ALMANYALILAR

Gurbet Kuşları

Gurbet Kuşları

Film tam bir edebiyat uyarlaması değil, hatta hiç değil. Ama senaryo özü itibarıyla romana sadık kalmış. Bütünlüklü bir yapısı var, romandaki kadar toplumsal gerçekçi. Değil dönemin günümüz birçok yerli filmi ile kıyaslandığında ciddi bir senaryosu var ve buna sadık kalınmış. Ben izlenilir, sinema tadı veren, o kadar adı sanı duyulmamış olsa bile oldukça başarılı bulduğumu hemen söyleme ihtiyacını hissediyorum.

Kahramanmaraş‘tan İstanbul‘a dört çocuklu bir aile gelir, Bakırcıoğulları. Baba Tahir (Mümtaz Ener) trenden iner inmez çocuklarını sayar önce, Selim (Cüneyt Arkın), Murat (Tanju Gürsu), Hatice (Muadelet Tibet), Fatma (Pervin Par) ve Kemal (Özden Çelik), herkes tamam diye son noktayı koyar. Sonra da ev halkını kaybolmamaları için uyarır. Biri genç kız üç koca adamla aile düpedüz köyden şehire şah olmaya gelirler. Bu ifadelerin ne kadar dolu veya boş olduğunu filmin sonunda yine işitiriz. Bu arada trenden Haybeci (Hüseyin Baradan) diye bir adam, görevlilerin kolları arasında kaçak yolculuk yapıyor diye apar topar indirilir.

3.jpg

Tahir bey gardan çıktıklarında denize, görünen ufka derin bakışlar atar. Genç Fatma sevinç ve şaşkınlıkla annesine kıyıya yaklaşan vapuru eliyle işaret eder. Murat ağabeyi Selim‘e oradan geçmekte olan iki kadını dürterek gösterir. Haydarpaşa‘dan Karaköy‘e vapurla gideceklerdir. Vapurda yine Haybeci ile karşılaşırlar. Yine kaçak yolculuk etmektedir. Bu sefer de işleri yoluna koymayı başarır. Bu arada Bakırcıoğlu ailesiyle tanışır, akıl da verir. İş bilenin kılıç kuşananın vb. gibi nasihatlerde bulunur aile üyelerine. Çekirdekten yetişme adamın anlattıklarına kimse kulak asmasa da Haybeci o haliyle bile bir tutunandır. İstanbul‘u ayak dahi basmadan en çabuk çözenlerdendir.

Bir yoksul semtte ev tutarlar. Akşam yemeğinde hayaller tatlılar gibi sıraya dizilmişlerdir. Umutlar, planlar, hesap kitap hep gelecek üzerinedir. Ertesi sabah çocuklarıyla devralmak için kimbilir kime kapora vererek gittikleri tamirhanede aldatıldıklarını anlarlar. Filmde yer yer anlatıcıların olması, bunların da şehre yeni gelen aile üyelerinin olması, onların gözünden izlenilmeyenleri anlatmaları filme ayrı bir güç vermiş.

Bakırcıoğulları hemen pes etmezler, zar zor bir araba tamirhanesi açarlar. Hem de tam karşılarında sahibinin bir Rum olduğu, rekabetin kaçınılmaz olacağı bir yere. Selim o tamirhanenin sahibinin karısına ilk andan itibaren göz koyacaktır. Despina (Gülbin Eray) isimli kadın eşine arada bir yemek getirmektedir. Öylesi bir anda Selim‘in bakışlarıyla karşılaşır ve ona düpedüz pas verir. Selim de ahlaksızın biridir, evli bir kadının peşine düşecek kadar adidir. Murat kısa bir süre içerisinde taksiciliğe başlayacak ve bir hayat kadını ile düşüp kalkmaya başlayacaktır. Kemal ise tıp okuyacak Ayla ile tanışacak, aslını inkar eden bir haramzade olacaktır. En acı ve trajik olanı Fatma yaşayacaktır. Bakırcıoğlulları ve kızı İstanbul‘da ne yapacak, nelerle karşılaşacaklardır? Bence Yeşilçam‘ın güçlü klasiklerinden birisidir bu film.

1964 yılı yapımı Gurbet Kuşları filmini Halit Refiğ yönetmiş. Senaryo Orhan Kemal ve Halit Refiğ‘in. Diğer bazı oyuncular Önder Somer, Sevda Ferdağ, Tülin Elgin, Celal Ersöz, Muammer Gözalan, Mahmure Handan, Kemal İnci, Ahmet Koç, Muzaffer Nebioğlu, Tunç Oral, vs.

28.04.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: