27.6 C
Hamburg
Dienstag, August 11, 2020
Start Kultur Kino Swoi – Свои - Muhtarın Adamları

Swoi – Свои – Muhtarın Adamları

Swoi – Свои – Muhtarın Adamları

Stalingrad ile ilgili filmleri araştırırken tesadüfen karşıma çıktı. İngilizce çevirisiyle “Bizim Köy” ama Almanca çevirisinde “Stalingrad’da Kahramanlar Savaşı” gibi garip bir çevirisiyle karşılaştığım filmin Stalingrad ile zerre kadar ilgisi olmamasına rağmen anlatılmaya ve izlenmeye değer bir film olduğuna karar verdim. Film savaş yılları döneminde dahası 1941 yılında Sovyetler Birliği’nde geçer. Motosikletiyle o zamanların istihbarat kurumu NKVD’den karşı devrimcileri avlayan badem bıyıklı güvenlik subayı (Sergey Garmash), öldürülmüş bir askerin künyesi ve kimliğini alıp cebine atarak geri motorsikletine binip karargahına gelir. Bu arada genç bir asker dürbünlü tüfeği ile sürekli oynayıp durmaktadır. Nişancı Mitya Bilinov (Mikhail Evlanov) tüfeğiyle oynarken yeni gelen üst kademedeki subaylarla bir araya gelir. Kızıl saçlı bir siyasi komiser elinde kitap okuyarak oradan oraya dolaşmaktadır (Konstantin Khabenskiy).

Birden bir her yeri tank, top, silah sesleri kaplar. Sayısız tanklar eşliğinde yüzlerce asker birliğe saldırıp ortalığı hallaç pamuğu gibi silip süpürürler. Güvenlik subayı yanında kızıl saçlı asker ile çatışarak geri çekilenlerin arasında katılır. Sonradan kendilerine nişancı genç de eşlik edecektir. Girdikleri evde üzerlerindeki üniformaları çıkartıp sivil giyinirler. Zira Almanlar üniformalı buldukları askerleri oracıkta öldürmektedirler. Sivil giysileri içerisinde bizim üçlü, esir alınan binlerce insandan oluşan bir kervana dahil edilirler.

kinopoisk.ru

Üçlü kendi aralarında konuşup durum değerlendirmesi yaparlar. Kervanda kendilerini dinleyip Almanlara ispiyonlamak isteyen birinin gırtlağını güvenlik subayı cebinde taşıdığı usturasıyla keser. Nişancı genç kendi köylerini beş kilometre yakında olduğunu söyleyince kaçış önceden planlanmış gibi ayaklarına gelir. Üçlü oldukça başarılı bir şekilde tabanları yaylayıp kirişi kırar ve kapağı köye atarlar.

Nişancının babası köyün muhtarıdır. Film boyunca bu üçlüyü koruyup kollayan o olacağı için ben de filme böylesi bir ad vermenin daha uygun olacağını düşündüm. Muhtar Ivan Blinov (Bogdan Stupka) aslında Almanlarla doğrudan bir işbirliği içerisinde olmasa da mevcut iktidarla da güçlü ve sağlam bağları yoktur. Üçlünün ahırda saklanmaları, deliklerden güne başlayıp onu bitirmeleri ve nişancının babası muhtar ne derse onu yapmaları gerekmektedir. Her ne kadar oğlu babasının kendilerine ihanet etmeyeceğine inansa da diğer ikili onun pek tekin biri olmadığı kanaatindedirler.

Almanlar kaçakların peşine çoktan düşmüşlerdir. Kervanda bunların konuşmalarını dinleyen biri kaçanların civar köylerin birine gideceklerini gizlice işitmiş ve Almanlara gammazlamıştır. Böylelikle yöre polisi köye gelip Muhtarı önce uyarırlar, bir sonraki gelişinde her yeri arar onu tehdit ederler. Nişancı’nın iki de kız kardeşi vardır, evlenip eşlerinin yanına yerleşmişlerdir. İki kız kardeş gözaltına alınıp Muhtar üzerindeki oğlunu ve yanındaki kaçakları ver, baskısı artık dayanılmaz boyutlara ulaşınca kahramanlık nasıl olurmuş sahnede kendisini bir kez daha gösterir. Filmin sonu ayrı bir övgüyü, babanın oğlunu cepheye neden gönderdiğini birkaç sözcükle açıklaması dikkat çeker.

2004 yılı yapımı Swoi – Свои – Muhtarın Adamları’nı Dmitriy Meskhiev yönetmiş. Senaryo yazarı Valentin Chernykh. Oyuncuların bazıları Ben Perino, Natalya Surkova,  Anna Mikhalkova, Fedor Bondarchuk, Sergei Dyachkov, Aleksandr Polovtsev, Anna Belova, vs.

01.04.2019

- Advertisment -

Most Popular

9,9 % weniger Unternehmensinsolvenzen als im Mai 2019

Im Mai 2020 haben die deutschen Amtsgerichte 1 504 Unternehmensinsolvenzen gemeldet. Das waren nach Angaben des Statistischen Bundesamtes (Destatis) 9,9 % weniger als im Mai 2019. Die...

Dünya Tekvando Federasyonundan önemli kararlar

Dünya Tekvando Federasyonunun yönetim kurulu toplantısında, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için kıta elemesini gerçekleştirmeyen Avrupa ve Asya kıtaları için 2021 yılı haziran ayına kadar...

Adana’da dalgalarla geldiği plajı dolduran yüzlerce kilo soğan şaşkınlığı

Adana'nın Karataş ilçesinde Akdeniz'in dalgalarıyla Bahçe Plajı'nı dolduran yüzlerce kilo soğan şaşırttı. Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, yaptığı açıklamada, Bahçe mevkisine sahili dolduran soğanlarla ilgili...

Schon 31.000 Tablets und Laptops stehen Ende der Woche Hamburgs Schulen zur Verfügung

Schulsenator Ties Rabe hat heute aus Anlass der Lieferung von 270 iPads an die Stadtteilschule Alter Teichweg (Dulsberg) über den aktuellen Stand bei der...
%d Bloggern gefällt das: