24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeThe Outlaw Josey Wales – Kanunsuz Josey Wales

The Outlaw Josey Wales – Kanunsuz Josey Wales

Forrest Carter isimli yazarın Gone to Texas adlı romanından sinemaya uyarlanan yapıtı, ben savaş karşıtı sıradışı bir kovboy filmi buldum. O yüzden değerlendirme ihtiyacını hissettim. Baba oğul tarlada çalışırlarken film başlar. Adam atıyla saban sürerken küçük oğlu yol üzerindeki taşları ayıklamaktadır. Oğlunu seyreden baba onun yardımından keyif almaktadır. Sonrasında yanına çağırdığı oğluyla birlikte iri bir taşı yerinden oynatmak için uğraşırlarken annesi oğlunu, Küçük Josey gel, bonyo vakti, eve diye çağırır. Ufaklık istemeye istemeye işini bırakıp eve gider. Sabanı bir başına süren Josey Wales (Clint Eastwood) bir ara atlılar görür, yakınlardan göğe duman yükselmektedir.

Elindeki işi bırakıp hemen yakınlardaki evine koşan Josey evlerinin yakıldığını, sekiz on kadar atlının oradan oraya koşuşturduklarına şahit olur. Dört beş kişinin kucağında itilip kalkılan karısı, Josey diye bağırır. Ona doğru bir hamle yapan Josey kafasına bir darbe alıp yere serilir. Bu defa oğlunun çığlıklarını duyar, baba, diye yardım istemektedir çocuk. Oğlunu alev alev yanan evin içinde olduğunu anlayan Josey zar zor toparlanıp ayağa kalkar ve daha ilk adımını atamadan kafasına aldığı bir kılıç darbesi ile yere yığılır. Haydutlar çekip giderken yangın evi viraneye çevirecektir.

Kendisine gelen Josey ölülerini gömer, duasını eder, gözyaşlarını döker. Yeniden hâlâ dumanı tüten eve gidip tabancasını alır ve bir odun parçasına ateş ederek talime başlar. Kafasında sadece intikam duygularının olduğunu anlarız. Mezarın başında oturmuş kara kara düşünürken bir grup atlı gelir. Birkaç tanesi kendilerini tanıtıp Kırmızı Çizmelilerin mi yapıp yapmadığını sorar. Başıyla onaylayan Josey’e onların Kansas tarafında olduklarını ve peşlerinden gideceklerini söylerler. Josey bu gruba katılır ve film başlar.

Malum kovboy filmlerinin verdiği önyargı ve klişeler beklenirken bambaşka bir şey olur. Amerikan İçsavaşı biter. Kırmızı Çizmeliler kazananların tarafında, Josey’in grubu ise silahlarını teslim edip pişman olduklarını imzalamaları gerkenlerin tarafındadır. Kahramanımız itaat etmeyi reddeder. Olup bitenleri uzaktan dürbünüyle izlemektedir. Bir senatör eşliğinde yalancı vaatler edilir, tanıdık gelen nutuklar atılır ve eski düşmanların hepsi imzaları alındıktan sonra vahşice taranarak katledilirler. Josey daha fazla dayanamaz ve saklandığı yerden olaya müdahale eder. Zaten kaçak konumundayken düpedüz duble kaçak olup çıkacaktır.

Kim olduğu anlaşılıp sonrasında, bugünkü Amerikalıların PKK önderlerinden üçünün kellesine ödül koyması gibi Josey’in kellesine ödül koyarlar. Ödül avcıları bir yandan, Josey’in arkadaşlarının çoğunu katlettiği Kırmızı Çizmeliler diğer yandan, resmi gayri resmi kim varsa onu tanıyan ve ödüle konmak isteyen insanlar diğer yandan Josey’in hayatını zorlaştırırlar. Suratında kılıç yarası, sürekli tütün çiğneyen ve zırt pırt yere tüküren Clint Eastwood oldukça inandırıcı bir performans sergiler.

1976 yılı yapımı bir western klasiği olan The Outlaw Josey Wales – Kanunsuz Josey Wales’i Clint Eastwood yönetmiş. Girişte adını verdiğim yapıttan sinemaya uyarlayan senaristler Philip Kaufman ve Sonia Chernus. Oyunculardan bazıları Chief Dan George, Sondra Locke, Bill McKinney, John Vernon, Paula Trueman, Sam Bottoms,  Geraldine Keams, vs.

03.04.2019

Vorheriger ArtikelElvira Zeißler: Seelen Band
Nächster ArtikelElizabeth

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular