10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeBlog Yazarlığı

Blog Yazarlığı

Blog Yazarlığı

Ne kadar zamandır kişisel bloğumda yazıyorum unuttum. İlk deneyimler, kesintilerle, yeniden başlayıp ara vermelerle on iki yılı geçti sanıyorum. Son birkaç yıldır ise daha bir inatçı ve kararlı adımlarla yürüdüğümü söyleyebilirim. Dönem geliyor kitap yorumları ağırlık kazanıyor, bazen makaleler, arada bir haberler veya söyleşilerle gazetecilik yanım ağır basıyor, bu dönemin trendi ise sinema filmleri. Arşivde yüzden fazla film yayınlanmalarını bekliyorlar.

Kendimi düzenli bir blog yazarı olarak görmüyorum, hemen her gün bir paylaşımda bulunsam da bence böyle. Zira son 5-6 aydır doğru dürüst Türkçe de yazmıyorum. Bu sıralar Almanca roman, öykü ve biyografi, araştırma-inceleme dosyalarıyla meşgulüm. Zira bu defa oldukça kararlıyım, birkaç yıl içerisinde sadece yazarlık yapmak, onunla güne başlayıp onunla bitirmek istiyorum. Bu kararlı yolculuğumda bloğumun bana eşlik etmesini, bu gelişmelere tanıklık etmesini istiyorum.

1_100.jpg

Bilenler bilir bu platform dışında sosyal medyada pek o kadar interaktif biri değilim. Bana hep zaman kaybı gibi gelir bu uğraşı. Bense zamanı bir kitapla veya konuyu araştırmakla değerlendirme bağımlısıyım. Yazdığı Türkçe kitaplarını değerlendirmiyorum diye bana küsüp darılanlar bile var. Gerçi sormak lazım bunların kaçı benim yapıtlarımı değerlendirdi, anladı veya yorumladı meçhul.

Kendimi bir okur olarak tanımlıyorum. Kitaplar yazıyorum, edebiyatı çok seviyorum. Sanatımı yazarak gerçekleştirmeye kendimi az çok yatkın hissediyorum. Blog da birşeyler yazmak, okura yakın olmak, alçakgönüllü olmak, onların bu yolla bana ve sanatsal yanıma daha kolay ulaşabilecekleri sıradan biri olmak bana huzur veriyor. Zira çok burnu havada bir olmak veya aşırı kibirli olmak gibi saçma sapan suçlamaların az kurbanı olmadım. İnsanların tanımadıkları birileri hakkında ileri geri konuşması ne kadar kolay.

İnternetin günlük hayatımıza girmeden önceki evresinde de sıkı bir okur ve yazmaya çalışan biri olarak, son yılların sanal gelişmelerini en azından bilgiye ulaşma ve yayma konusunda en büyük devrim diye niteliyorum. Bir tablete 1 TB büyüklükte E-Kitap depolasanız ömrünüz okumaya yetmez. Bu aşamaya gelmiş insanlık ve yılda hâlâ milyonlarca kitap yayınlanmaya, yazılar yazılmaya, filmler çekilmeye devam ediyor. Bu anlamda şapkayı önümüze koyup düşünmek, sormak da gerekiyor. Ne yapıyorum, nasıl, niye, nereye kadar gibi sorulara dürüst ve samimi yanıtlar vermek önemli.

Kendimce söyleyebileceklerim, blogda yazmak bana rahat ve huzur verdikçe, okurların tepkilerine şahitlik ettikçe bu yola devam diyeceğim. Nice yeteneğin, güzel yazanın, güzel düşünenin, kalbi temiz insanların yanında yakınında olmak hoşuma gidiyor. Hemen herkes bilgiyi arıyor, sevginin ve paylaşımın önemini biliyor. Kibar, çok yönlü ve entelektüel yönden zenginler. Bana yetiyor bu kadarı, aynı kervanda onlarla, dostlarımla, okurlarla olmak, yol almak, mola vermek, kısa dinlenmelerin arkasından yeniden yola koyulmak. Hepimiz gidiciyiz, geriye kalacak olanlar ne hırslarımız, ne banka hesaplarındaki paralarımız, ne gayrimenkullerimiz vs., yaydığımız ışık, umutlar, aydınlatmaya çalıştığımız, kendimizi de aydınlatan bu yoldan başka bir şey olmayacak. Bilginin, paylaşımı, dostluğun, sevginin yolu.

Herkesin yola çıkarken kuşandığı giysi farklı. Zaman, yazılanlar, harcanan emek, ciddiye alıp okumalar bizleri birbirimizle binlerce km uzakta da olsak yakınlaştırabiliyor veya uzaklaştırıyor. Bu vesileyle düzenli okurlarıma bir kez daha gösterdikleri ilgi için bu yazıyla teşekkür etme ihtiyacı hissettim. Sıkça bir paragraflık yazıların dahi ağ da okunmadığı bir zamanda bu kadar ilgiye yer yer şaşıyorum. Bu teşekkür o yüzden. Her şey gönlünüzce olsun, iyi ki varsınız. Kısa bir araştırma arasından sonra kaldığımız yerden devam. Bu arada film eleştirisi önerisinde bulunan arkadaşların her bahsettiği yapıtı inceledim ve yorumladım. Yayınlanacağı günü beklemelerini rica ediyorum.

15.09.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular