17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeIt's a Wonderful Life – Şahane Hayat

It’s a Wonderful Life – Şahane Hayat

Ben fake klasikler diyorum. Böyle dememe kızıp öfkelenenler var. Sinema tarihine klasikler diye geçmiş o kadar saçma sapan film var ki, sırf nostalji olsun diye, o zamanlar büyük emekler verilmiş diye sinema anlayışımızı, sinemaya bakış açımızı mı değiştirmemiz gerekiyor? Herkesin kendince bir sanat, bir estetik, güzellik anlayışı ve beğenisi var. Ben bir anlatıcı olarak ilk önce ne anlatıldığına bakıyorum. Sonra da nasıl anlatıldığına. En sonunda da kimin anlattığına. İzleyiciye ve sanata ne verdiğine. Sinema başlı başına büyüleyici bir sanat ve insanları hayatın bire bir gerçekliklerinden uzaklaştırıp aptallaştıracak nice tehlikelerle dolu. Ancak dürüst ve samimi eleştirmenlerin izleyicilere ve dolayısıyla sinemaya ciddi katkıları olacağı kanaatindeyim, uyduruk filmlerin değil.

Film bir yerlerde bir kilisenin dev çanının çalması ile başlar. Çalınan melodilerden Noel zamanı olduğunu anlarız. Bedford Şelaleleri civarında olduğumuzu öğrenirken bir sesin Tanrıya yalvarıp yakardığına, dua ettiğine şahit oluruz. Sesin istediği George Bailey adında birine yardım edilmesidir. Zira adamın kendisine yardımı dokunmuştur. Benzer duayı George‘nin annesi de etmektedir. Onun yardımsever ve kendisini düşünmeyen biri olduğunu söyler. Başkaları da benzer duaları eder. George‘nin kızı da. Sonra da uzayda birbirleriyle konuşan yıldızların muhabbetine şahit oluruz. Aşağıya birini göndermeleri gerekmektedir, zira birçok kişi George Bailey hakkında dua edip, ona yardım edilmesi çağrısını yapmaktadırlar. Aşağıya kimin gönderilmesi sırasını öğreniriz. Bir tilkinin zekasına ve bir çocuğun inancına sahip Clarence isimli daha kanatları olmayan bir melekten bahsetmektedirler. Yok daha neler dersiniz kendi kendinize. Emir demiri keser. Clarence dünyaya gitmeli Tanrının kendisine verdiği hayatı yok etmek üzere olan George‘yi kurtarmalıdır. Melek iki yüz yıldır kanat beklemektedir. Bu görevi başarıyla yerine getirirse kanatlarını alacaktır.

Böylelikle meleğe kime yardım edeceğini göstermeye başlarlar. George‘nin çocukluğuna gideriz. Onun nasıl da özverili biri olduğuna, kardeşini nasıl da o yaşlarda ölümden kurtardığına ve bu uğurda kulağının birisinin rahatsızlanmasına eşlik ederiz. Küçük George bununla da kalmaz, yanında çalıştığı yarı pastacı yarı eczacı Mr Gower‘in (H.B. Warner) oğlu ölmüştür, yanlışlıkla bir müşterisine ilaç hazırlarken az kalsın ilacı zehirle karıştıracaktır, buna engel olan George yine de şefinden bir güzel dayak yer. Küçük Mary‘nin duymayan kulağına seni ölene kadar seveceğim diye fısıldaması harikadır. Sonra da yetişkin George Bailey‘i (James Stewart) görürüz. George yaşadığı kasabayı terk edip üniversiteye başka bir şehire gitmek için hazırlanmaktadır. Eski şefine veda eder.

Meleğin onu tanıyıp anlaması için sıkça geriye dönüşlerle bize gösterdiği adamın hikayesini, verdiği hayatta kalma mücadelesini, kasaba halkına yaptığı iyilikleri, amcasının yüklü bir miktar parayı çarptırmasından sonra iflasın eşiğine nasıl gelmesine ve umutsuzluğa kapılıp intiharın eşiğine nasıl geldiğine eşlik ederiz. Onu intihardan kim mi kurtaracaktır? Tabii ki Clerence (Henry Travers). Oysa onsuz film, George intihar etse bile çok daha gerçekçi, kalıcı, sosyal, inandırcı ve böylelikle hak ettiği bir klasik olabilirdi.

1946 yılı yapımı It’s a Wonderful Life – Şahane Hayat filmini Frank Capra yönetmiş. Philip Van Doren Stern adlı yazarın eserinden sinemaya uyarlayan senaristler yine Frank Capra başta olmak üzere Frances Goodrich, Albert Hackett, Jo Swerling ve Michael Wilson. Bazı oyuncular Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Beulah Bondi, Frank Faylen, Gloria Grahame, vs.

16.04.2019

Vorheriger ArtikelThe Magnificent Seven – Muhteşem Yedili
Nächster ArtikelYumurta

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular