15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeConspiracy – Gizli Plan

Conspiracy – Gizli Plan

Conspiracy – Gizli Plan

Büyük ve görkemli bir evde hararetli hazırlıklar vardır. Hizmetçilerin telaş ve koşuşturmaları çok önemli ziyaretçilerin geleceklerinin habercisidir. Gümüş takımlar cilalanmakta, kristal bardaklar parlatılmakta, çiçekler masaları donatmakta, güzel görünümlü yemekler hazırlanmakta, katılımcıların isimleri herkesin okuyabileceği şekilde kağıtlara yazılmaktadır. Üzerinde Wannsee yazan bir ziyaretçi defteri girişteki masalardan birinin üzerine konur. Günlerden 20 Ocak 1942‘te, Berlin‘deyiz, Großen Wannsee 56–58‘deki villada olduğumuzu tarih anne bize fısıldar. Evin hemen yanında bir de göl vardır. İlerleyen sahnelerde villanın zengin bir Yahudiden gaspedildiğini öğreniriz.

Savaşın her türlü ortamından uzak, sessiz ve sakin görünen villadaki hizmetçiler uçak sesinden misafirlerin gelmeye başladığını anlarlar. Adolf Eichmann (Stanley Tucci) tutanak yazıcısı Stenograf‘a (Simon Markey) kaç makaranın kullanılacağını sorar, o da dört saat için dört makara olduğunu yanıtlar. Eichman çok fazla olduğunu iki saatin yeteceğini söyler. Mutfakta hizmetliler hazırlıklarını artırdıkları bir anda garsonlardan biri taşıdıklarını elinden yere düşürür. Hem de tam toplantının yapılacağı odanın kapısının önünde. Eichmann hışımla fırlar, kaç tanesinin düştüğünü, yeteri kadar olup olmadığını öğrendikten sonra yerdekilerin toplanmasını, hesabının tutulup adamın maaşından kesilmesini, kendisine bir rapor yazmasını adamı da gözünden uzak tutmasını emreder. Her şeyin mükemmel olmasını istediği ruh hali en küçük bir hatayı affetmez gibidir. Son talimatlarını verir, ceketini tutan hizmetçi kadına, filmdeki tek kadındır aynı zamanda, güzel bir olduğunu söyler.

1.jpeg

İlk gelenler Dış İşleri Bakanlığı‘ndan Dr. Josef Bühler‘dir (Ben Daniels), yanında SS komutanlarından Tümgeneral Karl Eberhard Schöngarth (Peter Sullivan), Binbaşı Rudolf Lange (Barnaby Kay) vardır. Eichman kapıda misafirlerini karşılaşıp kısaca tanışırlar. Lange Eichmann‘a orayı kimin seçtiğini merak ettiğini söyler. Buluşma yerini General Heydrich seçmiştir. Binbaşı misafir defterine bir şeyler karalar. Onlar içeri geçerken Eichmann sayfayı yırtıp yanan şömineye atar, defteri de ortalıktan kaldırmalarını emreder. İlk gelenler içkilerini içip sigaralarını tüttürken yenileri gelir, birbirleriyle tanışırlarken yakınlardaki piste bir uçak iner. General Reinhard Heydrich (Kenneth Branagh) kendi kullandığı tek kişilik uçaktan iner ve kendisini karşılayan askerlerden biri paltosunu tutar, biri arabasının kapısını açar. Villaya yeni konuklar gelmiştir. Dört Yıllık Planlama Dairesi Şefi Erich Neumann (Jonathan Coy), İçişleri Bakanlığından Devlet Sekreteri Dr. Wilhelm Stuckart (Colin Firth) ile tanışır. Kalabalık asker ve bürokrat yığını içkilerini yudumlayıp havalı bir biçimde sigaralarını içerken herkes kendi arasında konuşmaktadır. O zamanki adıyla Başbakanlıktan Dr. Friedrich Wilhelm Kritzinger (David Threlfall) Heyrich‘in gelip gelmediğini kapıdaki nöbetçi askere sorar, sonrada onun gösterişli girişler yapmayı sevdiği dedikodusunu yapar. Toplantının soytarısı denilebilecek Nazi Partisi kodamanlarından Dr. Gerhard Klopfer (Ian McNeice) dünyayı ben yarattım havalarında damlar. Dışişleri Bakanlığı‘ndan Martin Luther (Kevin McNally) Neumann ile tanışır. İkili üçlü sohbetler devam ederken yeni gelenler olur ve en sonunda nihayet şef general damlar. Görende karşınızda uluslararası faaliyet gösteren bir firmanın sempatik, güler ve bebek yüzlü menjerlerinden birisi zannedersiniz. İlk işi herkesin birbilerine Hitler selamı vermesini toplantı bitene kadar askıya almak olur. Zaman kaybetmeden hemen başlama emrini verir. Bu azılı faşist 15 kişi önceden belirlenen yerlerine oturur ve toplantı başlar.

Tarihin en kanlı soykırımının planlanacağı toplantının ve alınan kararların nasıl meydana geldiğini anlatan film insanın tüylerini ürpertecek, aklının, zekasının sınırlarını zorlayacak boyutlarda.

2001 yılı yapımı Conspiracy – Gizli Plan o toplantıdan geriye kalan raporun bir kopyasının elde edilmesine dayanıyor, yani anlatılanlar tarihi bir gerçeklik. Televizyon filmini Frank Pierson yönetmiş ve Loring Mandel yazmış. Diğer oyuncuların bazıları Clare Bullus, David Glover, David Willoughby, Tom Hiddleston, David Spinx, Dirk Martens, Andreas Guenther, Florian Panzner, Ross O’Hennessy, vs.

07.03.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular