27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeMachuca

Machuca

Machuca

Şili’deki Allende rejiminin devrildiği dönemi anlatan bir film denildi, bakıp yorumlamamı isteyen arkadaşlara şaşmamak elde değil. Siz Pinochet darbesi denilince ne anlıyorsunuz bilmiyorum ama ben Richard Nixon hükümetinin, cia’nın, uluslararası telefon telgraf şirketinin, kamyoncuların ve daha nice yerli işbirlikçileri ile uluslararası tekellerin ortaklığında gerçekleştirilen askeri bir darbe anlıyorum. Aynı bugünlerde Venezuella’da dünyanın gözü önünde olan gelişmeler gibi. Filmde bir yandan Allende’nin iktidarının son dönemi alabildiğine verilmeye çalışılmış, diğer yandan filmin ortasında olmasına rağmen yan ögeler gibi ele alınmış. Mesele gelmiş sadece zenginler fakirler düzleminden öteye geçememiş. Politik anlamda tamamen cahil bir yönetmenin eseri daha demek zorunluluk. Ha film sadece çocukların gözüyle olayları görüyor demek de işe yaramaz, çocuklar hiç mi yanki go home, ya da kahrolsun emperyalizm sloganını duymazlar zannediliyor?

Zengin bebesi Gonzalo Infante (Matías Quer) sabah uyanır, üstünü giyinir, babasının hazırladığı ekmeği beslenme çantasına koyar, kahvaltı masasında sigara içip kendisiyle ilgilenmeyen ablasıyla vedalaşıp hâlâ uyuyan annesine günaydın dedikten sonra arabaya biner. Baba Patricio Infante (Francisco Reyes) oğlunu zengin ailelerinin oğlan çocuklarının geldiği, İngilizce eğitim veren St. Patrick okuluna bırakır. Allende hükümetinin memlekete getirdiği yeniliklerin izi bu okula da yansır. Çocuklara karşı oldukça otoriter ama bir o kadar da öğretici olan Peder McEnroe (Ernesto Malbran) o sabah sınıfa dalar ve yanında getirdiği beş yeni fakir çocuğun okula kabul edildiğini, tanışıp kaynaşmalarını, yeni oturma planına kadar halleder.

1.jpg

Filme adını veren Pedro Machuca’da (Ariel Mateluna) yeni gelen bu guruptaki çocuklardan biridir. Zengin çocukları arasında bir tek Gonzalo onunla ilgilenir ve yakınlaşırlar. Kısa süre sonra da bu tanışma sıkı bir arkadaşlığa dönüşür. Elitlerin okuluna giden iki farklı sınıftan iki çocuk, ne kadar yakınlaşıp arkadaş olabilirlerse o kadar samimi ve yakın olurlar. Kocasını yaşlı ve zengin biriyle her fırsatta aldatan anne María Luisa Infante (Aline Küppenheim) Gonzalo’yu ve kızını şımartacağı kadar şımartmıştır. Arkadaşıma ödev yapmaya gidiyorum diye yalan söyleyen Gonzalo yolda Machuca’nın tanıdığı bir kamyonu durdurur, dahası gecekondu mahallesindeki komşularıdır, asıl amacı Gonzalo’yu evine bıraktırmaktır. Şoförün çocuklarla aynı yaşlardaki kızı Silvana (Manuela Martelli) Gonzalo ile sürekli züppe diye alay eder.

Ekip bir yürüyüşün ortasında bayrak satar, sloganlar atar, yürüyüşçüler gibi zıplayarak coşarlar. Gonzalo ve günlük hayatı yeni arkadaşlarıyla birlikte değişmeye başlayacaktır. Filmi bir bütün olarak yadsıyıp kötülemek saçma ve haksızlık olacaktır. Çocukların dünyalarını kısmen dahi olsa oldukça başarılı biçimde vermiş olduğunu teslim etmek gerekir. Sonra okulda fakir çocukların aileleri ile zengin çocukların aileleri arasında geçen kilisedeki kavga, Machuca’nın ayyaş babasının Gonzalo’yu evlerinde gördükten sonra oğluna ettiği nasihatler, darbe sonrası askerlerin okulda estirdikleri devlet terörü, Machuca ile Silvana’nın varoş mahallesini askerlerin basma anları, çocukların övgüye değer mükemmel performansları ve final yerli yerine oturmuş. Hatta askerlerin kimin, kimlerin, neyin askerleri olduklarını bilmeksizin estirdikleri terör ustalıkla yansıtılmış ama olayların özü dediğim gibi darbe ve arkasındaki siyasal gelişmeler verilmemiş. Çocukların bunu bilmemelerine imkân yok. Onlar da o ülkede yaşadılar. Özellikle Amerikalıların emperyalist müdahalelerine zerre kadar değinmeden Latin Amerika’da ki herhangi bir darbeyi konu alan film yapmak, bence ancak yalakaların veya korkakların işi olabilir.

2004 yılı yapımı Machuca filmini Andrés Wood yazıp yönetmiş. Eliseo Altunaga, Roberto Brodsky, Mamoun Hassan senaryoda isimleri geçen yazarlar. Bazı oyuncular Tamara Acosta, Alejandro Trejo, Maria Olga Matte, Gabriela Medina, Luis Dubó, Andrea García-Huidobro, Tiago Correa, vs.

07.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular