ALMANYALILAR

Elizabeth: Altın Çağ

Elizabeth: Altın Çağ

Bu filmin 1998’de piyasaya çıkan Elizabeth adlı yapıtın devamı olduğu söylenir. Ama ondaki tadı ve heyecanı yakalayamayacağınızı peşinen söylemeliyim. İlkinde nasıl tahta çıktığını, nelerle hangi taht oyunlarıyla posta oturduğunu izlemiştik. Bu bölümde de yarım asıra yaklaşan o muhteşem devre yani filme adını veren altın çağına şahitlik ederiz. Dekor ve kostümler için dört dörtlük demek dürüstlük olacaktır.

Film İspanya Kralı II. Philip’in (Jordi Mollà) şaşaalı bir kilisede küçük prenses kızı İsabella’ya (Aimee King) tanrının kendisi ile konuştuğunu, büyük projelerini gerçekleştirme zamanının artık geldiğini, şeytanın esiri olan İngiltere’yi kurtarmaları gerektiğini söylemesiyle başlar, diyebiliriz. Sonra baba kız balkondan halka şöyle bir görünür ama bizim görgüsüzler gibi yapmazlar, sadece kalabalığı seyrederler.

1.jpg

İngiltere’de ise Kraliçe I. Elisabeth (Cate Blanchett) danışmanları tarafından halkın arasına karışıyor diye uyarılır. Kraliçe protestandır, halkın çoğunluğu ise bilindiği üzere katolik. Katoliklerin o dönemler Vatikan’dan değil de İspanya’dan talimat almaları dikkat çeker. Kraliçe de, divanı da, sarayı da muhteşem görüntüler arasında bizi o zamanlara götürür. Zeki kraliçe kendisinden ne istendiğini danışmanlarına sorar, halkının yarısını zindanlara tıkacak, kellelerini uçurtmaya niyeti yoktur, suçlu olan varsa cezalandırılacağını, uyruğu altındaki insanları koruyacağını, korkunun korkuyu doğuracağını, tehlikeyi bilmesine rağmen suç işlemedikleri sürece halkını inançları yüzünden cezalandırmayacağını, halkın kraliçelerini sevdiğine inandığını ve bu sevgiye layık olmaya çalıştığını, söyler.

Akabinde (anlamadığımız bir şekilde 1998’deki filmde ölen İskoçya kraliçesi Mary’nin sürgün edildiği yerde buluruz kendimizi. Hani bu film o filmin devamıydı, ölüyü mü dirilttiler ne?) Fotheringhay Şatosu’ndayızdır. İskoçya Kraliçesi Mary Stuart’a (Samantha Morton) hizmetlisi yazılı bir not getirir. İngiltere’deki dostları tahtı gasp eden alçak Elisabeth’e karşı ayaklanacaklardır, bu laflara kızan Mary, nedimesinden lafının devamını getirmesini siter. Kraliçenin kafası bedeninden ayrılacaktır sözünden hoşlanır.

Kraliçe Elisabeth o anda danışmanı ve yanındaki hizmetliler grubu ile güzel ve rahat bir bot gezisindedir. Danışmanı Francis Walsingham (Geoffrey Rush) keşke bir varisi olsa gibi laflar eder. Kraliçe de varisin olabilmesi için önce bir eşin gerekliliğinden bahseder. Ve en sevdiği hizmetlilerinden Bess Throckmorton’un (Abbie Cornish) artık evlenme vaktinin geldiğini söyler. Kıza nasıl bir erkek diye sorduğunda Bess, dostça bakan dürüst bir erkek, diye yanıtlar. Sonra da danışmanına özel meseleleri ulu orta konuşmamasını tavsiye eder. Bir kiliseye gelirler, kraliçe diz çöküp dua eder.

İspanya kralı bir ormanı adeta yok ederek gemi yapımı için kullanılmasını emretmiştir. Diğer yandan kadını devirmek için bir komployu dahası suikasti devreye sokar. Başarısız suikasten sonra görkemli salonunda Kraliçe ziyaretçilerini dahası taliplilerini karşılar. Bunların arasında İspanyollara karşı korsanlık yapan ve yeni dünyayı, yani okyanusun ötesini bugünün Amerika kıtasını görmüş Walter Raleigh’da (Clive Owen) vardır. Adam kraliçenin ve hizmetçisinin de ilgisini çeker. Dramatik bir aşk üçgeninde film devam eder.

2007 yılı yapımı Elizabeth: Altın Çağ filmini yine Shekhar Kapur yönetmiş. Senaryo yazarları William Nicholson ve Michael Hirst. Bazı oyuncular Laurence Fox, John Shrapnel, Susan Lynch, Elise McCave, Penelope McGhie, Rhys Ifans, Eddie Redmayne, vs.

07.04.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: