17.1 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 1, 2020
Start Kultur Kino Güney Ölüm Saçıyor

Güney Ölüm Saçıyor

Güney Ölüm Saçıyor

Bilenler bilirler 2008 yılından beri Yılmay Güney’in filmleri de dahil sinema ile ilgili yazılar da yazıyorum. Aslında beni bu yazılara iten de onun filmleri oldu dersem yalan olmaz. Bugüne kadar değerlendirmeye çalıştığım filmleriyle daha 1960 yıllardayız. Her yapıtını ele alma ihtiyacını duyuyorum. Onun yerli sinemanın bir dahisi olduğunu, hem oyunculuk, hem yönetmenlik, hem de senaryo konusunda türdeşlerinden dikkat çeken bir biçimde ayrıldığını azbuçuk sinema bilen herkes rahatlıkla anlar. Onu Yeşilçam batağından ustalığa götüren yolda bu film gibi saçma sapan nice çalışmanın olduğunu söylemek onu küçük düşürmez, yüceltmez de. Dönem öyle bir dönemdir, Yılmaz Güney’in bilinçlenme süreci de düz bir çizgi değil, içinde yaşadığı toplumun mevcut gelişmeleri ile yakından ilgili. Bence onun saçma sapan filmlerine bu perspektiften bakıldığında biraz daha hoşgörülü olunabilir.

Gelelim filme. Bir diskotekte insanlar dans edip eğlenirken iki kafadar, Güney (Yılmaz Güney) ile arkadaşı Köksal (Yılmaz Köksal) kafaları hoş içkilerini yudumlamaktadırlar. Konuşmadan bakışarak anlaşırlar, Ruslar gibi içkilerini bitirdikten sonra bardaklarını yere atarlar. Dans edenlerin ve atmosferin sıkıcı olduğunda karar kılıp kalkarlar. Bakışlar “dans bizi bozar” modundadır. Soluğu bir kumarhanede alırlar. Ağızlarında sigaralarını fosur fosur tüttürürlerken Güney yanındaki kumarbazın hile yaptığını ortaya çıkartır. Masadaki fişleri Köksal toplar ve devam eden geceye Beyoğlu’nda eşlik ederler.

1.jpg

Bir sonraki durak gazinodur. Kadının biri adeta sırf bizim iki kafadar için şarkılarını söyler gibidir. Baygın baygın kesişirler, gülerler, gülümserler. Şarkısını bitiren kadın (Ülkü Özen) barda dikilen ikilinin yanına gelip ortalarında dikilerek bardan içki ısmarlar. Bizimkiler racon bilen hovardalardandırlar. Güney bir bakış, bir cigara tüttürmeyle ucuz kadını oracıkta kafalayıverir. Sonra da yatağa atar, yatakta işlerini görmek üzereylerken basılırlar. Dinamit (Reha Yurdakul) ve adamları “vay bizim gazinonun şarkıcısına ha” dercesine Güney’e girişirler, onun da eli armut toplamıyor, kamera şakası gibi hareketlerle o biçim kapışırlar.

Güney bir araba sopa yerken Köksal dışarıda hatunun birinin dudaklarına yumulmuştur. O biçim mutlu ve sevinçlidirki kadından ayrıldıktan sonra bile sokakta giderken dans ederek yürümektedir. Birden sahneler karışır. Anlaşılan Güney, Dinamit ve adamlarının elinden kaçmayı başarmıştır. Sokaklarda, caddelerde o biçim bir kovalamaca başlar. Film bu ya Güney olası cellatlarından tık nefes kaçarken Köksal’a denk gelir. İki kafadar birlikte kaçmaya başlarlar. Kaçış sahneleri bıktıracak uzunluktadır. Yolda zar zor arabanın birine kendilerini atarak ancak kurtulurlar.

Film benzer döngüde yine devam eder. Bizimkiler yine önce kumarhaneye sonra gazinoya giderler. Şarkıcı kadın ve Dinamit’in adamları muhabbeti tekrarlanır. Çok büyük bir ihtimalle senaryosuz çekilen filmin sonunda Dinamit’in çetesini çökerten Güney’in üstüne üstlük bir de devlet görevlisi olduğunu ve gizli ajan gibi takıldığını anlayıveririz.

1969 yılı yapımı Güney Ölüm Saçıyor filmini Yücel Hekimoğlu ve Yılmaz Atadeniz birlikte yönetmişler. Senaryoyu yine Yılmaz Atadeniz yazmış. Oyunculardan bazıları Aynur Akarsu, Nusret Özkaya, İsmet Erten, Mehmet Samsa, Tarık Şimşek, İhsan Gedik, Dündar Aydınlı, Enver Dönmez, Mehmet Cambaz, Osman Han, Nezihe Güler, Ahmet Koç, Niyazi Gökdere, Oktay Yavuz, vs.

18.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Burun estetiği operasyonlarına ilişkin uyarı

Medicana Avcılar Hastanesi Op. Dr. Ali Divil, "Burunda pek çok farklı nedenden dolayı yapılabilen rinoplasti, travmalara bağlı olarak oluşan şekil bozukluklarının estetik ve işlevsel...

DHL Paket erhöht Paketpreise für Geschäftskunden ab 1. Januar 2021

Stark gestiegene Transportkosten, höhere Personalkosten sowie nochmals gestiegene Investitionen machen die Preisanpassung erforderlich. Schwere Pakete besonders von Preiserhöhung betroffen DHL Paket erhöht ab 1. Januar...

Oya Pervin Pelit: EMEK SAHİPSİZ İSE SAVRULUR

Binbir emekle gurbette tam da gurbetçilerle çekilmiş filmin kara yazısı ''Savrulan Emekler ''adlı filmde bütünleşir. Film, Almanya’da yaşayan Türk ailelerinin hikâyesini konu edinir. Türkan,...

Pestizideinsatz geht auf Kosten von Mensch und Umwelt – Verbindliches nationales Reduktionsprogramm muss kommen

Anlässlich der heutigen Vorstellung der Studie „Pestizidbelastung der Luft“ des Umweltinstituts München und des Bündnisses für eine enkeltaugliche Landwirtschaft erklärt Olaf Bandt, Vorsitzender des...