ALMANYALILAR

Singin‘ in the Rain – Yağmur Altında

Singin‘ in the Rain – Yağmur Altında

Film yağmur altında sadece şarkı söylemeyi değil aynı zamanda dans etmeyi de öneriyor. O meşhur dansları ile sinema ve müzikallerin tarihine geçmiş dans ve polisin gelmesiyle sona eren aksiyon sanırım nesiller boyu izlenmeye devam ediyor ve edecek. Zira doğamız gereği eğlenmek, şarkı söylemek ve dans etmek en zaruri ihtiyaçlarımızın başında gelir. Bunları yapmayan bir insan tanıyor musunuz? Ben tanımıyorum.

Sinemada hâlâ filmlerin seslerinin olmadığı, yani sessiz sinema devrindeyiz. Don Lockwood (Gene Kelly) ile Lina Lamont (Jean Hagen) bu dönemin oldukça ünlü bir ikilisidir. Sayısız başarılı filme birlikte imza atmışlardır. Dışarıdan oldukça uyumlu ve birbirlerine yakıştırılan ve aşıklar zannedilen çift aslında hiçte öyle değildir. Lina‘nın Dona‘a ne kadar ilgisi varsa, Don‘un Lina‘dan zerre kadar hazmetmediğine şahit oluruz. Ama iş bu, ekmek parası uğruna çiğ tavuk yemek zorunda kalanlarımız bile var. Yalnız ikilinin bir sorunu vardır, Lina‘nın korkunç bir sesi vardır. Tiz, cırtlak, kulağı tırmalayan bir ton. O zamanlar arızalı ses telleriyle ilgili terapi merkezleri olmadığı ortada.

1.jpg

Kamuoyu Lockwood ile Lamont‘un evlenecekleri beklentisi içerisindeyken devir değişir. Filmleri film yapan her ne kadar süper starlar olsa da yapımcılar, yatırımcılar olmadan yönetmenler hiçbir şey yapamazlar. Yeni yatırım alanı, sinema dahası gösteri dünyasının geleceği sesli filmdir. Bu alanda yeni çalışmalara başlanılır ve ikilinin bu alanda da hünerlerini sergilemeleri gerçekleşir.

Don küçüklüğünden beri birlikte büyüdüğü arkadaşı Cosmo Brown (Donald O’Connor) ile dansetmektedir. Lina ile de bir film setinde tesadüfen dublörlük yaptığı zaman tanışmıştır. R.F. Simpson (Millard Mitchell) adlı yapımcı onu sette görür ve Lina ile birlikte aynı filmde oynaması için anlaşma yapar. Böylelikle meşhur ikili doğmuş olacaktır. Bunların hepsini bize Don geldiği kendi filmlerinin galasında girişte halka yaptığı konuşmadan öğreniriz.

Gala bitiminde hayranları gerici yobazların CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘na saldırdıkları gibi saldırırlar. Don yara almasa da üstü başı adeta parçalanır, son anda kendisini oradan geçmekte olan üstü açık bir arabaya atar. Araba sürücüsü kadın korkudan haykırır. Onu bir haydut zanneder. Kadın onun resmini gazetede ve postanede görmüştür. O ünlü bir gangsterdir. Sonunda oradan geçmekte olan bir polisi görünce kadın arabayı adamı şikayet etmek için durdurur. Polis memuru ünlü artisti tanır ve kadına çok şanslı olduğuna dair iltifatlar yaparak kadını ağzı açık orada bırakarak kaybolur. Kathy Selden (Debbie Reynolds) isimli kadın yaptığı candan ve samimi eleştirilerle onu ve yapıtlarını eleştirir. Don Kathy‘e akabinde aşık olacak ama Kathy Lina‘nın dayatmalarıyla ortalıktan kaybolacaktır.

1952 yılı yapımı film soğuk savaşın başlangıcına denk gelir. Abartılı eğlenceli film özünde bir aşk öyküsüdür. Ama Holywood‘da o yıllarda neler yaşandığını biliyorsanız eğer masum bir aşk filmi ve müzikallerin anası sayılabilecek film güme gider. Singin‘ in the Rain – Yağmur Altında filmini Stanley Donen ve Gene Kelly yönetmişler. Senaryo yazarları Betty Comden ve Adolph Green. Oyunculardan bazıları Cyd Charisse, Douglas Fowley, Rita Moreno, Margaret Bert, vs.

21.04.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: