24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeIt Happened One Night - Bir Gecede Oldu

It Happened One Night – Bir Gecede Oldu

Film klasik bir baba-kız atışması ile başlar. Aradaki fark milyoner bir aile olmalarıdır. Ellie Andrews (Claudette Colbert) zengin banker babasının yetiştirdiği şımarık, dediğim dedik biridir. Babasının (Walter Connolly) arzusu olmaksızın pilot King Westley (Jameson Thomas) adında biriyle evlenmiştir. Ama rızası olmayan varlıklı baba araya girip nikahın iptali için çoktan başvurmuştur bile. Adamları kızını ayak üstü nikah masasından alıp getirmişlerdir. Tüm bu konuşmalar ve filmin başlangıcı lüks bir teknede olur. Kız babasını protesto için yemek yemeyi reddetmektedir. Kızı babasına pilottan neden nefret ettiğini sorar, babası o bir sahtekâr, der. Öfkelenen kızı kendisini tekneden indirmezlerse eğer her şeyi kırıp dökeceğini söyler. Babası inat eder. Kızı babasının yemek yediği masayı devirir. Öfkelenen baba kızına bir tokat atar, anında pişman olsa da ip artık kopmuştur. Kız koşarak güverteye çıkar ve oradan denize atlar. Hemen arkasında bir filika indirilese de zeki kızı bulamazlar.

Babası dedektiflik bürosunu arattırıp kızım yine kaçtı, Miami’de yollar ve istasyonlar tutulsun emrini verir. Kayıplara karışan Ellie´yi otobüs terminalinde görürüz. Dönemin terminali ve otobüsü, otobüs yolculuğu tarihsel niteliktedirler. Oracıkta bekleşen dedektiflerden yaşlı bir kadına New Yorka´a giden bir gece otobüsünde bilet aldırarak kurtulan Ellie, değerli saatini rehineciye bırakarak yol parasını tedarik etmiştir. Bunu sonra öğreniriz.

Bu arada kalabalık bir gurup insan oracıktaki tek telefon kulübesinin önünde bekleşmektedirler. İçeride gazeteci Peter Warne (Clark Gable) patronu Joe Gordon (Charles C. Wilson) ile atışmaktadır. Beni kovmakla o gazetenin görmüş geçirmiş en becerikli muhabirinden oluyorsun, der Peter. Patronu sen gazetecilikten ne anlarsın diye öfkeyle yanıtlar. Sekreteri patrona Peter´in ödemeli aradığını söylediğinde şef daha da kızar ve New York´a geldiğinde kesinlikle gazeteye uğramamasını ve kovulduğunu öfkeyle söyleyerek suratına telefonu kapatır. Herkes Peter‘in patronuyla yaptığı muhabbeti dinlemektedir. Gordon kapattıktan sonra bizimki aslan kesilir. Kendince istifa eder, yanınakileri hayran bırakır.

Peter New York´a gidecek otobüste zar zor bir yer bulurken ve muavinle tartışırken Ellie gelip onun yerine oturur. Sonra da okkalı bir yer kavgasıyla bizimkiler tanışırlar. İkili birbirlerini itici bulsalar da beraber yolculuk kaçınılmazdır. Milyoner baba tüm olanaklarını kullanarak kızını aratmakta, her fırsatta gazetelere haber geçirtmektedir. Film galiba adını da oradan alıyor, bizim ikili başlarından geçen olaylar zinciri ve birbirleriyle geçirdikleri zaman içerisinde Eros´un aşk oklarıyla vurulacaklar, sergiledikleri oyunculuk ve anlattıkları hikaye ile bizim Yeşilçam´da nice ucuz kopyalara vesile olacaklardır.

Dönemin koşulları da göz önünde bulundurulduğunda karşımızda mükemmel ebatlarda bir soft komedi var. Usta işi unutulmayacaklar listesine dahil bir sinema klasiği. Bu film ile Clark Gable‘nin ünlendiğini okudum. Bana oldukça maço ve yapay bir gazeteci gibi geldi. 1934 yılı yapımı It Happened One Night – Bir Gecede Oldu filmini Frank Capra yönetmiş. Yazar Samuel Hopkins Adams‘ın kısa bir hikayesinden esinlenen filmin senaryosunu Robert Riskin yazmış. Oyuncuların bazıları Roscoe Karns, Alan Hale, Arthur Hoyt, Blanche Friderici, Ernie Adams, Jessie Arnold, vs.

26.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular