10 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartHomeSalvador

Salvador

Salvador

Zamanında star bir gazeteci olan Amerikalı Richard Boyle (James Woods) hemen her ünlü gibi har vurup harman savuranlardandır, birgün düşeceği aklına bile gelmemiştir belli. Alkole vurmuştur kendisini, uyuşturu da almaktadır. Çevresinde güvenilmez, otlakçı, düzenbaz ve sahtekar diye isim yapmış eski karizması kalmamış biridir. Film başlarken onu evsahibinin evi basıp kirayı karısından (María Rubell) isterken görürüz. Karısıyla ev sahibi atışırken içkili kafayla uyanan Boyle bebeğini kucağına alıp uyanmaya çalışır. Hangi kadın böyle bir hayata uzun süre dayanabilir diye kendi kendinize sormadan edemezsiniz.

Akabinde Boyle’i sağa sola telefon edip iş ararken buluruz. Basın kartı iptal edilmiştir, parası yoktur. Daha önce haber yapması için aldığı avansları çarçur edip istenilen haberleri yapmadığı için güvenilirliği kalmamıştır. Aradığı numaralardan bir iş çıkmaz. O meşhur cenabet günlerinin birindedir. El Salvador’a gitmek için havaalanına giderken bir kadın trafik polisine yakalanır. Kadın suçlarını sıralar: Ehliyeti iptal edilmiştir. Arabayı kayıtsız ve sigortasız kullanmaktadır. Aşırı hızdan dört defa ceza yediği ve bu cezaları ödemediği için hakkında tutuklama kararı çıkmıştır. 43 adet de ödenmemiş yanlış park cezası vardır. Kadın arabanla ilgili ne varsa kanun dışı der, ayrıca basın kartının kullanma tarihi geçmiştir ve onu oracıkta tutuklar. Ben o Boyle değilim gibi abuk subuk savunma da bulunsa da kadın polis kelepçeyi takar.

1.jpg

Arkadaşı Dr. Rock (Jim Belushi) kefaleti ücreti olan 125 doları yatırıp onu parmaklıklardan kurtarır. İkil önce doktorun köpeğini almaya barınağa giderler. Yaşlı köpeği birkaç hafta bekletmişler sahibi çıkmayınca da prosedür gereği uyutarak öldürmüşlerdir. Doktor çılgına döner. Sonrada Boyle’e giderler. Karısı bebeğini alıp adamı resmen terketmiştir. Boyle, Doktor’u da yanına alarak yola koyulur. İstikamet El Salvador’dur. Daha ülkeye girer girmez yanında hükümetin vatandaşlarına dağıttığı kimliği yanında olmadığı için oracıkta birinin infaz edilmesine ve gencin cesedinin içinde bulundukları tankın üzerinde teşhir edilmesine eşlik ederler. Ölüm mangaları askerlerle birlikte kimlik kontrolu yapmaktadırlar. Boyle kendilerinin Albay Julio Figueroa’nın (Jorge Luke) tanıdıklarını söyler. İkili tam öldürüleceklerini zannederken Albay’ın karşısına çıkartılırlar. Boyle’in en küçük stres anında Doktor’u satmaya hazır olduğu ortaya çıkar.

Akabinde Boyle eski tanıdığı dahası sevgilisi Maria’ya (Elpidia Carrillo) gider. İki çocuklu kadının kocası kayıptır. İkili birbirlerini sevmektedirler. Sonrası Boyle’un bir yandan bu ülkeden memleketindeki basına haber yapmaya çalışması, ülkede olup bitenler, kaybedilen binlerce insan ve yakınlarının onları bulma çabaları, yargısız infazları gerçekleştiren ölüm mangaları, kirli savaşa öncülük ve önderlik eden CIA’nin marifetlerine şahit olmak, büyükelçinin bunlardan habersizmiş gibi sunulmaya çalışılması vb saçmalıklardır.

Filmi ve o günlerin sadece El Salvador değil Latin Amerikası’nı anlamak istiyorsanız bugünlerdeki Venezüella’ya bakmanız yeter. Usta yönetmen ise güya eleştirel bir film yapmak istemiş, memleketinin dış politikasını sistemin ta kendisine değil de birkaç işgüzar gerzeğin üstüne yıkmaya çalışmış. Aklıma Fatih Akın’ın NSU cinayetleriyle ilgili filmi geldi. O da asıl sistemi sorgulamak yerine bütün suçu birkaç geri zekalıya yıkmıştı. Demek ki neymiş, yönetmenler politika yapmasalar da bu konuları okumalı ve öğrenmelidirler. Çarpık, eksik, düzenbaz ve üçkağıtçı bir gazetecinin sistemi sorgulaması da ancak bu kadar olur. James Woods ve Jim Belushi’nin usta oyunculuklarının dışında bol algılı ama içi boş bir politik film daha.

1986 yılı yapımı Salvador filmini Oliver Stone yazıp yönetmiş. Diğer senarist gerçek gazeteci Richard Boyle. Bazı oyuncular Michael Murphy, John Savage, Tony Plana, Colby Chester, Cynthia Gibb, Will MacMillan, Valerie Wildman, José Carlos Ruiz, Juan Fernández, vs.

09.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular