9.8 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start Home T-34

T-34

T-34

2018 yılı yapımı T-34 vahşi savaş sahnelerini aratmayan görüntülerle başlar. Teğmen Nikolay Ivushkin (Alexander Petrov) bir teslimat arabasıyla karlı yollarda ilerlerken arabadan iner ve yanındaki genç erden balta vermesini ister. Almanlar Moskova‘ya doğru ilerlemektedirler. Bir tabela asmışlar Berlin ile Moskova‘nın uzaklıkları yol işaretinde yazmaktadır. Teğmen balta ile tabelayı kırıp yıkarken bir Alman tankı bunları görür ve ateşe başlar. Zeki teğmenin usta manevraları ile tankın ateşinden kurtulur ve yanlarında bulun teslimatı zamanında bir askeri gruba götürürler.

Hiç bir cephe tecrübesi olmayan Teğmen Ivushkin‘in emrine üç tankçı verilerek Nyefjodov köyüne yaklaşmakta olan Alman tanklarını durdurma görevi verilir. Üç askerin ne moralleri vardır ne de savaşmaya dair bir istekleri. Bir haftadır hiç uyumadan savaşmış olan askerlerin hayattan ve savaştan bıkıp bezmiş gibi görüntüleri vardır. Emri ve görevi duyan askerler teğmenin dalga geçtiğini zannederler. Ivushkin her ne kadar savaş tecrübesi olmasa da bir askerdir, emrindekileri verdiği askeri söylevle hazır hale getirir. Köye gelen Alman askerlerini ve beş adet tanklarını zekice çarpışmalarla durdurmasına tanık oluruz. Filmin sürükleyici ve heyecanlı sahneleri Holywood filmlerine taş çıkartacak niteliktedir. Sinema tadındaki çarpışmalarda Ivushkin tanktan arkadaşı Stepan Vasilyonok‘u (Viktor Dobronravov) çıkartırken Alman askerlerinin komutanı Klaus Jäger (Vinzenz Kiefer) tarafından vurulur. İkilinin öldüklerini zannederiz.

1.jpg

1944 yılının bugün de günümüz Nazilerin önemli kalelerinden biri olan Thüringen‘deki Toplama Kampı‘nda kendimizi buluruz. Yağmur çamurda istasyona yaklaşan bir tren kampa yeni esirler getirmiştir. Kamp komutanı Türk generalleri aratmayan nutuklarından birini çeker. Saçı sakalı birbirine karışmış ve yedi defa kaçma girişiminde bulunmuş biri komutana boyun eğmez. Adamı hemen işkenceye aldırır. Konuşmaları kampta esir olan Anya Yartseva (Irina Starshenbaum) çevirmektedir. Kısa bir süre sonra ketum ve direnen askerin öldü zannettiğimiz Ivushkin olduğunu anlarız.

Nazi komutan Jäger ise yaklaşan Sovyet ordularını durdurmak için kafasındaki planları Reichsführer Himmler‘e anlatarak terfi alır. 12. SS Panzer Tümeni‘ne tabur komutanı olarak atanır. Kafasındaki plan Sovyetlerin tank ve panzerlerle savaşma taktiklerini çözmek, bunun için esirler arasında Sovyet askerlerini bulup bu konuda bilgi sahibi olmaktır. Kader mi diyelim, senaryo gereği mi diyelim iki eski düşman yine karşılaşırlar. Onun toplama kampında esir olduğunu öğrenen Jäger, Ivuskin‘i işbirliğine ikna edemez. Silahını tercüman Yartseva‘nın kafasına doldurup beşe kadar sayacağını, kabul etmezse eğer genç kadını öldüreceğini haykırır. Ivushkin çaresiz kabul eder. Sonra da ekibini hazırlar.

Almanlar o günlerin en yeni Sovyet tankı olan T-34‘lerden birini ele geçirmişlerdir. Sovyet esirlerle tatbikat yapılacak, onların nasıl savaştıkları daha iyi anlaşılacaktır. Teğmen Ivushkin ise mükemmel bir kaçma planı hazırlar ve yürürlüğe koyar. Oldukça heyecanlı bir tavşan kaç tazı tut oyunu oynanacaktır. Zaferi ölümden korkmayanlar kazanacaktır. Bir savaş klasiği daha denilebilir.

T-34 filmini Aleksey Sidorov yazıp yönetmiş. Oyuncular Yuriy Borisov, Anton Bogdanov, Artur Sopelnik, Pyotr Skvortsov, Semyon Treskunov, Guram Bablishvili, Danila Rassomakhin, Joshua Grothe, vs.

04.03.2019

Vorheriger ArtikelThe General
Nächster ArtikelVurun Kahpeye

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu İSTANBUL (AA) - Bu yıl 10.’su gerçekleşen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali,...

EU-Kommission startet öffentliche Konsultation zu Lieferketten und nachhaltiger Unternehmensführung

Die EU-Kommission will Nachhaltigkeit entsprechend dem europäischen Grünen Deal stärker in der Unternehmensführung verankern und hat dazu Montag eine öffentliche Konsultation eingeleitet. „Nachhaltige Unternehmensführung...

Korona kuralları kapsamında Sevil’la Bar’da müzik keyfi yaşanıyor

ALMANYALILAR - Almanya'nın liman kenti Hamburg'da korona kuralları kapsamında müzik keyfi devam ediyor. Hamburg'un Sternschanze semti yakınında Kleiner Schaeferkamp 36, 20357 Hamburg adresinde kısa...

Vor 70 Jahren kaufte Daimler-Benz den Unimog

Am 27. Oktober jährt sich der Jahrestag der Übernahme des Unimog durch die Daimler-Benz AG zum 70sten Mal. Dieses Datum ist somit die Geburtsstunde...