24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeThe Thief of Bagdad – Bağdat Hırsızı

The Thief of Bagdad – Bağdat Hırsızı

Filmler vardır çocukluğunuzda ruhunuza işleyen, masallar, korsanlar örneğin, define arayıcıları, avcıları, maceradan maceraya koşan kahramanlar, bilinmeyen olaylar, beklenmedik heyecan veren gelişmeler. Bu film de her çocuğun izleyebileceği, fantezi dünyasının ne denli eşsiz bucaksız olabileceğine kendi halinde bir kanıt. 1001 Gece Masalları‘ndan sinemaya uyarlanan küçük bir bölüm de denilebilir. Haklı ve dev bir sinema klasiği. Özellikle çoğu stüdyo dahi olsa dekor, mekan, kostüm övgüyü hak ediyor. Masal ile sinema aleminin buluşmasınının renkli ilk örneklerinden. 1924 yılı verziyonunu da var.

Başlarken garip ve utanılacak bir hata ve bence Holywood‘un cahilliğine güzel bir örnek filmde ikide bir Kral Ahmed‘den bahsediyor. Oysa o sıralar ve çok daha uzun yıllar bizim alemi Halifeler, Sultanlar, Padişahlar yönetiyor. Krallık diye bir ünvan yabancı bu topraklara, içlerinde bugün kral diye adlandırılanlar da 19. yy ürünü yapay krallıklar. Film adeta bir müzikal gibi başlar, yer yer benzer biçimde şarkılar söylense de bir müzikal değil. Garip bir şekilde limana görkemli bir gemi gelir, esrarengiz ve zengin bir adam yine bir o kadar kalabalık grupça karşılanır. Biz de böylelikle cahil yönetmenlerin Bağdat‘da deniz olmadığını dahi bilmediklerine şahit oluruz.

Vezir Jaffar (Conrad Veidt) yolda giderken gördüğü kör dilenciyi ve yanındaki köpeğini sarayına çağırtır. Aynı zamanda kötü bir insan ve büyücü olan vezir zamanında vezirlik yaptığı halifeye ihanet etmiş, genç Ahmad‘ın (John Justin) gözünü kör, yanındaki arkadaşı hırsız Abu‘yu (Sabu) da bir köpek haline dönüştürmüştür. Flashback günümüze has bir metot değildir, garip bir biçimde geriye dönüp olayları anlamaya çalışırız.

Hepsi bizim genç ve deneyimsiz Halife Ahmad‘ın halkın arasına karşıp tebdili kıyafet dolaşarak onların nabzını yoklamak istemesinden kaynaklanır. Halkın arasında o haliyle dolaşan Ahmad‘ı punduna getiren Jaffar adamı deli diye lanse ettirip tahta konar. Ahmad hapise konur, orada da ufaklık Abu ile tanışır. Ertesi sabah idam edilecek ikili bir yolunu bulup Basra‘ya kaçarlar.

Basra‘yı çılgın, yaşlı ve kızını herkesten kıskanan bir sultan (Morton Selten) hükmetmektedir. Prenses‘i (June Duprez) gören Ahmad kıza aşık olur. Prenses de ona. Aşk ki ne aşk, dillere destan, romanlara, filmlere konu olan bir aşk. İkilinin Basra‘ya gelmesinden kısa bir süre sonra Jaffar damlar. Oyuncak manyağı sultana olağanüstü bir hediye getirmişti, önce saat gibi kurulan ve sonra gerçek bir görünüme bürünüp uçan bir at. Moruk sultan mest olur. Ama Jaffar oyuncak uçan at karşılığında Prenses‘i ister. O da kabul, verdim gitti, al kızı ver atı, der.

Prenses ve masal bu. Prenses hemen kılık değiştirip saraydan toz olup kaçarken, bizim ikili sultanın sarayında yakalanırlar. Huzura getirildiklerinde Jaffar ile karşılaşırlar. O da ikilinin birini kör, bir diğerini köpek yapar. Lanet, yani yaptığı büyü ancak prenses adamın kollarında olduğunda bozulacaktır. Gerisi masal, serüven içinde serüven ve unutulmayacak ve eskimeyecek bir sinemadır.

1940 yılı yapımı dev klasik The Thief of Bagdad – Bağdat Hırsızı filminin dev bir yönetmen kadrosu var. Alexander Korda, Ludwig Berger, Michael Powell, Tim Whelan, Zoltan Korda, William Cameron Menzies. Senaristler Miklós Rózsa, Lajos Biró, Miles Malleson. Bazı oyuncular Rex Ingram, Miles Malleson, Bruce Winston, Hay Petrie, Robert Greig, vs.

23.04.2019

Vorheriger ArtikelKing Kong
Nächster ArtikelBlog Yazarlığı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular