30.2 C
Hamburg
Donnerstag, August 13, 2020
Start Kultur Kino The Magnificent Seven – Muhteşem Yedili

The Magnificent Seven – Muhteşem Yedili

The Magnificent Seven – Muhteşem Yedili

Önce biraz hikayeyi anlatayım da bakalım sizlere tanıdık gelecek mi? Küçük bir şehirde, dahası Rose Creek adlı kasabadayız. Haydutbaşı ve aynı zamanda başarılı bir iş adamı olan ve çevresinde hırsız baron diye nam yapmış Bartholomew Bogue (Peter Sarsgaard), cemaat kilisede sorunlarına nasıl bir çözüm yolu bulmaları gerektiğini tartışırlarken düpedüz baskın yapar. Az biraz mırın kırın edeni oracıkta öldürüverir. Kilisenin kutsallığını da lekeler. Millet eşkiyaların boyunduruğu altında yaşarlarken kasabaya bir kelle avcısı gelir. Sam Chisolm (Denzel Washington) attığını vuranlardandır. Oracıkta aranan birini vurur ve bin dolarını hazır etmelerini sonra bir ara uğrayıp alacağını söyler. Bu arada barda yalnız kalan kumarbaz Josh Farraday (Chris Pratt) masada kalan paraları şapkasına doldurmakla meşguldür. Tam kasabayı terk etmek üzereyken kocası Bogue tarafından öldürülen dul kadın Emma Cullen (Haley Bennett) Chisolm‘dan yardım ister, dahası önce kasaba halkından Teddy Q (Luke Grimes) dener olmayınca da Emma lafa dalar. Adam kabul etmese de başlarda, sonunda yardım etmeye ikna olur.

Hayatına susamış kelle avcısının ilk yol ortağı kumarbaz Farraday olacaktır. Dahası iki kişiyi öldürüp kaçmak üzere olan adam eli mahkum öneriyi kabul edecektir. Harika doğa manzaraları arasında kendilerine yardımcı olabilecek insanları, dahası usta silahşörleri toplamaya başlarlar. Farraday‘ı ve Teddy Q‘yu keskin nişancı olduğu için ölüm meleği diye çağrılan Fransız İyi Geceler Robicheaux‘u (Ethan Hawke) üç gün içinde bulmaya ve getirmeye gönderen Chisolm, Emma ile bir başkasını arar.

1.jpg

Issız bir ormanda, kulübenin birinde bir ceset ile karşılaşırlar. Adamın biri kement atıp Emma‘yı düşürür ve Chisolm‘un silahına davranmasına fırsat bırakmaz. Vasquez (Manuel Garcia-Rulfo) isimli Meksikalı kanun kaçağı adam geldiğinde içerideki adamın öldüğünü açıklar. Vasquez‘in aranıyor afişini cebinden çıkartan Chisolm hem kelle avcısı hem de yetkili bir subay olarak ona bir teklifte bulunur. Beraber çalışırlarsa ona dokunmayacaktır. Çılgın teklifi oracıkta kabul eder. Farraday ile Teddy Q hem Vasquez‘i bulurlar, hem de yanındaki bıçak ustası büyük ihtimalle Çinli, kiralık katil Billy Rocks‘u (Byung-Hun Lee) da birlikte getireceklerdir.

Üç gün sonra buluşan beşli (Teddy Q ve Emma sayılmaz) yavaş yavaş kaynaşırlarken guruba bir Kızılderili Red Harvest (Martin Sensmeier) eşlik edecek ve Chisolm ile kendince dostluk kuracaktır. İri kıyım Avcı jack Horn (Vincent D’Onofrio) ile ekip tamamlanır. Vincent D’Onofrio‘nun başarılı performansı yine dikkat çekicidir.

Filmin sonrası yani kasabadaki 22 kişinin katledilmesinden sonra haydut barona haber verilmesi ve onunda 200 adamıyla gelip çatışmalarına kadar oldukça can sıkıcıdır. Evet film Akira Kurosawa‘nın 1954 yılı yapımı „Yedi Samuray“ filminin yeni ve modern bir tekrarıdır. Bence bir kovboy filmi için bile haddinden fazla şiddet, dahası cinayet söz konusu. Bence bu hali ile 1960 yılında ilk aşırma olan aynı adlı „Muhteşem Yedili“ kadar bile başarılı değil. Çok kültürlü bir yedili, harika doğa manzaraları filmi kurtarmaya yetmemiş. Şahsen ben çok daha kaliteli kovboy filmleri de gördüm.

2016 yılı yapımı The Magnificent Seven – Muhteşem Yedili filmini Antoine Fuqua yönetmiş. Senaryonun o zamanki yazarları Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto, Hideo Oguni ve şimdiki senaristleri Nic Pizzolatto ve Richard Wenk. Oyunculardan bazıları Matt Bomer, Jonathan Joss, Cam Gigandet, Emil Beheshti, Carrie Lazar, Alix Angelis, David Kallaway, vs.

24.04.2019

- Advertisment -

Most Popular

Aydın’da sezonun ilk kuru inciri borsaya geldi

Türkiye'nin yanı sıra dünya genelinde de kuru incirin en önemli üretim merkezi konumundaki Aydın'da, sezonun ilk ürünü borsaya geldi. Aydın Ticaret Borsasında düzenlenen ilk ürün...

EU-Wettbewerbshüter genehmigen deutsche Beihilfen für Flughäfen und Schienengüterverkehr

Die Europäische Kommission hat zwei deutsche Beihilferegelungen genehmigt, mit denen Deutschland seine Flughäfen in der Coronakrise unterstützen und Innovationen im Schienengüterverkehr fördern will. „In...

Schneider Electric’ten „Dijital Otel Çözümleri“ eğitimi

Schneider Electric'in Learning Series kapsamında düzenlediği "Dijital Otel Çözümleri ve Otellerde EcoStruxure Mimarisi" online seminerinde EcoXpertlere ve son kullanıcılarına otel segment çözümleri hakkında eğitim verildi. Schneider Electric'ten yapılan...

Ayvalık’ta „Plastik Aşklar“ tiyatro oyunu sahnelendi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde "Plastik Aşklar" isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Ayvalık Açıkhava Tiyatrosu'nda sergilenen oyunda tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, aynı zamanda yönetmen ve yapımcı Oya...
%d Bloggern gefällt das: