16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeThe Public Enemy – Halk Düşmanı

The Public Enemy – Halk Düşmanı

Hayatının anlamını, varlık sorunsalını ve dünyaya gelme nedenini zengin olmak diye tanımlayanlar ne yapıp eder, hedeflerini gerçekleştirmek için ruhlarını dahi şeytana satıp her şeyi ama her şeyi bu uğurda yapmaya muktedir biçimde karşımıza çıkarlar. Göç etmek, başka diyarlara gitmek, çok çalışmak, hırsızlık yapmak, kanunların dışına çıkmak, gasp, gansterlik, dolandırıcılık, büyük iş insanı veya politikacı olmak bunların en bilinenlerinden bazılarıdır. Zenginin malı mülkü parası kuruşu fakirin ağzını yorsa da sorup etmeden duramayız. Acaba nasıl vurgunu yapıp da zengin oldu o şahıs diye merak edip dururuz. Böylesi şahısların biyografi kitapları da, sinema filmleri de, belgeselleri de her zaman kârlı ve iş yapan cinsindendir. Bunun böyle olduğunu sinema da fark etmiş.

Filmimiz 1909 yılında Amerika’nın Chicago kentinde başlar. Şehir hayatından kısa kesitlerden sonra iki afacan çocuk olan Tom Powers (Frank Coghlan Jr.) ve Matt Doyle (Frankie Darro) ile karşılaşırız. O yaşta Tom bira içerken Matt yaşıtı kızları öpmek için çabalar. Hırsızlık yaparlar, görevlilerden veya polisten kaçarlar, yakalanmamak için binbir cambazlık yapsalar da sevimlilikten öte fırlama itici tiplerdir. Çalıp çırptıklarını Karga Burun – Putty Nose (Murray Kinnell) isimli bunları ikide bir kandıran bir adam aracılığıyla elden çıkartmaktadırlar. Tom’un ağabeyi Michael yani Mike (Donald Cook) ise kardeşinden çok farklıdır. Dürüst, erdemli biri imajını film boyunca korur.  

1915 yılına geldiğimizde çocuklar büyümüşlerdir Tom (James Cagney) ile Matt (Edward Woods) bir baltaya sap olamamışlar, hâlâ çalıp çırpmakla meşguldürler ve aynı adama çalışmaktadırlar. Noel dönemidir ve Karga Burun bunlara birer tabanca hediye ederek iyi bir voli vuracaklarını söyler. Bildiğimiz yeni bir soygun vakasıdır hedefleri. İşler ama planlandığı gibi gitmez ve polis beraber gittikleri soygunda arkadaşlarından birini vurur. Uyanıklar ellerindeki tabancaları atarak kirişi kırarlar, Karga Burun kayıplara karışır. Canlarını zar zor kurtaran kafadarlar adamın kendilerine kelek yaptığını anlamışlardır.

1917 yılına geldiğimizde ikiliyi yeni bir gangster patronuyla birlikte buluruz. ABD I.Dünya Savaşı’na girmiştir. Paddy Ryan (Robert Emmett O’Connor) bunlara çalıntı mal alıp satmaktan çok daha fazla kâr getiren işleri öğretecektir. Aç ve korkusuz iki arkadaş verilen her işin üzerine balıklama dalacaklardır. Çevresi geniş olan Paddy ile anlaşır elde edecekleri parayı her defasına üçe böleceklerdir. İşleri ilerlettikçe aralarına dördüncü bir ganster olarak da yine en az kendileri kadar belalı olan Samuel ‚Nails‘ Nathan’ı (Leslie Fenton) alacaklardır.

Film böyle devam eder. Tom baba dahası annevine bakmaktadır. Savaştan dönen abisi adam gibi bir iş bulup çalışır ve onun kirli ve kanlı parasını eve sokmak istemez. Aralarında tartışma ve küslükler başgösterir. Anne ya saftır olup bitenden haberi yoktur, ya da çaresizliğinden bilip ses etmemektedir oğlunun pis işlerine. Dönemin kentinden birçok görsel sunan yapıtın tarihi anlamda salt ganster klasiği olması dışında doğru dürüst bir senaryosunun olması içeriğini beğenmesek de dikkat çeker. Sonuç her gansterin başına gelen olacak, su testisi su yolunda heba edilecektir.

1931 yılı yapımı The Public Enemy – Halk Düşmanı izlenmeye değer filmi William A. Wellman yönetmiş. Eser ise John Bright ve Kubec Glasmon isimli yazarların yayınlanmamış romanı Beer and Blood’dan uyarlanmış. Senaryo yazarları Kubec Glasmon, John Bright ve Harvey F. Thew. Diğer bazı oyuncular Jean Harlow, Joan Blondell, Beryl Mercer, Clark Burroughs, Mae Clarke, George Daly, Snitz Edwards, Dorothy Gee, Rita Flynn, vs.

31.05.2019

Vorheriger ArtikelStagecoach – Cehennemden Dönüş
Nächster ArtikelViva Zapata

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular