11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Home Stagecoach – Cehennemden Dönüş

Stagecoach – Cehennemden Dönüş

Stagecoach – Cehennemden Dönüş

Western filmlerinin başlangıç yıllarındayız denilebilir. Tam da ölmek üzereyken bu film sayesinde ayağa kalktığı söylenir. Kızılderililer yine kötüdür, işi gücü bırakmış bir posta arabasını soymanın peşindedirler. Bizim kahramanlar, ki içlerinde aptal olanların sayısı hiç de az değildir, bu çapulcuları tek tek vurarak öldürürler. Tam cephaneleri bittiğinde ise şanlı ordu yetişip kötüleri öldürür, iyileri kurtarır. Filmin özü, çapı, çeperi bu. Hem bir sinema hem de bir kovboy klasiği denilmiş. Kovboy filmlerinin utanılması gereken ırkçı bir örneği daha demek en uygunu olacaktır.

Film birkaç Kızılderili atlının karanlık görüntüleriyle başlar. Sonrasına iki atlı koşarak bir askeri birliğe gelirler. Apaçiler gelmektedirler. Civardaki evleri, çiftlikleri yakmaya başlamışlardır. Önderleri de şanlı Geronimo’dan başkası değildir. Filmde Geronimo’yu boşuna aramayın, sadece adı var. Haberi getirenlerden biri de Çeyen bir Kızılderilidir, Apaçilerden nefret ettikleri için Solukbenizlilere muhbirlik yapmaktadır. Komutan Lordsburg’a telgrafla bağlanmak ve milleti uyarmak ister. Ama telgraf hatları kesilmiştir. Geronimo Arizona ile New Mexiko arasında millete korku salmaktadır.

01.jpg

O zamanlar şehirlerarası otobüsler, asfalt yollar daha yok. Posta, dahası at arabalarıyla millet oradan oraya yolculuk ediyor. Arizona’nın Tonto yerleşim birimindeyiz. Kasabaya gelen at arabası hem yolcu hem de para taşımaktadır. Yeni yolcular alacak istikamet New Mexiko’da bulunan Lordsburg kasabasına taşıyacaktır. Yolcular için kısa bir çay molası verilir. Yeni yolcu alacaklardır bu arada.

Yolculardan hamile olan Mrs. Lucy Mallory (Louise Platt) bir sonraki durakta kocası Yüzbaşı Richard’a katılacaktır. Adını doğru söylemeyi kimsenin beceremediği Samuel Peacock (Donald Meek) bir viski tüccarıdır ve yanındaki çantasında içki numuleri vardır. Posta arabasının sürücüsü şerifin ofisinde kaçak Ringo Kid’in ve Plummerler hakkında konuşur. Onun Lordsburg’da olduğunu işiten Şerif Curley Wilcox (George Bancroft) birden tüfeğini kapar, yardımcılarına birkaç günlüğüne ofise göz kulak olmalarını, posta arabasıyla Lordsburg’a gideceğini söyler.

Şehirdeki bankanın müdürü Ellsworth Henry Gatewood’a (Berton Churchill) posta arabasıyla getirilen işçilerin maaşı teslim edilir. Maaşları yürütecek olan müdür de arabanın yolcularından olacaktır. Elli bin doları alan adam makbuzu imzalar. Bir diğer yolcu olacak olan hayat kadını Dallas (Claire Trevor) arkasında bir gurup Tonto’nun namus bekçileri olan ve kendilerine „Kanun ve Düzen Derneği“ diyen üyelerle ile yolda giderken Ayyaş Doktor Josiah Boone’a (Thomas Mitchell) denk gelir. Ayyaş doktor kirasını ödemediği için ev sahibesi tarafından sokağa atılmaktadır. Dallas ona istemediği halde şehirden onu uzaklaştırabilmelerinin mümkün olup olmadığını kafası jüt doktora sorar. Şerif yardımcısı emir aldığını zorluk çıkartmamasını söyler. Kumarbaz Hatfield (John Carradine), banka müdürü ve Ringo Kid’in (John Wayne) de binmesiyle araba dolacaktır. Gerisi ilk paragrafta anlattıklarım.

1939 yılı yapımı Stagecoach – Cehennemden Dönüş filmini John Ford yönetmiş. Eser yazar Ernest Haycox’in yapıtından uyarlanmış. Dudley Nichols ve Ben Hecht senaryoyu yazmışlar. Bazı oyuncular Andy Devine, Tim Holt, Tom Tyler, Dorothy Appleby, Frank Baker, Chief John Big Tree, Fritzi Brunette, Ed Brady, Nora Cecil, Fritzi Brunette, vs.

03.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Europäischer Tag der Sprachen: Die sprachliche Vielfalt Europas in vielen Live- und Online-Veranstaltungen entdecken

Mit der Kampagne #DiscoverTranslation und einer Online-Konferenz „Bildung beginnt mit Sprache“ startet die Kommission eine Reihe von Veranstaltungen zum 20. Europäischen Sprachentag am 26....

FIBA Şampiyonlar Ligi’ne 18 farklı ülkeden 32 takım katılacak

FIBA Şampiyonlar Ligi bu sezon 18 ülkeden 32 takımla oynanacak ve son 25 yılın ülke çeşitliliği anlamında en geniş katılımlı basketbol organizasyonu olacak. Türkiye'den...

Tourismus als Entwicklungsmotor – TUI Care Foundation startet virtuelles „Linking & Learning“-Diskussionsformat

Sieben Wochen lang kommen wöchentlich Tourismus-Experten zusammen um über die Neugestaltung des nachhaltigen Tourismus zu diskutieren Im Rahmen des Welttourismustags 2020 startet die TUI Care...

Kick-boks müsabakaları düzenlendi

Gençlik Spor Bakanlığı himayesinde Herkes İçin Spor Federasyonu koordinesinde başlatılan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında doğa, spor ve turizm kentti Tunceli'de "Ulusal Herkes İçin Spor...