15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeElizabeth

Elizabeth

1998 yılı yapımı film, dönemin İngiltere’sinden dehşet veren görüntülerle başlar. İnsan yakan vahşilerin başındakiler malum din adamlarıdırlar. Halk, korku ve dehşet içerisindedir. Kardinal ya da yüksek rütbeli danışmanlar ona akıl verme adı altında kraliçeye posta koyabilecek kadar güçlü ve kibirlidirler. Krallığın adı var kendi yok gibidir. Kraliçe Mary Toudor (Kathy Burke) kendisine ne denilirse onu yapan biri imajını çizer. Yaşlı ve rahatsızdır. Çevresindekilerin de kışkırtmasıyla özellikle, Dük Norfolk’un (Christopher Eccleston) tavsiyeleri neticesinde yeğeni I. Elisabeth’i (Cate Blanchett) gözaltına aldırtıp sorgulatır. Elisabeth emrindeki nedimeler ve aşkı Robert Dudley (Joseph Fiennes) ile dans eden, kendi haline güzelliği ve sarı saçlarıyla dünyadan habersiz mutlu mesut şatosunda umurunda mı dünya takılmaktadır.

Protestan olan Elisabeth’in sorgusu biter, teyzesi ve aynı zamanda Katolik olan Kraliçe Mary’nin karşısına çıkar, masumiyeti ispatlanır ve özgürlüğüne yeniden kavuşur. Kısa bir süre sonra ölen teyzesinin yerine geçen kadın kendisini bir anda kurtlar sofrasında bulacaktır. Aşkı Robert ile dans etmeyi seven kraliçe onun evli olduğunu ve kendisini bir fahişeymiş gibi kullandığını öğrenince çöker ama yıkılmaz. Bir yandan Fransız kralı, diğer yandan İspanyol kralı kendisiyle evlenmek isteyip durmaktadırlar. Bunun yanı sıra İskoçya’da kuzeni Mary (Fanny Ardant) rahat durmamaktadır. Danışmanlarının tavsiyesi üzerine gönderdiği ordu yeilir. Mary ile uğraşmasının yanı sıra bir de Vatikan’ın emriyle hareket eden katil ensesindedir.

Film bu entrikalar, dalavareler arasında gücünü ve mevkiini koruyup kollamak isteyenlerin taht oyunlarından kareleri bize sunar. Elisabeth İskoçya ile sorununu çözer, Papa’ya orta parmak gösterir. İspanyol’a da, Fransız’a da postasını koyar. Aşkı Robert’i de kalbine gömer ve taşaklı bir kraliçe olduğunu dosta düşmana gösterir. Kırk bilmem küsür yıl ülkesini gittikçe kalkındıran ve tarihe altın devir olarak geçen bir sürecin sahibesi olarak geçecektir. Bizde Osmanlı’nın Kanuni Sultan Süleyman dönemi ile kıyaslanabilir. Yani İngiltere’yi emperyalistleştiren, onlarca ülkenin sömürgeleşmesine gidecek yolun açılmasına imza atacaktır.

Film aslında Elisabeth’in tahta hangi süreçlerde geçerek nasıl geldiğini anlatır. Sonrasında olup bitecekler birer soru işareti olarak kalsa da, sanıyorum dokuz yıl sonra bu filmin devamı diyebileceğimiz yeni bir Elisabeth filmi ile bu soruların yanıtları bulunabilir. Bu filmdeki Kraliçe Elisabeth’in sıradan bir kadın olduğu ustalıkla verilmiş, bunun yanı sıra çevresindeki çakallar sürüsüyle de nasıl baş edebildiği dikkatlerden kaçmayacak şekilde özellikle Cate Blanchett’in olağanüstü oyunculuğu ile oldukça başarılı şekilde aktarılmış. Tarihin de, kralların da, kraliçelerin de sayısız versiyonları, farklı anlatım şekilleri vardır. Gelecekte de benzerleri şüphesiz olacaktır.

Elizabeth filmini Shekhar Kapur yönetmiş. Senaryo yazarı Michael Hirst. Oyuncuların bir kısmı Geoffrey Rush, Richard Attenborough, Eric Cantona, Vincent Cassel, Edward Hardwicke, Emily Mortimer, John Gielgud, Paul Fox, vs.

26.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular