12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHomeSokaklardan Bir Kız

Sokaklardan Bir Kız

Orhan Kemal‘in romanlarını okurken sık sık kafamda „aynı Yeşilçam filmlerindeki gibi“ ifadesini çok kullanırdım. Meğer tam tersiymiş, Yeşilçam üstattan otlanırmış. Bu filmle bunu daha iyi anlamış oldum. Tabii yoksulluk ve parasızlıktan, filmleştirelecek yapıtların hızlı ve çokça yazılması gerekliliği unutulmamalıdır. Yine de yapıtların sanatsal gücü zamanın ötesine sarkabilecek toplumsal gerçekçi ögelerle tıka basa dolu. Karşımızda yine üstadın bir romanının uyarlaması var. Yerli sinemada edebiyat uyarlaması maalesef uzak durulması gereken bir alan. Üst üste başarılı çalışmalar çıkarabilmiş tek bir yönetmen adını ben bilmiyorum. Sokaklardan Bir Kız romanını ben nasıl değerlendirmişim merak edenler bakabilir: https://localhost/asite01/2018/06/06/orhan-kemal-sokaklardan-bir-kiz/.

Genç bir kızı gecenin bir vakti tecavüzden Partal Abla (Reha Kıral) adlı yaşlı bir kadın kurtarır. Meğer kadın bildiğniz kerhane mamasıdır. Nuran´ı (Hülya Koçyiğit) koruyacağım diye kanatları altına alır sonra da pazarlamak ister. Nuran kerhanede curcuna çıkartır. Ortalığı velveleye verir. Kerhanecinin birinden okkalı bir de tokat yiyip yere serilir. O yerdeyken başka bir kerhaneci damlar, İhsan (Orçun Sonat). Görüntülerden Nuran‘ın İhsan‘ı tanıdığını anlarız. Eski mahalleden Nuran ona „İhsan abi, beni tanımadın mı diye seslenince“, İhsan tanır ve kızı o bataktan çekip çıkartır. Böylelikle biz de batakhaneden kadın çıkartmanın ne kadar kolay bir şey olduğunu öğrenmiş oluruz. Buraya kadarıyla bile film bir doğal afet denilmeyi hak eder.

Birgün önce evden kaçan Nuran‘ı İhsan geri amcasına götürür. Nuran girmek istemese de İhsan ona mecbur olduğunu bir müddet kalmasını, sonrasını halledeceğini sözünü verir. Nuran kapıdan değil, camı açık pencereden odasına girer. İhsan arkasından gülümseyerek kafa sallar. Rüyasında annesini görür. Annesi (Aliye Rona) babasını (Osman Alyanak) bir başkasıyla aldatırken küçük Nuran‘ın babası eve gelmiş ve adamı öldürerek katil olmuştur. Hoppa annesinin olup bitenler zerre kadar umurunda değildir. Sabah uyanınca Nuran amcası, amcasının karısı ve kızından her fırsatta zılgıtı yiyecek sonra da hapisteki babasını ziyaret edecektir.

Gerisi bilinen Yeşilçam klasiği, boş ve güme giden bir çalışmadır dersek yalan olmaz. Anlatılmaya denmeyecek ucuzluklar. İnsan yorumlarken kendisini neden ve ne kadar frenlemeli bilmiyorum ama senaryosundan kurgusuna, oyunculuğundan kalitesine elde var kocaman bir sıfır. Hem de yapım yılı 1974. Ellili veya altmışlı yıllar olsa insan olanaksızlıklar mazeretinin arkasına sığınır. Oysa o yıllarda Yeşilçam‘da bugün bile izlenince keyif ve sinema tadı alınacak nice yapıt var. Tamam iyi niyet, emeğe saygı da ama nereye kadar? Kötüden öte berbat mı berbat bir uyarlamaya film demek için bin şahit gerekirken susalım mı? Berbat bir filme iyi demek ne zamandan beri erdem oldu?

1974 yılı yapımı Sokaklardan Bir Kız güme gitmiş, ucuz bir edebiyat uyarlamasıdır. Senaryo yazarı ve filmin yönetmeni Nejat Saydam. Oyunculardan bazıları Tuncer Necmioğlu, Ahmet Arkan, Hikmet Taşdemir, Ekrem Dümer, Kadir Kök, Faik Coşkun, Lütfü Engin, Mustafa Yavuz vs.

18.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular