10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeAll About Eve – Perde Açılıyor

All About Eve – Perde Açılıyor

Tiyatro mu, sinema mı diyenleri aptal ve cahil bulmuşumdur her zaman. Sanatın bir türünü diğerinden üstün görmek absürd gelir bana. Tiyatro da sinemayı bulmak zor, sinemada da tiyatronun konu olduğu filmlere ender rast geliriz. Hele böyle bir klasiğin ikinci bir örneğini ben bilmiyorum. Yalan, eziklik edebiyatı, kendini acındırma, hırs, özellikle de ihanet bir filmde böyle mi başarılı bir biçimde anlatılır. Kadının hayatı yalan, genel görüntüsünde yansıttıkları yalan, amaçları, hedefleri yalan. Tek doğru olan her yol mübahtır anlayışını sonuna kadar ustalıkla izleyip planlarını gerçekleştirmesi. İnsan bu, nefsi de, hırsları da hem evrensel hem de güncel.

Sarah Siddons Ödül Töreni’nde Eve Harrington (Anne Baxter) adlı bir tiyatro oyuncusuna ödül verilecektir. Kimdir bu Eve, onun hakkında neleri bilmeliyiz, film bunun eğlenceli bir yanıtı olacaktır. Orada olup bitenleri kabaca bize tiyatro eleştirmeni ve yorumcusu Addison DeWitt (George Sanders) anlatmaya başlar. Dahası bizi ünlü bir tiyatro yazarının eşi Karen Richards (Celeste Holm) ile tanıştırır. Kısaca eşi Lloyd Richards (Hugh Marlowe), yapımcı Max Fabian (Gregory Ratoff) ve ünlü diva, Broadway’ın süper starı denilebilecek Margo Channing (Bette Davis) ile tanıştırır. Nihayet ödül açıklanır ve Eve ödülünü alır. Karen ile Margo’nun bakışları kıskançlık, öfke, hayal kırıklığı kısaca hoşnutsuzluk doludur.

Karen geçmişe döner ve bize Eve ile ilk defa nerede ne zaman karşılaşıp tanıştığını anlatmaya başlar. Margo’nun neredeyse stalker denilebilecek kadar fanatik hayranı Eve, her gece divanın gösterisini izlemeye gitmektedir. Her gece onu gören Karen’in bu durum dikkatini çeker. Kötü havanın olduğu bir akşam onu göremeyince şaşırır. Arka kapıdan tiyatroya girmek üzereyken Eve onu durdurup konuşmaya başlar. Bundan sonraki her aşamada Eve ile tanışan herkes, ondan etkilenir. Kalender, efendi, alçakgönüllü, sempatik, kafasına vur ağzından lokmasını al türünden bir imaj verecektir. Karen onu Mango, kocası Lloyd ve divanın yardımcısı Birdie Conan (Thelma Ritter) ile ilk önce tanıştırır. Eve öyle bir zavallı, yalnız ve kimsesiz bir kadındır ki, hayatta kalmasını Mango’nun oyunculuğuna borçludur. En azından böyle olduğuna herkesi ikna eder.

Pohpohlonan Mango, genç kimsesiz kızı o sırada gelen sevgilisi Bill Simson (Gary Merrill) ile kısaca tanıştırır. Onu havaalanında yolcu ettikten sonra birlikte olmayı, daha sonrada evine taşınmasını ve yanında çalışmasını önerir. Dünyalar Eve’in olacaktır. Aradan aylar geçer Eve’in gerçek yüzü, amaçları, planlarını gerçekleştirebilmek için neleri göze alabileceği  yavaş yavaş gün ışığına çıkmaya başlar. Mango yaşlanan bir yıldız olduğunu bilir. Önce kocasını kıskanmaya başlar. Onun Eve ile bir ilişkisi olduğunu tahmin ederek kadına kötü davranmaya başlar. Sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Nihayetinde sanatçılar da insandırlar. Hayatlarının, günlük yaşamlarının ne kadarı gerçek ne kadarı oyundur kim bilebilir. Tabii oyuncu oyuncuyu gözünden mi başka yerinden mi tanır bilinmez. Eve’in ipliği pazara çıkartılsa da kadın ünün, şanın, şöhretin zirvesine ulaşmayı başaracaktır. Final ise en hoş yanı oldu, çember kapanır film biter. Olağanüstü bir başyapıt diyebilirim. Büyük bir sinema olayı hatta.

1950 yılı yapımı All About Eve – Perde Açılıyor filmini Joseph L. Mankiewicz yazıp yönetmiş. Eser yazar Mary Orr’un „The Wisdom of Eve“ adlı yapıtından uyarlanmış. Bazı oyuncular Barbara Bates, Marilyn Monroe, Walter Hampden, Randy Stuart, Craig Hill, Leland Harris, Barbara White, Eddie Fisher, William Pullen, Claude Stroud, Helen Mowery, vs.

23.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular