15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeSozdar, She Who Lives Her Promise / Sozdar, Verdiği Sözü Tutan Kişi

Sozdar, She Who Lives Her Promise / Sozdar, Verdiği Sözü Tutan Kişi

Sozdar, She Who Lives Her Promise / Sozdar, Verdiği Sözü Tutan Kişi

2007 yılı Hollanda yapımı belgesel film, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Nuriye Kesbir‘i konu alıyor. Film bir grup gerillanın karşılıklı el sıkışmalarıyla başlıyor. En önde ise Sozdar kavga adıyla, Kesbir var. Sonra da alkışlar arasında Sozdar ve yanındakiler alanı terk ediyorlar. Film de başlıyor.

2001 yılının Eylül ayında Avrupa‘ya çıkan Sozdar Hollanda‘da gözaltına alınıp tutuklanır. Örgüt yeni uygulamak istediği politik değişiklikleri Avrupa‘daki kitlesi ile de konuşmak istemektedir. Bunun için görevlendirilen Sozdar 11 Eylül saldırılarından iki hafta sonrasına denk gelen bir süreçte Hollanda‘ya gelmiştir. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Schiphol Havaalanı‘nda üzerindeki sahte kimlikle yakalanır. Türkiye‘ye haber iletilince yetkililer hemen iade talebinde bulunurlar.

1.jpgAralık 2002 de Amsterdam‘daki mahkeme salonundan alınmış orijinal görüntüler arasında, yüksekçe bir yerde ziyaretçiler mahkeme salonuna giren Sozdar‘ı alkışlamaktadırlar. Mahkeme heyeti ise yerlerine geçmektedir. Bu arada Sozdar gülerek ve iki eliyle öpücükler göndererek izleyicilerini selamlar. Herkes yerine yerleşir, heyet başkanı Sozdar‘ı selamlayarak oturmasını ister. Kişisel bilgilerinin mahkeme tarafından bilindiğini söyler. Oturduğu kenti sorduktan sonra Türkiye‘nin iade talebinin incelendiğini ve bir karara vardıklarını, bunu birazdan açıklayacaklarını söyler.

Mahkemenin dışında Belçika, Almanya ve Hollanda‘nın farklı yerlerinden gelen Kürtler dayanışma için bekleşmektedirler. Bir televizyoncu gelişmeler hakkında bilgi verir. Mahkemenin Türkiye‘nin iade talebini reddettiği kararını öğreniriz. İzleyiciler cam pencerenin arkasında büyük bir sevinç ve coşkuyla mahkemenin bu kararını alkışlarlar. Sonra yine televizyoncu Kesbir‘in karara rağmen salıverilmediğini, hakkında istenmeyen yabancı kişi kararı alındığı için hemen polis tarafından gözaltına alındığını haber verir. Sozdar Breda Kadın Ceza ve Tutukevi‘ne konur.

Sonrasında bir grup insanı „II. Dünya Savaşı Şehitlerini Anma Töreni“nde görürüz. Yönetmen hışırdayan kumlar arasında yürüyen insanlar arasındadır. Ailesiyle birlikte gelmiştir törene. Hollanda‘nın savaştan bu yana her yıl kahramanlarını andığını Hollandaca ifade eder. İçlerinden bir mezar en çok çiçek bırakılan mezardır. Nedenini sorar. Bu kadın direnişçi Hannie Schaft‘ın çiçeklerle süslü mezarıdır. Devam etmeden ayrıca belirtmek istiyorum, Hollandalıların böyle değerli ve önemli bir kahramanlarını sinemaya mal edememiş olmaları hem ayıplanacak hem de garipsenecek bir durum. Paraları mı yok, becerikli yönetmenleri mi sormadan edemedim.

Belgeselin yönetmeni kendi yerli direnişçi kadın kahramanı ile Sozdar arasında paralellikler kurar. Sozdar‘ın daha sonrasında tahliye dönemini, iki haftada bir gidip imza atma sürecini ve en sonunda da Sozdar‘ın yeniden Kürdistan‘a dönüş sürecini 1,5 yıl onunla olarak belgeselleştirir. Kendi kendime neden Türkiyeli sinemacılar aynı benzer duyarlılıkları gösteremiyorlar diye sormadan edemedim.

Sozdar‘ı pek fazla politik derinliği olmayan ve sürekli dikkat çekecek derecede sırıtan biri olarak yansıtmışlar. Yönetmen bunu bilerek mi yaptı bilemedim ama eleştirilecek bir yan olarak gördüm. Bu Kürt kadın kahramanının neden savaştığı, Avrupalı bir kadına neden ilham olduğu oldukça yüzeyde kalmış diyorum. Belki de yönetmen pek o kadar derinlemesine politik kişilikten öte, insani ögeleri ön plana çıkartan bir yan vermek istemiş olabilir.

Unutulmaz, kalıcı ve kendi türünde ciddi bir çalışma olan Sozdar, She Who Lives Her Promise / Sozdar, Verdiği Sözü Tutan Kişi isimli ödüllü filmi Annegriet Wietsma yönetmiş. Rol alanların hepsi gerçek kişiler.

07.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular