10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeDie weiße Rose – Beyaz Gül

Die weiße Rose – Beyaz Gül

1982 yılı yapımı film „Beyaz Gül“ örgütünün gerçek üyelerinin fotoğrafları ve ölüm tarihlerinin verilmesiyle başlar. Sonra Münih tran garında buluruz kendimizi. Genç bir kız trenin pencerisinden dışarıya „Hans! Hans!“ diye sevinç, neşe, telaş ve koşuşturmacayla bağırır. Hans Scholl (Wulf Kessler) ve elinde bir demet çiçekle kız arkadaşı Traute Lafrenz (Anja Kruse), şehre yeni gelen kızkardeşi Sophie Scholl‘u (Lena Stolze) karşılarlar. Özlem ve sevinçle kardeşler birbirlerine sarılırken tarihin Mayıs 1942 olduğunu öğreniriz. Aynı zamanda Sophie‘nin doğum günüdür.

Gar çıkışında Gestapo ve polis kontrolünü gören Hans kimselere çaktırmadan cebinden çıkarttığı bir bildiriyi çöpe atar. Çıkışta kimlikler kontrol edilir. Gestapo Ulm‘şehrinde oturduğunu Münih‘de ne aradığını sorar. Sophie üniversite öğrenimine başlamak için geldiğini söyler. Sırt çantasını açması söylenir. Bir şey çıkmayınca geçmelerine izin verilir. Kaldıkları eve gelirler. Sophie ağabeyine el yapımı pasta ve şarap getirmiştir. Bavulunu açar, yanında getirdiği resimler arasında asker sevgilisinin çerçevelenmiş fotoğrafı da vardır. Ev sahibesiyle tanışır. Hans tıp okumaktadır. Sophie ise biyoloji ve felsefe okuyacaktır. Ev sahibesi nişanlısının fotoğrafını gösterip nerede olduğunu sorar. Kafkasya‘da cephededir. Kadın kocası Helmut‘un Rusya‘da öldüğünü, gelen haberlere bakılırsa Sophie‘nin nişanlısının yakında döneceğini söyler. Kadın giderken Traute, Hans‘ın dağınıklığından yakınarak çiçekleri bir vazoya koyar. Sonra da onu bisikletinin arkasına atıp bir eve götürür.

Kapıyı Alex Schmorell (Oliver Siebert) açarken evinin kapısını boyayan komşu şüpheyle onları dikizler. Willi Graf (Ulrich Tukur) piyano çalmaktadır. Kısaca tanışırlar ve müzik devam eder. Gençler sahibi cephede olan atölyeyi hep birlikte kullanmaktadırlar. Hans Sophie için küçük bir kutlama şöleni hazırlamıştır. Üzerine üflemesi için mumlar koyduğu bisikletini ona hediye eder.

Sophie yavaş yavaş üniversite öğrenimine başlayıp ağabeyi Hans ve arkadaşlarının kimler olduklarını, ne yaptıklarını anlayacaktır. Zira ağabeyi ile hem yakındırlar hem de zeki, vicdanlı ve bilge biridir. Kısa bir duraksamadan sonra gençlerin gizli matbaa ve buluşma yeri olarak kullandıkları atölyenin değişmez müdavimlerinden biri olacak, kaynaştığı gruptaki arkadaşlarıyla hep birlikte korku ve zulüm imparatorluğuna karşı son anlarına kadar mücadele verecektir. Pırıl pırıl gençler vedikleri bu korkusuz ve cesur mücadeleleri ile hem insanlık tarihine onurla geçecekler, hem de direnmenin bir hak ve gereklilik olduğunu ezilenlerin hafızasına kazıyacaklardır. Ayrıca da Alman halkının yüz akı olarak sonsuza kadar övgü ve sempatiyle yaşayacaklardır.

Beyaz Gül örgütü ve Scholl kardeşlerin onurlu mücadelesi birçok kitaba ve sinema filmine konu olmuştur. Die weiße Rose – Beyaz Gül şimdiye kadar izlediklerimiz içerisinde bana en kapsamlısı gibi geldi. Zira bu çalışmada gençlerin çalışmalarını salt yaşadıkları çevre ile sınırlı tutmayıp taa Hamburg‘a, Berlin‘e kadar, ordunun da içinde yayma çabalarına şahit oluruz. Gelecekte de bu onurlu kardeşlerin ve arkadaşlarının üzerine yeni çalışmaların yapılacağını söyleyebiliriz. Alman sinemasının garibanlığı göz önünde bulundurulduğunda bence mükemmel bir çalışma olmuş bu film.

Die weiße Rose – Beyaz Gül filmini Michael Verhoeven yönetmiş. Senaryo yazarları Mario Krebs ve Michael Verhoeven. Oyuncuların bir kısmı Werner Stocker, Martin Benrath, Ulf-Jürgen Wagner, Mechthild Reinders, Peter Kortenbach, Gerhard Friedrich, Sabine Kretzschmar, vs.

11.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular