15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeGifted – Deha

Gifted – Deha

Dahi bir çocuğunuz olduğunu bilseniz ne yapardınız? Bir ebeveyn başına gelmedikçe böyle bir soruyla kendisini meşgul etmez. Çocuğunuzu elitlerin gittiği bir okula mı yazdırırsınız, tabii imkânlarınız var ise, yoksa onun mutluluğunu daha çok önemser, bizim istediğimiz biri gibi değil de onun mutlu olması için mi daha çok çabalarsınız? Öyle basit ve kolay bir soruymuş gibi gözükse de öyle olmadığını bilenler bilir.

Kahramanımız şirin ve akıllı Mary Adler (Mckenna Grace) dayısı Frank Adler (Chris Evans) ile birlikte yaşayan zeki ve akıllı bir çocuktur. Okula yazdırılmıştır ama gitmek istememektedir. Annesi kızı altı aylıkken intihar ettiğinde, ölmeden önce kardeşine ona sahip çıkmasını sözünü verdirmiştir. Babası ise kızını ne görmüş ne de merak etmiştir. Dayı ile yeğenin bir de Fred isimli tek gözlü kedileri vardır. Banyodan çıkan Mary yapılan iltifata aldırmayıp aynı Disney karakterlerinden biri gibi göründüğünden yakınır. Mırın kırın kahvaltısını yaparken dayısından onu okula göndermemesini rica eder. Evde de öğretebileceğini hatırlatır.

Küçük bir dayı-yeğen, dahası baba-kız tatlı kavgasına şahitlik ederiz. Sonunda hep babalar kazanır zaten. Frank yeğeni dahi de olsa argümanları daha güçlü bir adamdır. Küçük kız ne dese kâr etmez, gelen okul otobüsüne biner ve okuluna gider. İlk gününde yalnız gitmesi dikkat çeker. Kim çocuğunu öylesi bir günde okuluna yalnız gönderir? Bir Amerikalı.

Mary gittikten sonra komşu Roberta Taylor (Octavia Spencer) damlar. Çocuğa bakanlardan biri de odur. Yaptığının saçma olduğunu hemen arabasına binip gitmesini ve Mary’yi geri getirmesini söyler. Frank onun dünyaya karışması gerektiğini, kendi yaşlarında hiç arkadaşı olmadığını, sosyal becerisi olmadığını, nasıl çocuk olunacağını bilmediğini söyler. Roberta Mary için endişelidir. Frank ona ağlamamasını, iyi şeylerin olabileceği telkininde bulunur. Kadın onu gelip götürürlerse başına bela olacağını, gelip uykusunda ümmüğünü sıkacağını (çeviri aynen böyle) söyler.

Mary daha ilk saatlerde öğretmeni Bonnie Stevenson’un (Jenny Slate) dikkatini oldukça masumane bir hesap sayesinde çeker. Böylelikle Pandora’nın Kutusu açılmış olacaktır. Öğretmen Bonnie zamanlar Frank dayı ile tanışacak, okulun müdiresi harika kızdan haberdar olacak, resmi olarak anneannesi olan Evelyn (Lindsay Duncan) devreye girecektir. Evelyn aynı ölen kızının Milenyum Problemleri’nden Navier–Stokes problemini çözmesi için onu zorladığı gibi Mary’e de benzer bir dayatmada bulunacaktır. Bu aynı zamanda anne ile oğulu da karşı karşıya getirecek, küçük Mary kimin yanında kalmalıdır davasının açılmasına neden olacaktır.

Anneanne torunu için özel bir hayat, okullar, elitist bir hayat hesaplarken, dayı kızkardeşinin yaşadıklarını da hesaba katarak onun sıradan ama mutlu bir hayat sürmesi için çabalamaktadır. Son yıllarda izlemeye değer sıradışı filmlerden biri denilebilir. Dram, heyecan, sevgi ve şefkat, gülmece bence sinema tadı veren her filmde olması gereken ögeleri bulmak mümkün.

2017 yılı yapımı Gifted – Deha filmi Marc Webb yönetmiş. Senaryo yazarı Tom Flynn. Diğer bazı oyuncular Michael Kendall Kaplan, John M. Jackson, Glenn Plummer, John Finn, Elizabeth Marvel, Candace B. Harris, Jon Sklaroff, Jona Xiao, Julie Ann Emery, vs.

16.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular