ALMANYALILAR

Paths of Glory – Zafer Yolları

Paths of Glory – Zafer Yolları

Savaş karşıtı filmler her zaman için ilgi odağı olmuş ama bunların çok azı sinema tarihine geçmeyi başarabilmiştir. Filmin konusu kadar nasıl yapıldığı, sesden görüntüye, bilmem hangi efekten renklere, dekor, mekandan oyunculuğa kadar bir çok etken önemli rol oynar. Bu filmi böylesine etkili kılan ise bunların hemen hepsinin toplamıdır demek yanlış olmayacaktır. Bir ustadan da ancak bu beklenir denilen nadir çalışmalardan biriyle karşı karşıyayız.

1916 yılı Fransa’sındayız. Yani I. Dünya Savaşı’nın en ateşli yıllarında. Fransızlar ile Almanlar iki yıldır birbirlerine karşı savaşsalar da bir türlü yenişemeyen pehlivanlar gibidirler. İlk dönemki Alman üstünlüğü geri püskürtülmüş, belirli bir hat sürekli bir korumaya alınmıştır. Her iki tarafta birbirilerine karşı ciddi üstünlük sağlayamamaktadır. Bilinen siper savaşları gerçekleşse de ancak birkaç yüz metre ilerleyip geri çekilmeler arasında günler gelip geçer. Her defasında kaybedilen yüzlerce hayattır bahsi geçen.

1.jpg

Böyle günler altında görkemli Fransız karargahlarından birindeyiz. General George Broulard’ı (Adolphe Menjou) kibar bir şekilde karşılayan General Paul Mireau (George Macready) askeri bir komutandan öte, sanat eseri kolleksiyoncusunu çağrıştırır. Broulard onunla çok önemli ve çok gizli bir meseleyi konuşmak için gelmiştir. Genel Kurmay Merkez Karargahı bir saldırı birliği oluşturmasını Mireau’dan istemektedir. Mireau onun bir yıldır Almanların elinde tuttuğu stratejik bir noktada bulunan Ant Tepesi’nin alınmasını söyleyeceğini tahmin eder. Görev hakikaten de budur. Bu görev ise imkânsız gibi bir şeydir. İki gün içinde kurmaylar tepenin alınmasını ondan beklemektedirler.

General birliğinin parçalandığını bunu yapabilmesinin imkânsızlığını anlatsa da kâr etmeyecektir. Broulard hem adama gaz verir, hem de onun terfi ve bir yıldız daha alacağını dostça anlatır. Bu görevi kendisi yapmaz ise yapacak başka birini bulacaklardır. Mireau sekiz bin adamın hayatından sorumlu olduğunu, bunların itibarı ve kariyerinden daha önemli olduğunu söyler. Sonra da gaza gelip tek bir askerin hayatının Fransa’ya bedel olduğuna dair her türlü inandırıcılıktan uzak bir geyiğe başlar. Sonra da karşılıklı gazlamalarla bu iş olur der.

Akabinde General Mireau’yu cephede siperlerin ortasında görürüz. Albay Dax’ı (Kirk Douglas) ziyaret eden general Ant Tepe’sinin ele geçirilmesi için emir verir. Albay’ın itirazlarının bir anlamı olmayacak, ateşli saldırının ortasında saldırı birliği siperleri terk etmeyecek ve bu yüzden kabak üç sıradan askerin başına patlyacaktır. General Mireau komutası altındaki divanı harp, askerlerin idamına karar verecek ve infaz kurşuna dizilmeleriyle gerçekleşecektir.

Eskiden bir hukukçu olan Albay Dax üç eri kurtarmak için onca çaba harcasa da sonuç alamayacaktır. Finaldeki Broulard ile olan muhabbeti selam verilecek cinsten. Orduda kimin eli kimin cebinde bence çok güzel sergilenip yargılanmış. Kirk Douglas’ın belki de en iyi oyunculuğu denilebilecek çalışmanın konusu ve eleştirisi çok güzel, ama savaş sahneleri yer yer her türlü inandırıcılıktan yoksun ve zayıf olmasına rağmen savaş karşıtı bir film olmayı başarmıştır.  

1957 yılı yapımı Paths of Glory – Zafer Yolları filmi yazar Humphrey Cobb’un aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmış. Senaryo yazarı ve yönetmen Stanley Kubrick. Diğer senaryo yazarları Calder Willingham ve Jim Thompson. Bazı oyuncular Ralph Meeker, Wayne Morris, Richard Anderson, Joe Turkel, Christiane Kubrick, Jerry Hausner, Emile Meyer, vs.

13.04.2019

3 Replies to “Paths of Glory – Zafer Yolları”

    1. Askerlerin hayatı nasıl da o denli ucuz ve değersiz, bugün bile aktuel ve galiba değişmez yasa. İpleri hep yukarıdakilerin elinde. Filmin başarısı bence bunu göstermiş olmasında yatıyor. Finalde Albay’ın gözü açılıp postasını koyuyor.

      Liken

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: