18.5 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 1, 2020
Start Home Swoi – Свои - Muhtarın Adamları

Swoi – Свои – Muhtarın Adamları

Swoi – Свои – Muhtarın Adamları

Stalingrad ile ilgili filmleri araştırırken tesadüfen karşıma çıktı. İngilizce çevirisiyle “Bizim Köy” ama Almanca çevirisinde “Stalingrad’da Kahramanlar Savaşı” gibi garip bir çevirisiyle karşılaştığım filmin Stalingrad ile zerre kadar ilgisi olmamasına rağmen anlatılmaya ve izlenmeye değer bir film olduğuna karar verdim. Film savaş yılları döneminde dahası 1941 yılında Sovyetler Birliği’nde geçer. Motosikletiyle o zamanların istihbarat kurumu NKVD’den karşı devrimcileri avlayan badem bıyıklı güvenlik subayı (Sergey Garmash), öldürülmüş bir askerin künyesi ve kimliğini alıp cebine atarak geri motorsikletine binip karargahına gelir. Bu arada genç bir asker dürbünlü tüfeği ile sürekli oynayıp durmaktadır. Nişancı Mitya Bilinov (Mikhail Evlanov) tüfeğiyle oynarken yeni gelen üst kademedeki subaylarla bir araya gelir. Kızıl saçlı bir siyasi komiser elinde kitap okuyarak oradan oraya dolaşmaktadır (Konstantin Khabenskiy).

Birden bir her yeri tank, top, silah sesleri kaplar. Sayısız tanklar eşliğinde yüzlerce asker birliğe saldırıp ortalığı hallaç pamuğu gibi silip süpürürler. Güvenlik subayı yanında kızıl saçlı asker ile çatışarak geri çekilenlerin arasında katılır. Sonradan kendilerine nişancı genç de eşlik edecektir. Girdikleri evde üzerlerindeki üniformaları çıkartıp sivil giyinirler. Zira Almanlar üniformalı buldukları askerleri oracıkta öldürmektedirler. Sivil giysileri içerisinde bizim üçlü, esir alınan binlerce insandan oluşan bir kervana dahil edilirler.

kinopoisk.ru

Üçlü kendi aralarında konuşup durum değerlendirmesi yaparlar. Kervanda kendilerini dinleyip Almanlara ispiyonlamak isteyen birinin gırtlağını güvenlik subayı cebinde taşıdığı usturasıyla keser. Nişancı genç kendi köylerini beş kilometre yakında olduğunu söyleyince kaçış önceden planlanmış gibi ayaklarına gelir. Üçlü oldukça başarılı bir şekilde tabanları yaylayıp kirişi kırar ve kapağı köye atarlar.

Nişancının babası köyün muhtarıdır. Film boyunca bu üçlüyü koruyup kollayan o olacağı için ben de filme böylesi bir ad vermenin daha uygun olacağını düşündüm. Muhtar Ivan Blinov (Bogdan Stupka) aslında Almanlarla doğrudan bir işbirliği içerisinde olmasa da mevcut iktidarla da güçlü ve sağlam bağları yoktur. Üçlünün ahırda saklanmaları, deliklerden güne başlayıp onu bitirmeleri ve nişancının babası muhtar ne derse onu yapmaları gerekmektedir. Her ne kadar oğlu babasının kendilerine ihanet etmeyeceğine inansa da diğer ikili onun pek tekin biri olmadığı kanaatindedirler.

Almanlar kaçakların peşine çoktan düşmüşlerdir. Kervanda bunların konuşmalarını dinleyen biri kaçanların civar köylerin birine gideceklerini gizlice işitmiş ve Almanlara gammazlamıştır. Böylelikle yöre polisi köye gelip Muhtarı önce uyarırlar, bir sonraki gelişinde her yeri arar onu tehdit ederler. Nişancı’nın iki de kız kardeşi vardır, evlenip eşlerinin yanına yerleşmişlerdir. İki kız kardeş gözaltına alınıp Muhtar üzerindeki oğlunu ve yanındaki kaçakları ver, baskısı artık dayanılmaz boyutlara ulaşınca kahramanlık nasıl olurmuş sahnede kendisini bir kez daha gösterir. Filmin sonu ayrı bir övgüyü, babanın oğlunu cepheye neden gönderdiğini birkaç sözcükle açıklaması dikkat çeker.

2004 yılı yapımı Swoi – Свои – Muhtarın Adamları’nı Dmitriy Meskhiev yönetmiş. Senaryo yazarı Valentin Chernykh. Oyuncuların bazıları Ben Perino, Natalya Surkova,  Anna Mikhalkova, Fedor Bondarchuk, Sergei Dyachkov, Aleksandr Polovtsev, Anna Belova, vs.

01.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

HDP-Bericht zur Hubschrauber-Folter in Wan

In einem Bericht der HDP zu den beiden Dorfbewohnern, die in Wan aus einem Militärhubschrauber gestoßen wurden, kommen neue Details ans Tageslicht. Feleknas Uca...

29 Eylül 2020 tarihinde Hamburg´da alınan yeni salgın önlemleri

Almanya’da Covid 19 salgını ile mücadele kapsamında yürütülen önlem ve uygulamalar, vaka sayısıyla orantılı olarak düzenli aralıklarla güncelleniyor. Sonbahar ve kış aylarında vaka sayısının...

Startschuss für die neue Europäische Rohstoffallianz

Dienstag werden Vizepräsident Maroš Šefčovič und der für den Binnenmarkt zuständige EU-Kommissar Thierry Breton die Europäische Rohstoffallianz ins Leben rufen. Sie führt die Industrie,...

Burun estetiği operasyonlarına ilişkin uyarı

Medicana Avcılar Hastanesi Op. Dr. Ali Divil, "Burunda pek çok farklı nedenden dolayı yapılabilen rinoplasti, travmalara bağlı olarak oluşan şekil bozukluklarının estetik ve işlevsel...