11.4 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Home Blog Yazarlığı

Blog Yazarlığı

Blog Yazarlığı

Ne kadar zamandır kişisel bloğumda yazıyorum unuttum. İlk deneyimler, kesintilerle, yeniden başlayıp ara vermelerle on iki yılı geçti sanıyorum. Son birkaç yıldır ise daha bir inatçı ve kararlı adımlarla yürüdüğümü söyleyebilirim. Dönem geliyor kitap yorumları ağırlık kazanıyor, bazen makaleler, arada bir haberler veya söyleşilerle gazetecilik yanım ağır basıyor, bu dönemin trendi ise sinema filmleri. Arşivde yüzden fazla film yayınlanmalarını bekliyorlar.

Kendimi düzenli bir blog yazarı olarak görmüyorum, hemen her gün bir paylaşımda bulunsam da bence böyle. Zira son 5-6 aydır doğru dürüst Türkçe de yazmıyorum. Bu sıralar Almanca roman, öykü ve biyografi, araştırma-inceleme dosyalarıyla meşgulüm. Zira bu defa oldukça kararlıyım, birkaç yıl içerisinde sadece yazarlık yapmak, onunla güne başlayıp onunla bitirmek istiyorum. Bu kararlı yolculuğumda bloğumun bana eşlik etmesini, bu gelişmelere tanıklık etmesini istiyorum.

1_100.jpg

Bilenler bilir bu platform dışında sosyal medyada pek o kadar interaktif biri değilim. Bana hep zaman kaybı gibi gelir bu uğraşı. Bense zamanı bir kitapla veya konuyu araştırmakla değerlendirme bağımlısıyım. Yazdığı Türkçe kitaplarını değerlendirmiyorum diye bana küsüp darılanlar bile var. Gerçi sormak lazım bunların kaçı benim yapıtlarımı değerlendirdi, anladı veya yorumladı meçhul.

Kendimi bir okur olarak tanımlıyorum. Kitaplar yazıyorum, edebiyatı çok seviyorum. Sanatımı yazarak gerçekleştirmeye kendimi az çok yatkın hissediyorum. Blog da birşeyler yazmak, okura yakın olmak, alçakgönüllü olmak, onların bu yolla bana ve sanatsal yanıma daha kolay ulaşabilecekleri sıradan biri olmak bana huzur veriyor. Zira çok burnu havada bir olmak veya aşırı kibirli olmak gibi saçma sapan suçlamaların az kurbanı olmadım. İnsanların tanımadıkları birileri hakkında ileri geri konuşması ne kadar kolay.

İnternetin günlük hayatımıza girmeden önceki evresinde de sıkı bir okur ve yazmaya çalışan biri olarak, son yılların sanal gelişmelerini en azından bilgiye ulaşma ve yayma konusunda en büyük devrim diye niteliyorum. Bir tablete 1 TB büyüklükte E-Kitap depolasanız ömrünüz okumaya yetmez. Bu aşamaya gelmiş insanlık ve yılda hâlâ milyonlarca kitap yayınlanmaya, yazılar yazılmaya, filmler çekilmeye devam ediyor. Bu anlamda şapkayı önümüze koyup düşünmek, sormak da gerekiyor. Ne yapıyorum, nasıl, niye, nereye kadar gibi sorulara dürüst ve samimi yanıtlar vermek önemli.

Kendimce söyleyebileceklerim, blogda yazmak bana rahat ve huzur verdikçe, okurların tepkilerine şahitlik ettikçe bu yola devam diyeceğim. Nice yeteneğin, güzel yazanın, güzel düşünenin, kalbi temiz insanların yanında yakınında olmak hoşuma gidiyor. Hemen herkes bilgiyi arıyor, sevginin ve paylaşımın önemini biliyor. Kibar, çok yönlü ve entelektüel yönden zenginler. Bana yetiyor bu kadarı, aynı kervanda onlarla, dostlarımla, okurlarla olmak, yol almak, mola vermek, kısa dinlenmelerin arkasından yeniden yola koyulmak. Hepimiz gidiciyiz, geriye kalacak olanlar ne hırslarımız, ne banka hesaplarındaki paralarımız, ne gayrimenkullerimiz vs., yaydığımız ışık, umutlar, aydınlatmaya çalıştığımız, kendimizi de aydınlatan bu yoldan başka bir şey olmayacak. Bilginin, paylaşımı, dostluğun, sevginin yolu.

Herkesin yola çıkarken kuşandığı giysi farklı. Zaman, yazılanlar, harcanan emek, ciddiye alıp okumalar bizleri birbirimizle binlerce km uzakta da olsak yakınlaştırabiliyor veya uzaklaştırıyor. Bu vesileyle düzenli okurlarıma bir kez daha gösterdikleri ilgi için bu yazıyla teşekkür etme ihtiyacı hissettim. Sıkça bir paragraflık yazıların dahi ağ da okunmadığı bir zamanda bu kadar ilgiye yer yer şaşıyorum. Bu teşekkür o yüzden. Her şey gönlünüzce olsun, iyi ki varsınız. Kısa bir araştırma arasından sonra kaldığımız yerden devam. Bu arada film eleştirisi önerisinde bulunan arkadaşların her bahsettiği yapıtı inceledim ve yorumladım. Yayınlanacağı günü beklemelerini rica ediyorum.

15.09.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Robotik-Unternehmen aus Deutschland erhält Darlehen über EU-Investitionsoffensive

Die Europäische Investitionsbank (EIB) stellt dem deutschen Unternehmen Magazino im Rahmen einer Finanzierungsrunde ein Darlehen von bis zu 12 Mio. Euro zur Verfügung. Das...

Rönesans’ın Rusya’daki projesine yeni ödül

Moskova'nın iş ve yaşam merkezini buluşturan Moscow City'de hayata geçirilen Neva Towers, CRE All-Russia Awards 2020’de, En İyi Karma Proje ve Yılın En İyi...

ADAC Ambulanz-Service bringt Patienten sicher nach Hause

Internationale Herausforderungen in Zeiten der weltweiten Pandemie/ Unterstützung bei medizinischen Notfällen Bei Landung eines ADAC Krankenrücktransportes wurde das Team auf dem Airport Shijiazhuang (China) unter...

Uğur Okulları’ndan kitap okuma etkinliği

Kitap Benim projesi kapsamında her gün okullarda ve uzaktan eğitim kapsamında evlerde 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak...