11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeGernika - Guernica

Gernika – Guernica

Sinema tarihi nice alçak oyuncu veya yönetmenlerle doludur bilenler bilirler. Gernika yani Guernica denilince sıradan insanın aklına önce Picasso gelir. Sonra da o meşhur dört saat boyunca bombalanan Baskların kutsal köyü dahası kasabası Guernica, hani 1654 insanın katledildiği ve 889‘unun yaralandığı. Sonra da ulu ressamın yapmış olduğu insanlığın kültür mirasına giren meşhur 349 x 777 cm ebatlarındaki tablosu. Peki Koldo Serra isimli hem de İspanyol yönetmenin aklına ne gelmiş dersiniz? Sanki köyü Alman ve İtalyan faşistleri değil de Sovyetler bombalamış gibi bir film yapmış. İsteyen sanatçı özgürlüğü diyebilir ama ben düpedüz yavşaklık diyorum. Amerikan kıçı yalamaktan doymayan yönetmen, bir de ne idüğü belirsiz bir Amerikalı gazeteciyi kahraman yapıp eğer o olmasaydı dünyanın bu katliamdan haberi olmazdı gibi oldukça iddialı ve boş bir ithamda bulunuyor. İspanya İç savaşı‘nın olduğu yıllarda Komüntern‘in yani III. Enternasyonal‘in hâlâ faal olduğunu bilemeyecek kadar da siyaset cahili biri. Amerikalılara bilmem hangi nedenden dolayı yaltaklanmak isteyen nice sanat insanına denk geldim ama böylesine çukurunu ilk defa gördüğümü söylemeliyim.

İspanya darbeci Genral Franco‘nun askerleri ile Cumhuriyetçiler arasında yaşanan bir içsavaşın tam ortasındadır. Sovyetler İspanya halkına yardıma koşar. Hitler ve Mussolini ise Franco‘yu desteklerler. Her iki tarfta da dünya kamuoyunu aydınlatmak için basın büroları kurulur. Her iki tarafın da haberleri sansürleyip kontrol ederek kendi istedikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yayınladıklarını film iddia ediyor. Savaş kısa sürede uluslararası nitelik kazanmaya başlayacaktır. Film de bombalamadan bir hafta öncesinden başlar.

Sinemanın birinde faşistlerin nasıl yenildiklerine dair bir propaganda filmi oynatılmaktadır. Yenilen İspanyol faşistlerinin Alman ve İtalyan faşistlerinin yardımıyla kuzeye yöneldikleri anlatılmaktadır. Sovyet propagandası yapılan filmde tarihi gerçeklikler alaycı şekilde karikatürize edilir. Sinemada hem sigara hem de içki içen fötr şapkalı Amerikalı gazeteci Henry (James D’Arcy) yan tarafta birine dönerek propagandayı kim yaparsa yapsın hoşlanmadığını söyler. İçkisini yudumlayan adamdan yanında oturan bir Rus bir fırt almak istediğini belirtir. O ise boğazı ağrıdığı için veremeyeceğini, içtiğinin öksürük şurubu olduğunu söyler. Rus „Amerikalısın, bu sizin savaşınız değil“, der. O da doğru ama yine de buradayım diye söylenir. Berduş, düşmüş, paspaye bir adam imajı çizer Henry.

Sonra da Bask bölgesinin önemli şehirlerinden Bilbao‘da bisikletiyle işe gelen Teresa (María Valverde) ile karşılaşırız. Basın bürosunda sansür kurulunda çalışmaktadır. Koşullar ve gelişmeler Amerikalı gazteci ile Teresa‘yı birbirlerine yakınlaştıracak, bombalamalar esnasında beraber olacaklardır. Salata olsun diye bir de Marta (Ingrid García Jonsson) isimli Fransız kadın gazeteci ve Marco (Álex García) adlı faşistlere casusluk yapan İspanyol bir gazeteci vardır. Bir de kötülerin kötüsü sansür kurulunun başında Rus Vasyl (Jack Davenport). Kötü komünist aşıkların başını ağrıtacaktır.

2016 yılı yapımı Gernika – Guernica kasabann bombalandığını anlatması bakımından önemlidir, bu katliam sinemaya yeterince yansımamıştır. Ama sinema, ciddi bir eser demeye bin şahit ister. Basit ve ucuz kaygılarıyla Amerika hayranı Koldo Serra filmi yönetmiş. Senaryo yazarları Barney Cohen, Carlos Clavijo Cobos, José Alba, Daniel Marc Dreifuss. Bazı oyuncular Bárbara Goenaga, Burn Gorman, Joachim Paul Assböck, Markus Oberhauser, Víctor Clavijo, Julián Villagrán, Irene Escolar, vs.

24.04.2019

Vorheriger ArtikelElizabeth
Nächster ArtikelAll About Eve – Perde Açılıyor

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular