15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeBad Day At Black Rock – Zafer Madalyası

Bad Day At Black Rock – Zafer Madalyası

Yabancıları sevmek veya sevmemek ile ilgili her toplumun kendi yazılmamış yasaları olduğu bilinir. Örneğin Türkiye’nin batısında küçük yerleşim birimlerinde Kürtçe konuşanlara linç girişimleri daha unutulmayacak kadar tazedir. Almanya’nın doğusunda küçük köylerde ilticacı yurtları hemen hergün yerli kundakçıların hedefleri arasında. Amerika gibi bir toplumda üstüne üstlük II. Dünya Savaşı’nın daha yeni bittiği günlerinde, dört yılda bir defa duran trenden inen yabancıya misafirperverlik gösterilmeyeceğini bilmek için kahin olmak gerekmez.

John J. Macreedy (Spencer Tracy) isimli tek kollu bir savaş gazisi günlerden bir gün Black Rock denilen kasabaya uğrar. Film için hazırlandığı belli altı yedi kulübeye kasaba demek ne iş ben anlamadım. Genel görüntü itibarıyla köy bile olamayacak kadar küçüktür. Yine de bir oteli, postanesi, barı ve lokantası olduğuna göre öyle kabul etmemiz kaçınılmaz. Macreedy trenden indiği andan itibaren yöre halkının düşmanlıkların amaruz kalır. Bir insana istenmediği ancak bu kadar belli edilebilir.

Gelen tren önce  Hector David’in (Lee Marvin) dikkatini çeker. Sonra da Liz Wirth’in (Anne Francis). Akabinde orada burada dikilen, oturan herkesin. Tren yıllar sonra durmuş,içinden takım elbiseli, tek kollu bir adam inmiş, tren de yoluna tekrar devam etmiştir. Hastings (Russell Collins) isimli adam yeni geleni hemen çapraz sorguya alır, kimdir necidir, neden gelmiştir vs. Macreedy, Adobe Flat diye bir yere gitmek istediğini, nerede taksi bulabileceğini sorar. Telgrafçı hiçte hoşnut olmaz. Yeni gelen otel olup olmadığını sorar ve oraya yönelir.

Kendisini merak ve hoşnutsuzlukla izleyenlerin şaşkın bakışları arasında otele girer. Bu arada telgrafçı Pete Wirth (John Ericson) isimli otelciye telefonla yeni gelen şahıs hakkında bilgi verir. Otelci hiç de düşmanlığını saklamadan dolu olduklarını, hiç boş yerleri olmadığını söylese de Macreedy adamdan zorla bir anahtar alır ve odasına yerleşir. Bu arada lobiye üşüşenler merakla onu izlemektedirler. Bir ara kendisi banyodayken Hector odasına girer, ayakkabısıyla yatağının üzerine uzanmıştır, defolup gitmesini söyler. Macreedy’nin sabırla alttan alması şaşırtır.

Sonra aşağıya inip otelciye nerede araba bulabileceğini sorar. Adam yardımcı olmak istemez. İmdada Doktor Velie (Walter Brennan) yetişir. Yolun aşağısındaki garajda bir araba kiralayabileceğini söyler. Bizimki yola koyulurken lobide toplanmış yöre sakinleri genel durum değerlendirmesi yaparlar, adamdan hem çekinmekte, hem de onun defolup gitmesinde karar kılarlar.

Macreedy zamanında savaş sırasında kendisini ölümden kurtaran birinin, Kamoko adındaki babasını aramaktadır. Bahsi geçen şahıs bir Japon kökenli Amerikalıdır. Japonlar Amerika’ya saldırdığında hatta askere yazılmak için başvurmuş ama kabul edilmemiştir. Yöre sakinleri Reno Smith (Robert Ryan) bir kaç yıl önce zil zurna sarhoş olmuş, adamı resmen linç etmişlerdir. Ama en büyük suçlu Smith’dir. Geri kalanları ise suç ortakları. Macreedy bu garip ucube yöre halkı ile neler yapacak, başına neler gelecektir?

1955 yılı yapımı Bad Day At Black Rock – Zafer Madalyası her ne kadar bir sinema klasiği sayılsa da haksızlık. Konu iyi olmasına rağmen mekan, dekor, oyunculuk gözönünde bulundurulduğunda bence o seviyede bir çalışma değildir. Hele Macreedy’nin tek kollu karateci sahneleri ile tek bir molotof kokteyli ile eli tüfekli birini yanındaki kayaya isabet ettirerek saf dışı bırakması, yok daha neler dedirtecek cinsten. Değil sıradan izleyici çocuklar bile ikna edici bulmaz.

Howard Breslin isimli yazarın „Bad Time at Honda“ adlı eserinden sinemaya uyarlanan filmi John Sturges yönetmiş. Senaryo yazarları Millard Kaufman ile Don McGuire. Oyunculardan bazıları Dean Jagger, Ernest Borgnine, Walter Sande, Walter Beaver, Robert Griffin, Harry Harvey, Francis McDonald, vs.

15.04.2019

Vorheriger ArtikelDamascus Cover
Nächster ArtikelSalvador

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular