ALMANYALILAR

Güney Ölüm Saçıyor

Güney Ölüm Saçıyor

Bilenler bilirler 2008 yılından beri Yılmay Güney’in filmleri de dahil sinema ile ilgili yazılar da yazıyorum. Aslında beni bu yazılara iten de onun filmleri oldu dersem yalan olmaz. Bugüne kadar değerlendirmeye çalıştığım filmleriyle daha 1960 yıllardayız. Her yapıtını ele alma ihtiyacını duyuyorum. Onun yerli sinemanın bir dahisi olduğunu, hem oyunculuk, hem yönetmenlik, hem de senaryo konusunda türdeşlerinden dikkat çeken bir biçimde ayrıldığını azbuçuk sinema bilen herkes rahatlıkla anlar. Onu Yeşilçam batağından ustalığa götüren yolda bu film gibi saçma sapan nice çalışmanın olduğunu söylemek onu küçük düşürmez, yüceltmez de. Dönem öyle bir dönemdir, Yılmaz Güney’in bilinçlenme süreci de düz bir çizgi değil, içinde yaşadığı toplumun mevcut gelişmeleri ile yakından ilgili. Bence onun saçma sapan filmlerine bu perspektiften bakıldığında biraz daha hoşgörülü olunabilir.

Gelelim filme. Bir diskotekte insanlar dans edip eğlenirken iki kafadar, Güney (Yılmaz Güney) ile arkadaşı Köksal (Yılmaz Köksal) kafaları hoş içkilerini yudumlamaktadırlar. Konuşmadan bakışarak anlaşırlar, Ruslar gibi içkilerini bitirdikten sonra bardaklarını yere atarlar. Dans edenlerin ve atmosferin sıkıcı olduğunda karar kılıp kalkarlar. Bakışlar “dans bizi bozar” modundadır. Soluğu bir kumarhanede alırlar. Ağızlarında sigaralarını fosur fosur tüttürürlerken Güney yanındaki kumarbazın hile yaptığını ortaya çıkartır. Masadaki fişleri Köksal toplar ve devam eden geceye Beyoğlu’nda eşlik ederler.

1.jpg

Bir sonraki durak gazinodur. Kadının biri adeta sırf bizim iki kafadar için şarkılarını söyler gibidir. Baygın baygın kesişirler, gülerler, gülümserler. Şarkısını bitiren kadın (Ülkü Özen) barda dikilen ikilinin yanına gelip ortalarında dikilerek bardan içki ısmarlar. Bizimkiler racon bilen hovardalardandırlar. Güney bir bakış, bir cigara tüttürmeyle ucuz kadını oracıkta kafalayıverir. Sonra da yatağa atar, yatakta işlerini görmek üzereylerken basılırlar. Dinamit (Reha Yurdakul) ve adamları “vay bizim gazinonun şarkıcısına ha” dercesine Güney’e girişirler, onun da eli armut toplamıyor, kamera şakası gibi hareketlerle o biçim kapışırlar.

Güney bir araba sopa yerken Köksal dışarıda hatunun birinin dudaklarına yumulmuştur. O biçim mutlu ve sevinçlidirki kadından ayrıldıktan sonra bile sokakta giderken dans ederek yürümektedir. Birden sahneler karışır. Anlaşılan Güney, Dinamit ve adamlarının elinden kaçmayı başarmıştır. Sokaklarda, caddelerde o biçim bir kovalamaca başlar. Film bu ya Güney olası cellatlarından tık nefes kaçarken Köksal’a denk gelir. İki kafadar birlikte kaçmaya başlarlar. Kaçış sahneleri bıktıracak uzunluktadır. Yolda zar zor arabanın birine kendilerini atarak ancak kurtulurlar.

Film benzer döngüde yine devam eder. Bizimkiler yine önce kumarhaneye sonra gazinoya giderler. Şarkıcı kadın ve Dinamit’in adamları muhabbeti tekrarlanır. Çok büyük bir ihtimalle senaryosuz çekilen filmin sonunda Dinamit’in çetesini çökerten Güney’in üstüne üstlük bir de devlet görevlisi olduğunu ve gizli ajan gibi takıldığını anlayıveririz.

1969 yılı yapımı Güney Ölüm Saçıyor filmini Yücel Hekimoğlu ve Yılmaz Atadeniz birlikte yönetmişler. Senaryoyu yine Yılmaz Atadeniz yazmış. Oyunculardan bazıları Aynur Akarsu, Nusret Özkaya, İsmet Erten, Mehmet Samsa, Tarık Şimşek, İhsan Gedik, Dündar Aydınlı, Enver Dönmez, Mehmet Cambaz, Osman Han, Nezihe Güler, Ahmet Koç, Niyazi Gökdere, Oktay Yavuz, vs.

18.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

tartismaci.com olarak genellikle gündemde olan konuları farklı bir bakış açısı ile ele alır, tartışırız. Çünkü tartışmak ve sorgulamak doğru bilgiye ulaşmanın en şeffaf yollarından biridir. Buna ek olarak sadece gündem de olan konuları değil ilginç ve unutulmaya yüz tutmuş konuları da ele alırız.

VERİMLİLİK VE BAŞARI STRATEJİLERİ

Başarı Tesadüf Değildir

turuncumtrak

Truncumtrak'ın Dünyasına Hoşgeldin

%d Bloggern gefällt das: