ALMANYALILAR

Ran – Kaos

Ran – Kaos

Yaşlanan kral ve hükümdarlığını çocukları arasında paylaşma geleneği, ya da anlatılması mevzusu az buçuk mürekkep yalamış herkes tarafından bilinir ki bir Doğu anlatısıdır. Sen kalk bir Japon olarak Batılı birinin Doğululardan aşırdığı hikayeyi yine Doğulu verziyona sok. Ne garip bir dünya. Bu satırları filmi övmek veya yermek için söylemiyorum ama hemen herkes filmi eleştirirken üstadın, Shakespeare’den esinlendiğini yazmış, ama asıl onun kimlerden esinlendiğine dair hiçbir ifade yok. Elbette rahatsız oldum, cehaletin böylesi.

16. yy Japonya’sında geçen filmde Lord Hidetora Ichimonji (Tatsuya Nakadai) insanlık tarihindeki zorba, güçlünün zayıfı ezdiğini ve haklarını gaspettiğini bilen ve uygulayan sıradan derebeylerden biridir. Ama hayat bu, insan hep dinç ve savaşçı kalmıyor. Aynı imparatorluklar gibi derebeylikler, ağalık, şeyhlikler de çöküyor veya çözülüyor. Yetmiş yaşına gelen Hidetora ölmeden hükmü altındaki her şeyi ve her yeri en büyük oğlu Taro Takatora Ichimonji’ye (Akira Terao) bıraktığını ilan eder. Henüz ölmemiştir ama geleceği önceden görüp tedbir almak istemiştir. Herkes şaşırıp ani bir karar olduğunu ifade etse de yaşlı lord bunu uzun uzun düşündüğünü söyler. Kenara çekilme zamanının geldiğini fark edip meydanı ve egemenliğin dizginlerini gençlere bırakmayı uygun görmüştür. Emrinde sadece otuz adamı kalacaktır fiili liderlik yapmayacaktır. Herkesten bu kararı uymasını bekler.

1.jpg

Ortanca oğul Jiro Masatora (Jinpachi Nezu) bağlılık yemini edip karara saygı gösterirken, peki ben ve kardeşim ne olacağız, diye babasına sorar. Baba diğer iki oğlunun her birine topraklarıyla birlikte ikinci ve üçüncü kaleyi bırakmıştır. Her ikisi de büyük ağabeyleri Taro’nun yönetimindeki birinci kaleyi destekleme yükümlüdürler. Baba kalan günlerini her bir kalede sırayla kalarak geçirecektir. Kardeşlerin en küçüğü olan Saburo Naotora (Daisuke Ryû) celallenir. Vay be yaşlı olmak zor iş, der. Bu arada Taro babasından söz isteyip bu önemli ve ani kararını son bir defa daha gözden geçirmesini rica eder. Büyük oğul olmasına rağmen yerini alamayacağını, bunun ağır bir yük olduğunu vs. söyler.

Ağabey daha lafını bitirmeden küçük biraderi Jiro güzel nutuk çekiyorsun, der küstahça. Kendisinin öyle cilalı laflar etmeyi beceremediğini, dahası bundan utanacağını söyler. Babası oğlunu kin dolu sözler etmemesi için uyarır. Ortamın gerildiğini gören ortanca evlat ortamı yatıştırmak ister. Ağabeyine katıldığını, onun gibi düşündüğünü söyler. Baba oğullarına sadak dolusu oklarla hayat dersi verir. Tek oku kırmak kolaydır ama iki, üç oku kırmak zordur diye evlatlarına birlik olun tavsiyesinde bulunur. Küçük evlat babasına isyan eder. Üç oku diziyle kırıp babasının hem zırvaladığını, hem de planının saçma olduğunu, ya bunadığını ya da keçileri kaçırdığını saygısızca sıralar. Babası örnek vermesini ister. Oğul babasını okyanustaki sular kadar kan döktüğü, kimseye acıyıp merhamet göstermediği, çocukken büyüyüp kendilerini hep savaşın içinde bulduklarını, kendilerinin oğulları olmalarına rağmen onların sadaketlerine bel bağladığı için aptal, bunamış ve yaşlı bir ahmak olduğunu, deliliğinin gittikçe arttığını vb. ağır suçlama ve ithamlarda bulunur. Baba oğlunu ve ona arka çıkan adamı huzurundan kovar ve akabinde gelmesi kaçınılmaz kaosu aslında kendisi tetikler. Filmin geri kalanı lezzetli bir sinema şöleni ve klasiğidir.

1985 yılı yapımı Ran filmini Akira Kurosawa yazıp yönetmiş. Eser William Shakespeare’den uyarlanmış. Diğer senaristler Hideo Oguni ve Masato Ide. Bazı oyuncular Mieko Harada, Yoshiko Miyazaki, Hisashi Igawa, Pîtâ, Masayuki Yui, Kazuo Katô, Norio Matsui, Toshiya Ito, Kenji Kodama, vs.

11.05.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: