12.3 C
Hamburg
Montag, September 21, 2020
Start Home General Nil

General Nil

General Nil

Kod adıyla General Nil, gerçek adıyla General August Emil Fieldorf II. Dünya Savaşı yıllarında Almanlarla işbirliğine kesinlikle yanaşmayan Polonyalı yurtseverlerden oluşan askeri birliklerin tarihe geçmiş komutanlarından biri. Bu askeri birlikler savaş yıllarından sayısız Almanya karşıtı silahlı eylemlilikler gerçekleştirmiş, yüzlerce suikaste veya sabotaja imza atmış. 2009 yılı yapımı General Nil işte bu tarihe geçmiş efsanevi komutanın hayatının son dönemlerini ele almış.

Yine filme gelmeden önce değinilmesi gereken önemli bir noktanın altını çizmek istiyorum Polonya tarihi ülkenin sayısız işgali ama eninde sonunda Polonyalıların özgürlüklerine yine de kavuşmanın tarihidir. İlk çağlardan beri kimler gelip kimler geçmemişlerdir ki o topraklardan? Keltler mi, Wikingler mi, Romalılar mı, Germenler mi, Türkler mi, Ruslar mı, Naziler mi, yine Ruslar mı, bugünlerde Amerikalılar mı? Kimler gelip kimler orada geçici saltanatlar, işbirlikçi hükümetler kurmadı? Nasıl da bizim Kürtlere benziyorlar değil mi?

1.jpg

Film Sibirya‘ya giden bir trenden dışarısını gözleyen birinin bakışlarıyla başlar. Neler vardır o bakışlarda tahmin etmek güçtür. Nice yaşanmışlıklar, nice kulağının arkasından başka bir şey bırakmamışlıklar. Adam elini uzatıp pencerenin üstlerinde buz tutmuş tabakayı alıp içerideki hasta mahkumlardan birinin ağzına tıkar. Gencin Sibirya‘ya kadar yaşayıp yaşamayacağı meçhuldür. Birden zaman 1944 yılının Varşova‘sına döner. Bizim yaşlı adam Nazilerin işgali altındaki başkentte bir kontrolden geçer. Polonya Vatan Ordusu (Armia Krajovwa, AK) kurmaylarının gizli bir buluşması vardır. O zamanki rütbesiyle Albay Nil, SS-General Franz Kutschera‘ya suikast planını açıklar. Bir dakikayı geçmeyecek bir şekilde Albay‘ın planı uygulamaya konulmalıdır.

Sonra yine trene, trendeki mahkumlara döneriz. Geçerken bu geriye dönüşlerin başarısız bir şekilde birkaç defa tekrarlanmasına şahit oluruz ki bu filmin akıcılığını bence birçok yerde kırar. Generalin ilaç verdiği genç iyileşir, onu amca diye çağırmaktadır. Sohbetlerinden Generalin bu mahkumiyetinin ikinci Sibirya cezası olduğunu öğreniriz. Adam gence nasihatler verir ve sonra yine Varşova‘ya döneriz Şubat 1944‘de Alman SS-General‘ine suikast anına. Eylemcilerin başarılı aksiyonundan sonra filmde bir daha Almanya ile ilgili bir şey görmeyiz. Savaş bitmiştir ülkeyi Nazilerden kurtaran Kızıl Ordu her geçen gün yerleşip kalırken Londra‘dan General‘den, sabotaj birliklerinin komutanından bu defada ekibiyle birlikte Sovyetlere karşı mücadele vermesi istenir. General buna hazır olmadıklarını, hazırlıklar yapmalarını, batının yardımı olmadan bu işin üstesinden gelemeyeceklerini açıklar. Görüşme aslında tam bir netliğe kavuşmadan biter.

Sonra yine Ocak 1945‘e gideriz. Kızıl Ordu askerleri yağmacılara, talancılara ateş etmektedir. Yine illegal bir buluşmada Sovyetlere karşı Polonyalı partizanların savaşması muhabbeti geçer. General bunun imkansızlığından dem vurur. İçeriyi kontrole gelen Sovyet askerlerinin kontrolü sırasında üzerinde bulunan Amerikan dolarları yüzünden tutuklanıp Sibirya‘ya yollanır. Daha sonra onun Sovyetlere karşı bir komplonun içerisinde olacağı iddiası yayılır ve Polonyalıların bu halk kahramanı işkence, sahte tanık, yargının baskı altına alınması ve gizli servisin oyunları sonucu asılarak idam edilecektir. Gerçek hayatta ise General August Emil Fieldorf‘un adı 1989 yılında temize çıkacak, hakkındaki komplodan ve iftiradan ancak aklanabilecektir.

Oldukça güçlü anti-komünist ögelerle süslenmiş film 2009 yılı yapımı. Ama ucuz bir propaganda filmi kesinlikle değil, insanı düşündüren, nasıl bir devrim, nasıl bir sosyalizm istemeliyiz sorusunu sorgulatan bir yapıt. Onca baskıya ve yıldırmaya karşı baş eğmeyen, teslim olmayan karakterli ve saygın bir insanın hayatı. Özellikle General Nil rolündeki oyuncu Olgierd Lukaszewicz‘in performansı övgüye değer.

General Nil filmini Ryszard Bugajski hem yazmış hem de yönetmiş. Diğer senarist ise Krzysztof Lukaszewicz. Oyuncular Alicja Jachiewicz, Magdalena Emilianowicz, Anna Cieslak, Zbigniew Stryj, Jacek Rozenek, Maciej Radel, Krzysztof Franieczek, Maciej Mikolajczyk, Stefan Szmidt, Nela Biernacka, Maria Mamona, vs.

24.02.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Neue EU-Vorschriften für audiovisuelle Medien

Ab Samstag soll die EU-Richtlinie über audiovisuelle Mediendienste in allen Mitgliedstaaten umgesetzt werden. Die darin enthaltenen Regeln dienen vor allem dem Schutz Minderjähriger vor...

Aras Kargo’nun yönetiminde „kadın-erkek“ eşitliği var

Kadın-erkek dengesini gözeterek oluşturduğu yönetim ve çalışan kadrosuyla eşitliğin önemine dikkati çeken Aras Kargo'nun 8 kişilik yönetiminin yarısı kadınlardan oluşuyor Kadın-erkek dengesini gözeterek oluşturduğu...

Siemens Energy yeniden yapılandırma sonrası stratejisini açıkladı

Dünya Sermaye Piyasası Günü etkinliğinde paylaşılan stratejinin merkezinde hızlandırılmış karlı büyüme bulunuyor Siemens Energy, yeniden yapılandırma sonrası stratejisine göre önümüzdeki dönemde hızlandırılmış karlı...

Mehr Moorschutz zum Schutz des Klimas

Umweltstaatssekretär Flasbarth besucht Moorregionen in Mecklenburg-Vorpommern Der Staatssekretär im Bundesumweltministerium, Jochen Flasbarth, hat sich heute gemeinsam mit dem Umweltminister des Landes Mecklenburg-Vorpommern, Dr. Till Backhaus,...