13.7 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Home Penance (Aithri) - Kefaret

Penance (Aithri) – Kefaret

Penance (Aithri) – Kefaret

1969 yılında Kuzey İrlanda‘da ki Derry‘de bir kilisedeyiz. Yaşlı Peder Eion (Terry Byrne) kilisesinde boş sıralarda yalnız başına oturmuş dua ederken, kilisenin hemen önünde kan gövdeyi götürmektedir. Kuzey İrlanda‘nın o meşhur sokak gösterilerinden birinde buluruz kendimizi. İngiliz askerleri İrlandalılara posta koymaya çalışmakta, onlar da zerre kadar taviz vermeye yanaşmamakta, birbirlerini karşılıklı olarak iteleyip durmaktadırlar. Halka silahlarını doğrultmuş askerler öfkeyle geri çekilmelerini emreder durur. Elden ele bir tabanca dolaşır. Silah patlar ve bir asker yere yığılır. Antaine (Barry McGovern) isimli yaşlı bir adamın vurduğu asker yaralı bir halde yerde yatarken kalabalığın arasından fırlayan yaşlı peder son görevini yapmak ister. Bir zırhlı araç gelir askeri götürürler. Bu kadarından bile filmin gerçekleri yansıtmaktan bayağı uzak olacağını kestirebilirsiniz. Zira öyle bir andan sonra İngiliz askerleri sessiz sedasız geri çekilmez genelde katliam yapar, onlarca sivili katlederler. Bunu dönemin gazeteleri ve tarih kitapları yazar.

Sonrasında peder bir bebeği vaftiz ederken içeriye askeri vuran yaşlı adam elinde silahıyla girer. Hemen akabinde iki silahlı polis. Peder müdahale eder, halk ayaklanır ve polisler kiliseden kovulurlar. Polislerin pederi sonrasında ziyaret edecekleri malumdur, onun eylemi yapan adamla arkadaş olduğunu bildiklerini açıklarlar. Peder onunla elli yıldır görüşmediğini söyler. Polis onun sorun çıkartmak için geri geldiğini, barışçıl olmadığını huzuru bozacağını anlatır durur, düpedüz pederden onu yakalamaları için yardım ister. Onlar gittikten sonra peder yatağının altından bir keman kutusu çıkartır. Kutunun tozlarını alır, açıp kemanın üzerinde elini gezdirir. Sonra da dalıp geçmişe gider.

1.jpg

1916 yılının ilkbaharına, kemanlı bir ezgiyle elli yıl geriye gideriz. Genç Peder Eion (Peter Coonan) vaaz vermeden önce genç Antaine Griffin (Padhraig Parkinson) kemanıyla müzik yapmaktadır. Akabinde peder ateşli ve oldukça yurtsever bir vaazde bulunur. Konuşmaların filmin sonlarına kadar orjinal İrlanda dili yani Keltçe olması dikkat çeker. Ama cemaat arasında İrlandaca bilen bir de Müfettiş vardır. Pedere kürsüyü yanlış kullandığını, başına iç açacağını söyler. Karşılıklı laf sokuşturmadan sonra Müfettiş öfkeyle kiliseyi terk eder.

Peder o zamanki ulusal kurtuluş hareketinin ateşli bir taraftarıyken daha çocuk yaştaki Antaine‘i de eline bir tabanca tutuşturarak saflara katacaktır. Hatta ikili birlikte kralın subayı Müfettiş Joyce‘tan (Barry Barnes) yürüttükleri silahları da Dublin‘e beraberlerinde götürürler. Döndüklerinde bir trajedi yaşanır. Antaine‘in annesi Mairead (Mimi Carroll) ile Müfettiş evlenme kararı almışlardır. Dul kadın bunu oğluna söylediğinde Antaine küplere biner. Paskalya Ayaklanması‘ndan dönen ikiliyi tutuklamaya gelen Joyce Maired‘i, Antaine‘de Joyce‘u öldürür. Filmin sonunda her ihbarcının sonu gibi peder de infaz edilir ve film biter.

İrlanda tarihini neredeyse pişmanlık yasasından yararlanıp kralın veya kraliçenin askerlerine en iyi hizmeti sunabilmek için hazır olda beklemenin kutsallığına indirgeyen, utanmasalar ihbarcılığı özendirecek, biraz din, birazdan öte pişmanlık, gençlerin silah yerine keman çalmalarını teşvik eden dandik bir hayal kırıklığı denilebilir.

2018 yılı yapımı Penance (Aithri) – Kefaret filmini Tom Collins yazıp yönetmiş. Diğer senaryo yazarı Greg O’Braonain. Diğer oyuncular Diona Doherty, Dara Devaney, Seán Mac Sheáin, Tony Devlin, Peadar Cox, Danny McCafferty, Martin Bradley, Corey McKinley, Emma Eliza Regan, Gerard McSorley, vs.

05.03.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Interview mit dem Romancier Achim Freudenberg

ALMANYALILAR- „Autorenreden“ setzt dieses Mal mit einem Romancier fort. Dieses mal haben wir mit einem Soziologen und Redakteur zu tun, Achim Freudenberg. Er hat...

Sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2021'de verilecek sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile...

Natur pur jetzt in Namibia genießen

Endlich können Urlauber Namibia als eines der wenigen Ziele in Afrika wieder bereisen. Gerade Social Distancing ist im „Land der Wüsten“ bestens möglich –...

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: 76 - Çankaya Üniversitesi: 67 Salon: Servet Tazegül Hakemler: Kaan Büyükçil, Emre Şimşek, Anıl Veziroğlu ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: Manolya Kurtulmuş 16, Gökşen...