17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeKind Hearts and Coronets - Yumuşak Kalpler

Kind Hearts and Coronets – Yumuşak Kalpler

Başlarken hiç uzatmadan hemen belirtme ihtiyacı duyuyorum sinema benim için anlatıdan başka bir şey değildir. Güçlü ve muhteşem anlatıların görüntü ve ses ile ekrana gelmesi. Yönetmen, senaryo, oyuncular ne kadar güçlü ve ahenkli iseler birbirleriyle yansıttıkları tad da o denli doyumsuz olabiliyor. Akabinde ses, ışık, mekan, dekor, müzik vs. geliyor. Filmimiz ise izlendiğinde, bu anlamda okurken 1001 Gece Masalları tadını veren nadir, unutulmaz ve görkemli yapıtlardan biri. Aradan kaç nesil geçmiş ama bugün bile sinema lezzeti ve keyfini verebilen muhteşem bir çalışma. Bir kara mizah klasiği denilebilir.

Film başlarken Elliot (Miles Malleson) adında celladın biri hapishanenin birine gelir. Ertesi sabah bir adamı, bir Dük‘ü öldürecektir. Cezaevi müdürü Albay (Clive Morton) ile ilk defa böyle bir şerefe erişeceğine dair sohbet eder. Emekliye ayrılmayı planlamaktadır. Sonunda ertesi sabah asacağı mahkumun bulunduğu hücreye gelirler. Gözetleme deliğinden adamı arkadan görür. Bir masada oturmuş bir şeyler karalamaktadır. Kısaca adam hakkında bilgi alır. Zira zorlu bir mahkumun idamı daha da zorlaştıracağını yaşamış tecrübeli biridir. Ülkedeki son dükün idamı balta ile olmuş ve tam bir başarısızlık abidesi olarak kayıtlara geçmiştir.

Cellat gittikten sonra Albay kibar ve saygılı bir şekilde içeri girer ve sabah kahvaltısında zat-ı şeriflerinin, yani 10. Chalfont Dükü Louis D‘Ascoyne Mazzini‘nin (Dennis Price) ne alacağını sorar. Adam ertesi sabah asılacağını bilmesine rağmen olağanüstü derecede sakin ve kendisinden emindir. Albay ertesi sabah görüşmek üzere vedalaştıktan sonra masadaki adam yazdığı kağıt tomarlarını ters çevirir. 10. Chalfont Dükü Louis D‘Ascoyne Mazzini‘nin idam arifesinde kendisini bu noktaya getiren olayları anlattığı kısa tarihçe başlığı altında anlılarını yazmıştır. Odada bekleşen iki askerden biri uyurken horlamaya başlayınca Dük‘ün tepesi atar. O an da bile kibar ve efendidir, çıkışması bile bir asilzadeye aittir.

Anılarını nasıl bitireceğini kestiremeyen soylu adam hikayeyei en baştan anlatmanın daha iyi olacağını söyleyerek bizi en başa götürür. Annesi (Audrey Fildes) bir İngiliz soylusudur. Köşklerine verilen bir müzik konseri esnasında müzisyen Mazzini‘ye aşık olur ve onunla ailesinin tüm ısrarla karşı çıkmasına rağmen evlenir. Görkemli Chalfont Şatosu‘nu bırakıp küçük bir apartman dairesine yerleşirler. İkili birbirlerine deli gibi aşıktırlar. Beş yıl sonra kahramanımız doğunca da Baba Mazzini (yine Dennis Price) onu ilk defa gördükten sonra oracıkta kalp krizi geçirerek ölür. Eşinin ölümüyle daha da yoksullaşan kadın gururu bir kenara bırakarak ailesiyle barışmanın yollarını arar. Ama yazdığı mektuba yanıt bile verilmez. Anne bu, koca bir dağ. Kiracı olurlar, o soylu kadın hizmetçilik yapmak zorunda kalır. Bu arada oğluna hep kim olduğunu hatırlatır. Sülalesinin şeceresini gösterir, hakkının gapedildiğini küçük Mazzini‘nin kafasına koyar. Çocuk aile tarihini ve soy ağacını adeta ezberleyip yutar. Ailesindeki ilk düklük ünvanını kimin kimlerden aldığını dahi öğrenir. Anne vefat eder, ufaklık aile mezarlığına gömülmesi reddedilen annesinin yalnız mezarı başında intikam yeminleri eder. Yaşayan her D‘Ascoyne‘u öldürüp düklüğün kendisine kalmasını gerçekleştirme yeminleri. Acaba bunu başarabilecek midir? Yasak aşkının tadını ne kadar çıkartabilecektir? Dönemin Hannibal Lector‘u cezaevine nasıl düşecek, neden idamla yargılanacaktır?

Dört dörtlük bir sinema klasiği olan dev yapıt 1949 yılı yapımı. Yöneten ve yazan Robert Hamer. Senaryo Roy Horniman adlı yazarın novellasından uyaranmış. Diğer senaristler John Dighton ve Nancy Mitford. Diğer oyuncular sekiz değişik rolu ile oyunculuk tarihine geçmiş Alec Guinness, Valerie Hobson, Joan Greenwood, John Penrose, Cecil Ramage, Hugh Griffith, vs.

22.04.2019

Vorheriger ArtikelSalvador
Nächster ArtikelBu ayın kitabı: “Hamburg’da Hayat“

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular