24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeThe General

The General

Karşımızda unutulmaz ve eşsiz bir sinema klasiği var. Hem de ne türden bir klasik. Sinemanın sessiz, renksiz, 3D’siz, 4K’sız olduğu bir dönemden kalma. Yine de izlerken sinema tadı veren, eğlendiren, hoş zaman geçirten, heyecandan hop oturtup hop kaldırtan ve mutlu sonla biten güzel bir hikaye. Neymiş mevzu teknikte, teknolojide değil hikayenin ta kendisinde, neyin nasıl anlatıldığındaymış. Anlamayanlar bence bu filme tekrar tekrar bakabilirler sakıncası yok.

1860’lı yılların başında Amerika’da Marietta şehrindeyiz. The Western ve Atlantik Express’in şehire ulaşan zamanın ICE’si olduğunu okuruz. Johnnie Gray (Buster Keaton) bu trenlerden “General” diye adlandırılan lokomotifin makinistidir. Şehre geldiklerinde çocuklar ona hayran hayran bakıp peşine düşerler. Johnnie’nin hayatında iki aşkı olduğunu öğreniriz. Biri “General”, diğer ise lokomotifine resmini astığı aşkı Annabelle Lee’dir (Marion Mack). Lokomotifinin bakımını yaptıktan sonra aşkını ziyarete gider, geldiği andan itibaren ona hayran çocuklar da peşinden. Çocukların farkına varan Johnnie onları kibarca kapı dışarı edip aşkı ile nihayet başbaşa kalır.

Tam o esnada iki farklı kapıdan Anabelle’nin babası (Charles Henry Smith) ve ağabeyi (Frank Barnes) aynı anda içeri damlarlar. İç savaş yakınlarına kadar gelmiştir. Baba oğul askere yazılmayı kararlaştırılar. Onlar Anabella ile vedalaşıp giderler. Genç kadının gözü sevgilisine takılır. Masum ve saf bir şekilde divanda oturmaktadır. Sen askere yazılmayacak mısın diye ona sorar. Johnnie ayıkıp kendine gelir, sonra o da askerlik şubesinin yolunu tutar.  

Uzunca bir sıra vardır, herkesten önce sıraya giren kahramanımızı askere almazlar. Çünkü o bir makinisttir ve güneyde ona cepheden daha fazla ihtiyaç vardır. Almanların dediği gibi bu görev için üstün vasıfları vardır. Ne yapıp etse de kendisini askere yazdıramaz. Giderken sorumlulara, “savaşı kaybederseniz suç benim değil” der. Dışarıdakı uzun kuyrukta onu gören baba-oğul onu yanlarına sıraya girmesi için çağırsalar da makinist hayır anlamında kafa sallayıp kıçına yediği tekmenin yerini ovar. Yanlış anlaşıldığından habersiz Johnnie lokomotifinde gider. Baba-oğul Anabelle’ye makinistin tenezzül edip sıraya dahi girmediğini, güneyin yüz karası olduğunu söylerler. Hayal kırıklığı içerisindeki kadın aşkının konuşmasına ve kendisini savunmasına izin vermeden üniforma giyene kadar bir daha kendisi ile konuşmamasını söyleyerek yanından ayrılır.

Bir yıl sonra düşman karargahında Kuzeyli kurmaylar bir plan yaparlar. General Teacher (Jim Farley) ve Yüzbaşı Anderson (Glen Cavender) Mariette-Chattanooga tren hattını kapsayan on seçme adamla gerçekleştirilebilecek bir plandır bu. Sivil yolcular gibi giyinip şehrideki treni ele geçireceklerdir. Yol boyunca gerçekleştirilebilecek her türlü sabotajı gerçekleştirecekler, orduyla olan desteklerini engelleyeceklerdir.

Plan uygulamaya konulur. Beş adam şehirdeki treni ele geçirirler. Yanlarında Anabelle’yi de götüren casuları bizim makinist fark eder. İlk andan itibaren amansız bir takip başlar. Bu bir makinistin hayatının aşkını kurtarabilmesi için nelere muktedir olduğunun da ispatıdır aynı zamanda. Aynen her horoz kendi çöplüğünde öter misali, kahramanımız makinistlik öyle değil böyle olur dersleri verir. Her dönem izlenebilecek, unutulmaz bir sinema klasiği daha.

1924 yılı yapımı The General filmini Clyde Bruckman, Buster Keaton ikilisi yazıp yönetmişler. Yazar William Pittenger’in „The Great Locomotive Chase“ adlı yapıtından sinemaya uyarlanan yapıtın diğer senaristleri, Al Boasberg, Charles Henry Smith ve Paul Girard Smith. Bazı oyuncular Frederick Vroom, Joe Keaton, Mike Donlin, Tom Nawn, Henry Baird, Joe Bricher, Jimmy Bryant, Sergeant Bukowski, Jack Dempster, Keith Fennell, vs.

11.05.2019

Vorheriger ArtikelCitizen Kane – Yurttaş Kane
Nächster ArtikelT-34

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular