11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Home Gurbet Kuşları

Gurbet Kuşları

Gurbet Kuşları

Film tam bir edebiyat uyarlaması değil, hatta hiç değil. Ama senaryo özü itibarıyla romana sadık kalmış. Bütünlüklü bir yapısı var, romandaki kadar toplumsal gerçekçi. Değil dönemin günümüz birçok yerli filmi ile kıyaslandığında ciddi bir senaryosu var ve buna sadık kalınmış. Ben izlenilir, sinema tadı veren, o kadar adı sanı duyulmamış olsa bile oldukça başarılı bulduğumu hemen söyleme ihtiyacını hissediyorum.

Kahramanmaraş‘tan İstanbul‘a dört çocuklu bir aile gelir, Bakırcıoğulları. Baba Tahir (Mümtaz Ener) trenden iner inmez çocuklarını sayar önce, Selim (Cüneyt Arkın), Murat (Tanju Gürsu), Hatice (Muadelet Tibet), Fatma (Pervin Par) ve Kemal (Özden Çelik), herkes tamam diye son noktayı koyar. Sonra da ev halkını kaybolmamaları için uyarır. Biri genç kız üç koca adamla aile düpedüz köyden şehire şah olmaya gelirler. Bu ifadelerin ne kadar dolu veya boş olduğunu filmin sonunda yine işitiriz. Bu arada trenden Haybeci (Hüseyin Baradan) diye bir adam, görevlilerin kolları arasında kaçak yolculuk yapıyor diye apar topar indirilir.

3.jpg

Tahir bey gardan çıktıklarında denize, görünen ufka derin bakışlar atar. Genç Fatma sevinç ve şaşkınlıkla annesine kıyıya yaklaşan vapuru eliyle işaret eder. Murat ağabeyi Selim‘e oradan geçmekte olan iki kadını dürterek gösterir. Haydarpaşa‘dan Karaköy‘e vapurla gideceklerdir. Vapurda yine Haybeci ile karşılaşırlar. Yine kaçak yolculuk etmektedir. Bu sefer de işleri yoluna koymayı başarır. Bu arada Bakırcıoğlu ailesiyle tanışır, akıl da verir. İş bilenin kılıç kuşananın vb. gibi nasihatlerde bulunur aile üyelerine. Çekirdekten yetişme adamın anlattıklarına kimse kulak asmasa da Haybeci o haliyle bile bir tutunandır. İstanbul‘u ayak dahi basmadan en çabuk çözenlerdendir.

Bir yoksul semtte ev tutarlar. Akşam yemeğinde hayaller tatlılar gibi sıraya dizilmişlerdir. Umutlar, planlar, hesap kitap hep gelecek üzerinedir. Ertesi sabah çocuklarıyla devralmak için kimbilir kime kapora vererek gittikleri tamirhanede aldatıldıklarını anlarlar. Filmde yer yer anlatıcıların olması, bunların da şehre yeni gelen aile üyelerinin olması, onların gözünden izlenilmeyenleri anlatmaları filme ayrı bir güç vermiş.

Bakırcıoğulları hemen pes etmezler, zar zor bir araba tamirhanesi açarlar. Hem de tam karşılarında sahibinin bir Rum olduğu, rekabetin kaçınılmaz olacağı bir yere. Selim o tamirhanenin sahibinin karısına ilk andan itibaren göz koyacaktır. Despina (Gülbin Eray) isimli kadın eşine arada bir yemek getirmektedir. Öylesi bir anda Selim‘in bakışlarıyla karşılaşır ve ona düpedüz pas verir. Selim de ahlaksızın biridir, evli bir kadının peşine düşecek kadar adidir. Murat kısa bir süre içerisinde taksiciliğe başlayacak ve bir hayat kadını ile düşüp kalkmaya başlayacaktır. Kemal ise tıp okuyacak Ayla ile tanışacak, aslını inkar eden bir haramzade olacaktır. En acı ve trajik olanı Fatma yaşayacaktır. Bakırcıoğlulları ve kızı İstanbul‘da ne yapacak, nelerle karşılaşacaklardır? Bence Yeşilçam‘ın güçlü klasiklerinden birisidir bu film.

1964 yılı yapımı Gurbet Kuşları filmini Halit Refiğ yönetmiş. Senaryo Orhan Kemal ve Halit Refiğ‘in. Diğer bazı oyuncular Önder Somer, Sevda Ferdağ, Tülin Elgin, Celal Ersöz, Muammer Gözalan, Mahmure Handan, Kemal İnci, Ahmet Koç, Muzaffer Nebioğlu, Tunç Oral, vs.

28.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kick-boks müsabakaları düzenlendi

Gençlik Spor Bakanlığı himayesinde Herkes İçin Spor Federasyonu koordinesinde başlatılan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında doğa, spor ve turizm kentti Tunceli'de "Ulusal Herkes İçin Spor...

Kommission treibt Kapitalmarktunion in Europa voran

Die Europäische Kommission hat Donnerstag einen neuen Aktionsplan für die EU-Kapitalmarktunion in den kommenden Jahren veröffentlicht. Oberste Priorität der EU ist es, dass sich...

Futbol: Süper Lig

- Demir Grup Sivasspor: 0 - MKE Ankaragücü: 0 Stat: Yeni 4 Eylül Hakemler: Arda Kardeşler, Mehmet Salih Mazlum, Mehmet Ali Akkor Demir Grup Sivasspor: Samassa, Erdoğan...

Fünf Projekte für innovative Lösungen in der humanitären Hilfe mit EU-Forschungspreis ausgezeichnet

Warnsysteme bei Bränden in Slums oder Flüchtlingslagern, Fernüberwachung von Wasserreservoirs, ein erschwingliches Telefonladegerät in Kombination mit einer Solarlaterne, Prothesen und Orthesen aus dem D3-Drucker...