ALMANYALILAR

Üç Tekerlekli Bisiklet

Üç Tekerlekli Bisiklet

Üstad Orhan Kemal’in vefatından hemen önce bitirdiği ırmak romanı “Kaçak”dan bahsetmiştim. (https://devecisueleyman.wordpress.com/2018/12/01/orhan-kemal-kacak/) 1970 yılının ortalarında vefat eden üretken kalemin bu yapıtı 1982 yılında filmleştirilmişti. Kaçak filmini izleyin (https://devecisueleyman.wordpress.com/2019/05/14/kacak/), sonra da 1962 yılında çevrilmiş Üç Tekerlekli Bisiklet filmini, eminim sizlerin de kafası karışacak ve ister istemez aynı soruyu soracaksınız. Biten bir romanın 1982 yılında filmleştirilmesinden 20 yıl önce yani 1962 yılında uyarlaması nasıl olur diye. Orhan Kemal araştırmacıları için ciddi bir soru bence. Orhan Kemal acaba bu romanı bizim bildiğimiz ve bahsedilen tarihten çok daha önce mi yazdı? Yoksa o zamanlar yazılmış metinlerden mi o romanı çıkarttı? Her iki filmi izleyin arada fark yok denecek kadar az. Ayrıca ben 1962 yılı siyah beyaz verziyonunu 1982 yılından daha cüretkâr, gerçekçi, kamerasını ve anlatısını çok daha güçlü buldum.

Ali (Ayhan Işık) adında yaralı bir adam koruluk veya bahçe gibi bir yerlerde sallana yalpalana ortalıkta dolaşmaktadır. Bitkin ve perişan bir görünümü vardır, yardıma muhtaç olduğu bellidir. Arkasından bir ses duyan adam ürker ve korkuyla geriye bakar. Sonrasında kadının birinin okulun önünde üç tekerlekli bisikletle oynayan çocukların arasından, oğlunu çağırıp elinden tutarak eve götürmesine şahit oluruz. Kahvenin önünde boş gezenin boş kalfaları gelip geçen kadınlara da selam vermekte, tanıdıklarına takılmaktadırlar. Önce oğlu Hasan (Küçük Kenan) ile oradan geçmekte olan Hacer’e (Sezer Sezin) selam verirler. Sonra da Gülsen (Ayla Kaya) ile alay ederler. İnsan ilişkilerindeki rahatlık ve samimiyet dikkat çeker.

1.jpg

Gecenin bir vakti çocuğunun karnını doyurup yatırdıktan sonra sipariş üzerine çamaşır yıkayan Hacer, büyük ihtimalle kapıyı kilitlemeyi ya da sürgülemeyi unutmanın cezasıyla karşılaşır. Eli silahlı Ali birden kapıda görünür. Sonra da oracıkta kanlar içinde yığılır kalır. Korkmuş ve ürkmüş Hacer adam bayılınca koluna girer ve tavan arasındaki odaya çıkartır onu. Yarasını pansuman edip sarar. Yalnız Ali gece eve girmeden önce civarda oturan Gülsen’e yakalanmış, kadın onun aranan bir katil olduğunu ertesi gün gazetelerde resmini görünce anlamıştır. Bölgede yapılan araştırmalarda yaralı katilin yakınlarda olduğu anlaşılır. Ali’yi böylelikle sadece polis değil, öldürdüğü Emin-Arif adlı bir inşaat şirketinin sahibinin ortağı, dahası ortağının adamları da aramaya başlarlar. Özellikle Apti (Mehmet Ali Akpınar) ve ekibi Ali’nin köşe bucak izini sürmektedirler.

Aynı Kaçak’daki gibi babasının yolunu gözleyen Hasan Mehmet, Ali’nin varlığını keşfettiğinde onu babası zannedecektir. Babasının mektubunu annesiyle defalarca okuduğu için artık ezberlemiş olması, zırt pırt saati kurması aynı sahnelerdir. Evsahibi Hacer’den birikmiş kira borçlarını sürekli istemektedir. Kadının parası olmadığını bildiği halde onu ikide bir icra ile tehdit etmesi kahve halkının bile bildiği söylemlerdir. Filmde ilginç ve başka olan Hacer’in kocası günlerden birgün çıkıp gelmez mi.

Üç Tekerlekli Bisiklet yerli klasikler arasında bence haklı bir yer edinmiş. Aradan onca zaman geçmesine rağmen bugün bile sinema tadı veren nadir çalışmalardan biri. Yönetmenler Lütfi Ömer Akad ve Memduh Ün. Orhan Kemal’in eserinden (hangi eser bilinmiyor) senaryoya uyarlayan Vedat Türkali. Oyuncuların bazıları Senih Orkan, Sadettin Erbil, Reha Yurdakul, Osman Alyanak, Nuri Genç, Asım Nipton, Muazzez Arçay, Talia Saltı, vs.

16.04.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Şeker Portalı

Portakallı Paylaşımlar

yedi orman

Yapraklarıma ve çiçeklerime, meyvelerime ve dallarıma, köklerime ve toprağıma doğru bir keşif yolculuğu.

Karikatüristan.Wordpress.com

Karikatür Alemi, Alemin Karikatürleri

Varlık Ergen

"ben kötüyüm bu düzen için ama değilim asla kötülük"

YARIŞBİLİMİ

Atyarışı ve İstatistiğin buluştugu yer

ZÎZNASE

bilgelik sevgisi...bilgi aşkı

Sema'nın İzleri

Mutlu olmanın izlerini bırakın..

Bir Acayip Mühendis

Her şey Mutlu bir son için...

SEYAHATDELİSİ

Seyahat delisi bir çiftin hatıra defteri...

BİLGİSAYAR VE YAZILIM

Bilgisayar ve Yazılım Dünyasına Ait her şey

ARTHROTEC MEDİKAL SİSTEMLER

'SİNGJOİNT, HYDROGEM, TIBBI ALETLER, TÜMÖR CERRAHİSİ

%d Bloggern gefällt das: