24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeShane – Vadiler Aslanı

Shane – Vadiler Aslanı

Yerli Amerikalılardan yani Kızılderililerden topraklarını çoktan kaybetmiş dahası gasp etmiş beyazlar, özel mülkiyet hırsı yüzünden birbirlerine düşmüşlerdir. Bu topraklardan birisi de Wyoming eyaletidir. Boynuzlu geyik bir evin yakınlarındaki dereden su içerken film başlar. Dünyadan habersiz sekiz yaşında bir çocuk olan Joey Starrett (Brandon De Wilde) elinde eski ve boş bir tüfeği ona doğru doğrultup vuracakmış gibi davranır. Bir at kişnemesi duyar, geyik kaçar, kendisi sese yönelir. Bir atlı yaklaşmaktadır. Joey hemen elinde tüfeği eve doğru koşar.

Çocuğun babası Joe Starrett (Van Heflin) elinde bir balta garip bir ağaç kalıntısını kesmekle uğraşmaktadır. Yerden bir metre yükseklikte, kökü toprakta kalmış ağacı kesmek için iki yıldır uğraştığını öğreniriz daha sonra. Çocuk babasına birisinin geldiğini söylediğinde, o da bırak gelsin bakalım, der. Bu arada anne Marian (Jean Arthur) mutfakta şarkı söyleyip yemek yapmaktadır. Atlı yabancı, Joe´ya kuzeye gittiğini, arazisinden geçmesinin bir sakıncası olmadığını umduğunu söyler. Joe olmadığını söyler. Sonra da küçük Joey´e selam verip onunla tanışır. Marian´da onu mutfak penceresinden görmüştür.

Ev sahibi ona bir kapta su uzatır. Adam suyunu içerken boş tüfeğiyle oynayan çocuğun çıkardığı sese ani tepki verir. Eli hemen tabancasına gitmiştir. Joe ona amma da tedirgin olduğunu söyler. Annesi oğluna silahları insanlara doğrultmamasını öğütler. Garip adam biraz utanır ve çocuğa kendisini korkuttuğunu itiraf eder. O ise sadece elindeki tüfeği göstermek istemiştir. Tam o esnada kalabalık bir atlı grubunun yaklaşan sesleri duyulur. Baba oğlunun elindeki tüfeği hemen kapar ve ona arkadaşlarının oldukça geç geldiklerini suçlayıcı bir tonla söyler. Ryker´slerin ne derdi olduğunu sorduğunda yabancı adam ismi tekrarlar, onları tanımıyordur. Kibarca kovulur, arkasından çiti kapatmasını Joe ona söyler. Yabancı kendisine doğrultulmuş silahı önce indirmesini ancak ondan sonra gideceğini söyler. Adam bunun ne fark edeceğini sorar. O da, o zaman benim kendi kararım olur, der. Joe tüfeğin namlusunu aşağı indirir, adam gözden kaybolur.

Altı yedi tane atlı başlarında aile büyükleri olmak üzere Joe ile alay edip işgal ettiği topraklardan defolup gitmesini isterler. Garip yanı kendilerinin bu toprakları Kızılderililerden nasıl da gasp ettiklerini utanmazca itiraf eder. Kim kimi kimin topraklarından kovuyordur kimse sorgulamaz, kovboy filmleri izleyicisi sığır zannedilir. Rufus Ryker (Emile Meyer) tehdit ederken araya Marian girer. Kocasının daha fazla diklenmesine engel olmak ister gibidir. O anda Joe´nun arkasından deminki yabancı adam belirir. Rufus ona kim olduğunu sorduğunda Starrettlerin arkadaşı olduğunu söyler. Adam uyarısını yapar ve giderler. Ryker çevredeki diğer yerleşimcileri de kendi topraklarını yerleşen işgalci diye görmekte onları yerlerinden kaçırtmak için kalleşlikler etmektedir. Atlılar gittikten sonra Joe deminki davranışı için adamdan özür diler, tanışırlar. Silahşöre benzeyen adam Shane´dir (Alan Ladd). Böylelikle Starrettlerden önce su, sonra yemek, sonra kalacak yer ve kalması için bir iş bulan Shane aile dostu olup çıkacak, onların kötülere karşı verdiği mücadelede yanlarında olacak, küçük Joey‘i hiç yanıltmayacaktır.

1953 yılı yapımı Shane – Vadiler Aslanı bir kovboy klasiğidir. Yılmaz Güney‘in meşhur Konyakçı filmine esin olmuştur. Filmi George Stevens yönetmiş. Eser Jack Schaefer isimli bir yazarın novellasından uyarlanmış. Senaryo yazarları A.B. Guthrie Jr. ve Jack Sher. Oyuncular Jack Palance, Ben Johnson, Edgar Buchanan, Elisha Cook Jr., Douglas Spencer, John Dierkes, Ellen Corby, Paul McVey, John Miller, vs.

18.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular