil de Arapların saldırısına uğrarlar, eski bir kilisenin içinde anne kız vahşi barbarların saldırısına uğrarlar. Demek ki İngilizler, Amerikalılar veya diğerleri tecavüzcü değil Araplar ırz düşmanıdırlar. (Bayağı bir Arap düşmanlığıdır sahnelenenler.) Film bence asıl bundan sonra ciddileişip gerçekçi boyutlar almaya başlar. Sophia Loren’in performansı hakikaten de olağanüstüdür.

1960 yılı yapımı La Ciociara – Kızım ve Ben filminin yönetmeni Vittorio De Sica. Eser Alberto Moravia adlı yazarın aynı adlı romanından uyarlanmış. Senaryo Vittorio De Sica ile Cesare Zavattini’ye ait. Oyunculardan bazıları Carlo Ninchi, Andrea Checchi, Pupella Maggio, Bruna Cealti, Antonella Della Porta, Mario Frera, vs.

14.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: