24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeÜç Maymun

Üç Maymun

Gecenin kör ve karanlık bir vakti şoförün biri adamın birine çarpar ve kurban yerde yatar. Kazaya sebebiyet veren şahsın birileri tarafından görülüp görülmediği tam olarak net değildir, kendisi görülmemiş olsa da arabasının görülmüş olma ihtimali kuvvetlidir. Konuşmalardan herifçioğlunun yaklaşan seçimlerde milletvekili adayı olduğunu öğreniriz. Sahneler boğucu, sıkıcı ve aksiyona uzak bir ritmde seyir eder, ki filmin sonuna kadar böyledir. Sanat filmlerinin yapısı böyledir derlerse de siz inanmayın.

Servet (Ercan Kesal) adındaki politikacı suçu tanıdığı birinin dahası şoförünün üstlenmesi için onunla kısa bir süre içerisinde deniz kıyısında parkın birinde buluşup konuşur. Adam herşeyi avukatıyla da konuşup planlamıştır. Şoförü Eyüp (Yavuz Bingöl) suçu üstlenecek gidip Servet için hapis yatacak, işlemediği bir suçu para karşılığında üstlenecektir. En fazla altı ay, taş çatlasa bir sene içeride yatacaktır. Seçim arifesinde birilerinin bu olayı öğrenmesi tam bir skandal ve seçimin kaybedilmesi, aynı zamanda siyasi kariyerinin sona ermesi demek olacaktır. Eyüp çıktığında hem nakit toplu bir miktar para alacak, hem de maaşı devam edecektir. Paralar elden verilecek banka filan bu ödemelere bulaştırılmayacaktır.

Öneriyi kabul eden Eyüp karısı Hacer (Hatice Aslan) ile oğlu İsmail‘i (Ahmet Rıfat Şungar) bırakıp hapse girer. Ailenin küçük yaşlarda vefat eden bir çocukları daha vardır. Anne Hacer oğlu İsmail‘i trenini kaçıracağı uyarısıyla uyandırır. Evin içinde paçoz dolaşan papuçlu eşofmanlı bir kadındır. Birkaç sahne sonra İsmail hapisteki babasını ziyarete gider. Babası üniversite kazanma sınavını kaybeden oğluna nasihat verir. İsmail nedense sürekli yatmakta, annesi de onu uyandırmaktadır. Oğlanın işi gücü uğraşı yoktur, anne ise bir yemekhanede çalışmaktadır. Edilen sohbetlerden annenin oğlunu sürekli kontrol eden biri olduğunu anlarız.

İsmail aslında bir iş bulmuştur, bir yuvada çocukları getirip götürecek servis işi. Annesi bu iş için gerekli arabayı nereden bulacağını sorunca genç dökülür. Servet‘in babası çıkınca toplu bir para vereceğini bilmektedir. Şimdiden bir kısmını avans olarak isteyebileceklerini annesine önerir. Annesi Eyüp‘ün buna izin vermeyeceğini oğluna hatırlatır. İsmail ise babaya söylemeyip çıkınca ona sürpriz yapmalarını önerir. Annesi bu fikire sıcak bakmaz.

Bir akşam vakti geç saatte İsmail eve yara bere, üstü başı parçalanmış, gözlerinin altı morarmış, kanlı manlı gelince Hacer ertesi gün soluğu Servet Bey‘de alır. Konuşma sonrası onu durakta gören adam, kadını önce arabasına sonra da koynuna alacaktır. Kısa bir süre sonra İsmail annesinin Servet‘le birlikte olduğuna bizzat şahitlik edecek, kısa bir süre sonra da Eyüp içeriden salıverilecektir. Gerisi az çok tahmin edilebileceği gibi yerli gazetelerin malum üçüncü sayfa haberlerinden biri olmaya aday gelişmeler.

Üç Maymun filmi hakkında o kadar yalaka ve dalkavuk övgüler okuyunca kendi kendime ne garip bir toplum olduğumuzu bir daha sorguladım. Hergün yaşadıkları sıradan gerçekliklere karşı tam da üç maymunları oynayan bu ucubeleştirilmiş millet, birilerinin başına gelenler filmleştirilince nasıl da beğeniyorlar. Oysa filmde oyuncuların her birinin ayrı ayrı mükemmel performansları ve biri diğerinden güzel kartpostalvari görüntülerin dışında hemen hiç bir şey yok. Boş yönetmenin boş çalışmalarında biri daha diye başladım maalesef öyle de bitirdim. Kocaman bir hayal kırıklığı daha.

2008 yılı yapımı Üç Maymun‘u Nuri Bilge Ceylan yönetmiş. Senaryo Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Ercan Kesal tarafından yazılmış. Oyuncuların kalanları Cafer Köse ve Gürkan Aydın.

11.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular