14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeLa strada – Sonsuz Sokaklar

La strada – Sonsuz Sokaklar

Sinemada yalnızlık itici bir konudur. Onun eğlendiren, güldüren, düşündüren doğasına aykırı gibi durur. Sözcük olarak da birbirlerine iki düşman zıt kardeşler gibidirler. Aklınıza yalnızlık denilince herhangi bir başyapıt geliyor mu? Film salt yalnızlık üzerine kurgulanmasa da oldukça önemli yan öge olarak kendisini gösterir.

Yoksul bir sahil kasabasında kardeşleri büyük ablaları olan Gelsomina’yı (Giulietta Masina) çağırırlar. Annesi genç kızı çağırmaktadır. Ayrıca büyük bir motorsikleti olan bir de adam vardır evde bekleyen. Adamın asistanı Rosa ölmüştür. Annesi kızını ölen Rosa’nın kocası Zampanò (Anthony Quinn) ile tanıştırır. Yoksulluk ve sefalet içerisinde yaşayan dul anne saf ve dünyadan habersiz ama temiz kalpli kızını on bin liret karşılığı adama düpedüz satar. Konuşulanlardan ölen Rosa’nın da ev halkından olduğunu öğreniriz. Gelsomina adamla gittiği için değil sanatçı olup her yeri gezeceği için sevinir, komşularıyla vedalaşır.

Parayı veren Zampanò kızı alır ve üç tekerlekli motorsikletin çektiği zamanın modern karavanının arkasına atar. Turneye çıkacaklardır. Dahası köy köy, kasaba kasaba dolaşıp gösteri yapacaklar, gösteri sonrasında milletten üç beş kuruş bağışlamalarını isteyeceklerdir. O zamanlar da ekmek aslanın ağzında değil midesinde bir yerlerdedir. Gelsomina ilk gösteri yapılan yerde oturduğu yerden aval aval izleyicilere bakarken Zampanò hep aynı tekrarladığı numarasını sergileyecektir. Göğsüne bağladığı bir zinciri derin bir nefes alıp ciğerlerini havayla doldurarak ve kendisini sıkıp kaslarını gererek parçalayacaktır. Her defasında gösterinin tehlikeleri üzerine konuşup izleyicileri heyecanlandırmadan duramaz.

Zampanò magandadan da öte zontanın önde gidenidir. Gelsomina’ya hep emreder, zorla onunla birlikte olur. Sürekli içer. Önüne gelen kadınla yatma eğilimindedir. Gelsomina kısa süre içerisinde ona bağlanır. Zayıf karakterli olarak gözükür. Biraz trompet çalmayı öğrenir, birkaç da palyaço numarası. Her gösteri sonunda şapkasıyla artık para toplayan odur.

Gelsomina günlerden bir gün Zampanò’nun kendisine kötü davranışlarına dur der ve ondan kaçar. Meydanda gösteri yapan ip cambazı Matto (Richard Basehart) onu hayrete düşürür. Asistanını sarhoşların olduğu bir meydanda bulan Zampanò onu yine döverek yanına alır. Sonra da ikili bir sirkte çalışmaya başlarlar. Tesadüf bu ya aynı sirkte Matto’da çalışacaktır. Matto önüne gelenle taşak geçen fırlama biridir. Zampanò ile her türden eşek şakasını yapıp onu patlatır. Aptalı kızdırmaktan daha zevkli ne olabilir bu dünyada. Tabii sonuçlarına da katlanmak zorunluluğunu görmezden gelmeme koşuluyla.

Şakacı ile aptal zontanın kapışması ikisinin de sirkten kovulmalarıyla sonuçlanacaktır. Ama Matto her zaman Gelsomina’ya iyi davranacak hatta ona birlikte çalışmayı önerecektir. Aptal kaba Zampanò’nun kadına davranışlarından o da rahatsız olmuştur. Ama bu arada Gelsomina Zampanò’dan kopamayacağını anlamıştır. Ta ki dananın kuyruğu kopana kadar. Tadına doyulmaz bir sinemaya şahit olur, keşke bu film hiç bitmese dersiniz.

1954 yılı yapımı La strada – Sonsuz Sokaklar filmini Federico Fellini ve Tullio Pinelli yazıp yönetmişler. Diğer senarist Ennio Flaiano. Bazı oyuncular Aldo Silvani, Marcella Rovere, Livia Venturini, Pietro Ceccarelli, Giovanna Galli, Gustavo Giorgi, Yami Kamadeva, vs.

12.05.2019

Vorheriger ArtikelMachuca
Nächster ArtikelThe Longest Day – En Uzun Gün

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular