27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeKing Kong

King Kong

Gösteri dünyası aç ve hırslı sinemacılar, yapımcılar ve özellikle yönetmenler olmasaydı bu denli zengin, çok sesli ve renkli olmazdı kesinlikle. Kimler gelip kimler geçmiyor ki bu dünyaya. Nice ünlüler, nice zenginler, iyiler, kötüler. Geriye kalanlar filmler dahi olsa izlenmedikçe, hatırlanmadıkça, hatırlatılmadıkça yüzüne dahi bakılmıyor. Sinema tarihçileri için muazzam bir çalışma, bugünün çocukları izlese can sıkıcı veya komik bulacaklardır kesin. Öyle veya böyle karşımızda bir sinema klasiği var.

Ketum yönetmen Carl Denham (Robert Armstrong) bir gemi bulmuş yeni çekeceği film için yapılan son hazırlıkları gözden geçirmektedir. Kaptan Englehorn (Frank Reicher) gemide patlayıcı olacağı için endişelerini ve sigorta şirketinin kontrole geleceğini yönetmene açıklar. Kutusundan bir tanesini çıkartıp yeni gaz bombalarının bir tanesinin bile koca bir fili devirmeye yeteceğinden yakınır. Yönetmenin kaptandan istediği muson yağmurları başlamadan yola çıkmaktır. John Driscoll (Bruce Cabot) ikinci kaptandır ama nedense film boyunca ona herkes Jack diyecektir. Denham filminde oynatacağı kadın başrol oyuncusunu tesadüfen kendisi bulacaktır. Zira ajanstan gelen haberlere göre kimse bilinmeyen bir yolculuğa çıkmak istememektedir. Elma çalarken yakaladığı Ann Darrow (Fay Wray) önerdiği oyunculuk teklifini ve gemiyle yolculuğu kabul eder.

„Venture“ adlı gemi nihayet yola koyulur. Yolculuk boyunca Ann Darrow ile Kaptan Driscoll yakınlaşacak birbirlerine aşık olackalardır. Denham ise ketumluğundan taviz vermeden en son ana kadar bilinen rotanın dışında hangi istikameti izlemeleri gerektiğini kaptana bile söylemeyecektir. Sorunsuz problemsiz bahsi geçen topraklara geldiklerinde, yerlilerin Kong adlı bir şeye genç bir kız çocuğunu kurban verme törenlerine şahit olurlar. Töreni kamerasıyla çekmeye çalışan Denham farkedilir. Gemiden inen mürettabatın etrafı silahlı yerlilerce çevrilir. Kaptanın daha önce var olduğundan bile haber olmadığı bir adanın yerlilerin dilini bilmesi şaşırtıcıdır. Ertesi gün gelmek üzere eller tetikte kaza ve çatışma çıkmaksızın geri gemiye dönerler.

Yerlilerin reisi sarışın Ann‘i gömüştür. Ağzının tadını biliyor diyenler yanılırlar. Reis kadını Kong için düşünmüştür. Gece olaysız habersiz kadını gemiden açırıp Kong‘a kurban ederler. Ama yeni aşkının peşinden geleceğinden kimsenin haberi yoktur. Çinli aşçının bulduğu kolye ile kadını yerlilerin kaçırdıkları anlaşılır. Herkes kadını kurtarmak için seferber olur. Kong sarışın oyuncağı elinde yol alırken iki gruba ayrılan mürettabatın bir kısmı canavarın peşinden gidip ikisi dışında hepsi helak olurken, diğerleri yerlilerle çatışarak vahşi diyara giriş kapısını koruyup kollayacaklardır.

Canavarın elinden sevgilinin kurtarılması, onca badirenin atlatılması, onun peşinden gelen Kong‘un etkisiz hale getirilmesi ve Broadway‘de başına gelenler bence oldukça başarılı biçimde verilmiş. Filmin sonundaki replik herhalde sinema tarihine geçmiş ender cümlelerden biridir. Güzellik bir tek insanın başına bela değil. Film daha sonra bildiğim kadarıyla beş altı başka King Kong ile ilgili filme de ilham olmuş. Bu türden filmler için de klasik sayılabilecek bir sinema klasiği.

1933 yılı yapımı King Kong filmini Merian C. Cooper ve Ernest B. Schoedsack yönetmişler. Edgar Wallace, James Ashmore Creelman, Ruth Rose, Merian C. Cooper, Leon Gordon, senaryo yazarları. Oyuncuların bazıları Sam Hardy, Noble Johnson, Steve Clemente, James Flavin, Walter Ackerman ve Dünyanın Sekizinci Harikası King Kong.

23.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular