15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeIdi i smotri - Gel ve Gör

Idi i smotri – Gel ve Gör

Bir savaş klasiği, savaş karşıtı usta işi bir çalışma. Sinema sanatların en güçlüsüdür diye millet boşuna demiyor ama bunu o filme yedirmek, o bahse konu olan filmin izleyiciyi doyurması olmazsa olmaz. Tam da böyle bir eser karşımızda. Otuz milyondan fazla izleyicinin seyrettiği söyleniyor.

Olaylar olduğu dönemde 1943 yılında Beyaz Rusya’da Belarus’dayız. Bir sahilde köyün muhtarı kumları kazımayın diye çalılıklara saklanmış çocuklara nasihat veriyor. Belki bir kehanet belki de uzaktan atıyor ihtiyar. Akabinde çocuklar kumları kazarken Florya Gaishun (Aleksey Kravchenko) adındaki çocuk bir tüfek buluyor. Daha ergenliğe dahi adım atmamış çocuk potansiyel Partizan olup çıkıyor. Allahım o ne rol, bu ne performans, hem de o yaşlarda bir çocuktan. Karşınızda oyunculuk veya sinema değil de gerçek hayatın içerisinde çıkıp gelmiş birileri var.

Florya’nın tüfeiği var artık direnişçilere katılabilir. Annesi ağlar, oğlum gitme, kendisinden küçük ikiz kızkardeşlerini gösterir, baban gitti dönmedi, sende gidersen bize kim bakar, acı bize, der. Sonra da onu döver. Ufaklık kararlıdır. Akabinde Partizanlar gelir onu beraberinde alırlar. Zorunlu askerlik midir, aşırı gönüllülük mü tartışılır. Kızıp öfkelenseniz de sonrasında köyde olup bitenler için belki sevinebilirsiniz.

Çok katmanlı filmde o yaşta bir çocuk böyle bir savaşta nelere şahit olabilir? Kaç boyutu, ne kadar vahşeti olabilir bir savaşın? Bizimki önce Glasha (Olga Mironova) ile tanışacaktır. Bombardımanları atlatacak, paraşütçü birliklerin rastgele sağı solu taramanlarından ormanda kurtulacak, ana birliğinden kopup köyüne gidecektir. Savaşın ilk gerçek yüzünü çocuk asker burada yaşar. Ailesini ve ikiz kardeşlerini yitirmek, sağır eden bombalamalara maruz kalmak onu çılgına çevirse de görev almaktan pes etmez.

Köylüler aç bilaçtır. Yemek bulmak için ufaklık yanındaki üç kişiyle yola koyulurlar. Aç köylülere yiyecek bulmak için yola çıkan dörtlüden geriye sağ kalan yine bizim ufaklık olacaktır. Tam kurtulduğunu zannederken vahşetin tam ortasına düşeceğinden habersizdir. Nereden bilsin Nazi askerilerinin aynı filmdeki gibi yaktıkları 628 köyden birine düşeceğini. İnsan izlerken tüyleri diken diken oluyor Florya ne yapsın? O bir çözüm bulamıyor, ya da çözümü ancak yaşlanmakta buluyor diyebiliriz.

Olağanüstü bir savaş karşıtı film demek yetersiz kalıyor. Sanat var bol bol. Son yıllarda birbiri ardı sıra peydahlanan Hollywood taklidi kalitesiz yapıtlardan değil, aksine görsel zenginliği içeriğinden bağımsız göze batıyor. Yalan söylemeyeyim Tarkowski’yi gördükten sonra (kızıl veya beyaz) Ruslar ne anlar sinemadan diye uzun yıllar düşünürdüm. Ama bu filmle hem utandım, hem de böyle düşündüğüm için mahcup oldum. Ne büyük yanılmışım. Vahşeti, savaşın şiddetini yansıtan görüntülerin neye hizmet ettiği çok önemli. Bence usta yönetmen bu işi oldukça başarılı biçimde kotarmış. Ben destansı bir tat aldım.

1985 yılı yapımı Idi i smotri – Gel ve Gör filmini Elem Klimov yönetmiş. Eser yazar Ales Adamovich’inChatyn’in Hikayesi”adlı yapıtından sinemaya uyarlanmış. Senaryo yazarları hem yazarın bizzat kendisi hem de yönetmen. Bazı oyuncular Liubomiras Laucevicius, Vladas Bagdonas, Jüri Lumiste, Viktors Lorencs, Kazimir Rabetsky, Evgeniy Tilicheev, Aleksandr Berda, vs.

28.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular