ALMANYALILAR

Gone with the Wind – Rüzgar Gibi Geçti

Gone with the Wind – Rüzgar Gibi Geçti

Şimdi samimi fikirlerimi söylemesem bana dert olur, söylesem nice sinema hayranı bana kıl ve gıcık olacaklar. Ama umurumda değil, ben doğru bildiklerimi söylemekten vazgeçmeyeceğim. Kadını ve siyahları aşağılayan bir film bence. Adı da romantik komedi. Film boyunca ölen insanlar, yanan şehirler, yağmalanan evler, yitirilen akrabalar, arkadaşlar değil, dengesiz, bencil ve hasta ruhlu bir kadının saplantı düzeyindeki aşkı söz konusu ve önemli olan. Ben almayayım diyesim geliyor. Her uzun film zaten klasik diye listelere girmiş, en iyi filminiz diye listelerine almak için yırtınmayan yok. Değil on, yüz, bin beşyüz filmin dahi arasına almazdım. İzlenmese de öyle kayıp filan değil hani. Adı var olup kendisi olmayan filmlerden biri daha.

Uygarlıklar yıkıldığında genelde hep aynı ifade kullanılır: Rüzgar gibi geçti gitti. Bu altı bin yıl süren Pers İmparatorluğu için de söylendi, bin yıldan uzun süren Roma İmparatorluğu için de, altıyüzkırk yıl süren Osmanlı için de. Filmde de Kızılderililer ve Latin yerlilerden gaspedilen topraklarda kurulan, köleliğin baştacı edildiği Amerika´nın güney eyaletleri kastediliyor. Aman ne uygarlık. Olaylar Amerikan İç Savaşı’nın hemen öncesinden anlatılmaya başlanır. Atlanta’daki Tara’da pamuk tarlalarıyla çevrilmiş O’Haraların çiftliğindeyiz.  

01.jpg

Evin büyük ablası Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) malikanenin merdivenlerinde oturmuş kendisine hayran iki genç adamla konuşmaktadır. Genç adamların verdiği haberlerle tüyleri irkilir. Çocukluktan ber beraber büyüdüğü ve ilk aşkı olan Ashley Wilkes (Leslie Howard) o zamanlar sıradan bir uygulama olan kendi kuzeni Melanie Hamilton (Olivia de Havilland) ile vereceği bahçe partisinde evleneceklerini ilan edeceklerdir. Şımarık, kibirli ve kendini beğenmiş Scarlett çözümü Ashley’e açılmakta, ona onu sevdiğini söylemekte bulacaktır. Parti günü gelir, o an da. Scarlett Ashley’e aşkından bahsettiğinde adam kuzenini sevdiğinden basedecek ve şımarık kızı reddedecektir. Orada bir kanepenin üzerinde Rhett Butler (Clark Gable) adındaki tüccar da vardır. İkilinin tanışması tam bir afet olsa da Buttler genç ve şımarık kadından hoşlanacaktır.

Sırf Ashley’e yakın olmak için iç savaşın çıktığı haberi ortalığı inletirken Scarlett rakibi Melanie’nin erkek kardeşi Charles Hamilton (Rand Brooks) ile evlenir. Zaten her erkek ona hayrandır, çok kolay olur. Savaşta Charles ölür Scarlett dul kalır. Ashley cepheye savaşmaya gitmiştir. Melanie ile arasında garip bir dostluk bağı oluşmaya başlar. Film boyunca aslında hikaye böyle devam edecektir. Butler Scarlett’in peşinde koşacaktır, o ise Ashley’in. Adam ise karısı Melanie’yi sevmektedir. İçsavaşın getirdikleri, yaşanan onca ağır ve zor koşullar oyunu bozmayacaktır. Hatta yeniden evlenecek olan hasta ruhlu kadın yine dul kalacak ama Butler pes etmeyecektir.

Ee her erkeğin de bir sabrı, sabrının sınırı ne zaman mı ortaya çıkacaktır, Scarlet ile evlenince değil, ayrı yaşamaya başladıklarında da değil, kızları vefat ettiğinde de değil. Melanie ölüp de Ashley Scarlett’e kaldığında. Oysa son anda Scarlett onu değil Butler’i sevdiğini anlamış ama iş işten geçmiş saatler süren film nihayet sona ermiştir. Klasik meşhur Amerikan komplolarından biri gibi. Boşa akıtılan veya geçirilen, hatta heybeye harcanan zamandan başka bir şey değil. Ayrıca siyahilerin verilme biçimi tamamen ırkçı ve aşağılayıcıdır.

1939 yılı yapımı Gone with the Wind – Rüzgar Gibi Geçti filminin yönetmenleri Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood. Margaret Mitchell isimli yazarın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan filmin senaryo yazarları Sidney Howard, Oliver H.P. Garrett, Ben Hecht, Jo Swerling, John Van Druten. Bazı oyuncular Thomas Mitchell, Barbara O’Neil, Evelyn Keyes, Ann Rutherford, George Reeves, Fred Crane, Hattie McDaniel,  Oscar Polk, Butterfly McQueen, Howard Hickman, Laura Hope Crews, Leona Roberts, vs.

04.05.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: