11.1 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Kultur Kino Damascus Cover

Damascus Cover

Damascus Cover

2017 yılı yapımı Damascus Cover sıra dışı bir casusluk filmi. Onu sıra dışı yapan James Bond gibi zırvalıktan çok zeka oyunları üzerine kurgulanmış oyun içinde oyun özelliklere sahip olması ve bir sonraki olabilecekleri önceden kestirmenizin oldukça imkânsız olması denilebilir. On ödül almış kaç casusluk filmi var sahi?

Kahramanımız işadamı kimliğiyle Hans Hoffman, namı diğer Ari Ben-Sion (Jonathan Rhys Meyers) bir Mossad ajanıdır. Ari, oğlu kendisi yüzünden ölmüş ve evliliği daha fazla devam etmemiş yalnız kovboylardan biridir. Anlaşılan İsrail‘de ajanların evlenip yuva kurmaları, hem de öyle genç yaşta ve aktif görevde o kadar da zor değildir. Derin psikolojik bunalımları vardır, gerçi bunu kendisi sürekli inkâr etse de büründüğü Hans Hoffman kılığında kalmayı hep ister. Filmin başında ortağı Shaul (Aki Avni) ile birlikte İsrailli bir Albay‘ı Suriye adına casusluk yaptığı için Berlin‘den kaçırıp İsraile getirmek zorundadır. Albay Benjamin Ehud (Herzl Tobey) dişli çıkar ve Ari onu kafasından vurur. Yalnız Albay öldürülmeden önce Suriye ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye‘de devletin içinde İsrail adına çalışan Melek kod isimli bir ajanın varlığından bahseder. Zaman Berlin Duvarı‘nın yıkıldığı günlerdir.

1.jpg
Bir hafta sonra Tel Aviv‘e dönen Ari, daha önce raporunu gönderdiği Miki (John Hurt) isimli sorumlusunun karşısındadır. Miki Albay‘ın cenazesinde söylediği yalanlardan dolayı kendisini iyi hissetmemektedir. Ari‘nin yeni görevi almadan önce bir psikoloğa görünmesi gerekmektedir. Bu arada birgün yolda tesadüfen Kim (Olivia Thirlby) isimli bir fotoğrafçıyla tanışır. Bir amerikan gazetesi için fotoğraflar çeken kadın Yahudilerin tatil gününde öfkeli dindarların resmini çekerken tartaklanıp horlanır, imdadına oradan geçmekte olan Ari yetişmiştir. Ayaküstü tanışırlar.

Bu arada Şam‘da İsrail adına çalışan bir casusu, Suriye Devlet Başkanı Hafız el Asad‘a çok yakın olan General Fuad‘ın (Igal Naor) adamları kafasına torba geçirilerek kaçırırlar. Yakalanan casus sorguda Gizli Servisin başındaki çok güçlü ve nüfuzlu Sarraj (Navid Negahban) tarafından öldürülecektir. Suriye‘deki bu iki etkili gücün birbirleriyle olan rekabetleri ülkelerinin çıkarları söz konusu olduğunda geri plana itilecektir. Böylelikle Miki ve Shaul İsrail‘in bütün ajanlarının ortaya çıkmış olabileceği olasılığıyla Suriye‘deki bütün ajanlarını geri çekeceklerini, önceliğin Suriye‘deki kimyasal silah üretimi programının içinde olan Dr. Hazad Hazem Hamra isimli Yahudi bir bilim adamının ve ailesinin kaçırılması planını açıklarlar.

Artık halı tüccarı Hans Hoffman‘ın yeni görevi bellidir. Yalnız bilim adamına direk ulaşması çok tehlikelidir, zira giriş çıkışları sürekli askerlerin kontrol ettiği bir mahallede yaşamaktadır. Eski bir Nazi subayı olan Franz Ludin‘in (Jürgen Prochnow) evinde hizmetçilik yapan Rachel Khatib’den (Shani Aviv) haberleşme konusunda yardım alacaktır. Ludin‘in yakın arkadaşı Bakan Al-Husseyni (Hassani Shapi) Avrupa‘ya halı satmak isteyen paracı biridir. Ludin ile bu bakan aracılığıyla tanışacaktır. Plan içinde planla Hofman kalkıp Şam‘a gelir. Yine bir tesadüfle fotoğrafçı Kim ile karşılaşır. O da aynı otelde kalmaktadır.

Gerisi oldukça sürükleyici, etkileyici ve gerçekçi, izlenmeye değer ciddi bir casusluk filmi. Orası Orta Doğu, kimin eli kimin cebinde, nerede kim tarafından hangi planlar dönüyor bilen bilir. Film buna küçük bir ispat. Damascus Cover filmini Daniel Zelik Berk yazıp yönetmiş. Diğer senarist Samantha Newton. Oyuncular Tsahi Halevi, Wolf Kahler, Selva Rasalingam, Neta Riskin, Ben Affan, Anas El Baz, Gem Carmella, Hamza Kadri, Benny Maslov, Mekki Kadiri, Sara von Schwarze, Hartmut Volle, Ari Thomas, Jonathan Ledbury ve Charaf Ben Affan.

22.01.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Europäischer Tag der Sprachen: Die sprachliche Vielfalt Europas in vielen Live- und Online-Veranstaltungen entdecken

Mit der Kampagne #DiscoverTranslation und einer Online-Konferenz „Bildung beginnt mit Sprache“ startet die Kommission eine Reihe von Veranstaltungen zum 20. Europäischen Sprachentag am 26....

FIBA Şampiyonlar Ligi’ne 18 farklı ülkeden 32 takım katılacak

FIBA Şampiyonlar Ligi bu sezon 18 ülkeden 32 takımla oynanacak ve son 25 yılın ülke çeşitliliği anlamında en geniş katılımlı basketbol organizasyonu olacak. Türkiye'den...

Tourismus als Entwicklungsmotor – TUI Care Foundation startet virtuelles „Linking & Learning“-Diskussionsformat

Sieben Wochen lang kommen wöchentlich Tourismus-Experten zusammen um über die Neugestaltung des nachhaltigen Tourismus zu diskutieren Im Rahmen des Welttourismustags 2020 startet die TUI Care...

Kick-boks müsabakaları düzenlendi

Gençlik Spor Bakanlığı himayesinde Herkes İçin Spor Federasyonu koordinesinde başlatılan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında doğa, spor ve turizm kentti Tunceli'de "Ulusal Herkes İçin Spor...