14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeThe Searchers - Çöl Aslanı

The Searchers – Çöl Aslanı

Film hem bir sinema hem de kovboy filmi klasiği. Holywood‘un toplumda ötekileştirilmiş insanlara bakışını iyi bilenler bu esere şüphesiz eleştirel bakacaklardır. Yine kötü, tecavüzcü, haydut Kızılderililer ve yine iyileri oynayan beyazlar. Belki de böylesi yalan yanlış filmler yüzünden böyle oldu gidişat. Eleştirmek, ayıplayıp yargılamak yerine ağzı açık ayran budalası gibi bakıldığı, alçaklar alkışlandığı için. Ama oralarda onurlu insanlar da var. Örneğin 1973 yılında Baba filmiyle Oscar ödülüne layık görülen Marlon Brando, ödül törenine bir Apaçi olan Sacheen Little Feather‘i (Küçük Tüy) gönderdi ve bu ödülü reddederek kadının okuması için bir mektup gönderdi. Tabii engellendi, mektubun bir bölümünde şunları yazdı:

„200 yıl boyunca toprağı, yaşamı, ailesi ve özgür olma hakkı için savaşan yerli halka şöyle dedik: ‘İndir silahını arkadaş, gel beraber oturalım. İndirirsen eğer silahını arkadaş, barıştan söz ederiz senle, anlaşırız senin hayrına.’ Silahlarını indirdiklerinde ise onları katlettik. Onlara yalan söyledik. Onları topraklarından koparmak için kandırdık. Hiçbir zaman sadık kalmadığımız ve adına antlaşma dediğimiz o kâğıtları zorla imzalasınlar diye onları açlığa mahkûm ettik. Ve onları, yalnızca yaşamın anımsayabileceği kadar uzun bir süredir yaşam vermiş bu kıtada dilencilere döndürdük. Ve tarihi nasıl yorumlarsanız yorumlayın, ne kadar çarpıtırsanız çarpıtın: biz doğru davranmadık. Ne dürüst olduk ne de adil davrandık. Onlara ne haklarını iade etmek zorundaydık ne de antlaşmalarımıza sadık kalmak. Çünkü gücümüzün üstünlüğü bize diğerlerinin haklarına saldırma, mallarını gaspetme, yalnızca yaşamlarını ve özgürlüklerini savunmaya çalışırken yaşamlarını ellerinden alma hakkını sağlıyordu. Onların erdemleri suça dönüşürken bizim ahlaksızlıklarımız erdem oluyordu! Fakat bu sapkınlığın ulaşamayacağı bir şey var; o da tarihin büyük hükmü. Emin olun tarih bizi yargılayacaktır…“

Bu film de Marlon Brando‘nun bahsettiklerine küçük bir kanıt, az biraz da özeleştiri aslında. Irkçı tezleri bilen ve destekleyen, güya bu durumu eleştiren bir yapıt. 1868 yılında Texas‘dayız. Filmin başlangıcında ufukta atının üzerinde yalnız bir kovboy dahası kılıçlı, üniformalı biri belirir. Ev halkı damlamadan önce, kardeşi Aaron (Walter Coy) gelenin kendi kardeşi Ethan olduğunu, karısı Martha‘ya (Dorothy Jordan) söyler. Ethan Edwards (John Wayne) bir savaş gazisidir. İçsavaş da görev almış, yüzbaşılığa kadar yükselmiştir. Edwardslar, topyekün olarak yeğenler, çocuklar, hatta evin köpeği bile onu sevinç, şaşkınlık ve heyecanla karşılarlar. Ethan yeğeni Lucy (Pippa Scott) diye Deborah‘yı (Lana Wood) kucaklayıp kaldırır. Hiç değişmemişsin der. Debbie amcasına Lucy‘yi göstererek yanlışını düzeltir. Yemek hazırlanırken son hazırlıklar yapılır. Millet yemekteyken Martin Pawley (Jeffrey Hunter) damlar. Martin üvey amcasını selamlar, teyzesinden geç kaldığı için özür diler ve yemeğe oturur. Martin‘in kim olduğunu ve aileye nasıl getirildiğini öğreniriz.

Bu mutlu aile tablosu kötü Komançiler tarafından bozulacaktır. Civarda hırsızlık olayları baş göstermiştir. Bunu yapanlar da tabiiki Kızılderililerdir. Gelen şerif ve yanındakilerle birlikte çıkan Ethan ve Martin ev halkını savunmasız bırakacaklardır. Komançiler Scar (Henry Brandon) adlı önderleri eşliğinde Edwarsları basacak küçük Debbie dışında herkesi katledeceklerdir. Gerisi takip, intikam, beyaz adamın artistliği, kötü adamların kafalara kazınması, ucuz algı oyunları, izleyiciyi aptal yerine koyup alay etmekten başka bir şey değildir. Fake klasiklerden biri demek yanlış olmayacaktır. Sinema tarihi benzer nice aldatı dolu klasiklerle çarpıtılsa da tarih ve hayatın asıl gerçekliği gün gibi aydınlık.

1956 yılı yapımı The Searchers – Çöl Aslanı filminin yönetmenliğini John Ford yapmış. Alan Le May adlı bir yazarın eserinden sinemaya uyarlanmış. Senaryo yazarı Frank S. Nugent. Oyuncuların bazıları Vera Miles, Ward Bond, Natalie Wood, John Qualen, Olive Carey, vs.

20.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular