24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeBonnie and Clyde - Bonnie ve Clyde

Bonnie and Clyde – Bonnie ve Clyde

Clyde Barrow ve Bonnie Parker kimdir, diye arama motorlarına şöyle bir yazın neredeyse bir milyona yakın kayıt bulabilirsiniz. Tarihe geçmiş en kanlı ve acımasız gangster çifti deniliyor. 1930‘ların başında Amerika‘da tanışan ikili, dört yıl sonra bir polis pususunda vahşice katledildiler. İkilinin üzerine 130‘dan fazla kurşun sıkıldığı kayıtlara geçmiş vaziyette. İkilinin yan yana gömülmesine izin vermeyen yetkililer, katledildikleri arabayı sergilemeyi görev bildiler. Modern zamanın Robin Hood‘u sayılan ikilinin hayatlarını anlatan bir çok kitap yazıldı ve film çekildi. Elimizdeki itici versiyonu izleyenlerin, iki hayduta zerre kadar acımayacakları ortada. Robin Hood zenginden alıp fakire verirdi, bizimkilerin öyle bir derdi yok. Amaçsız, hedefsiz saldırıyor, öldürüyor ama sıradan insanlara dokunmuyorlar.

Film ikilinin siyah beyaz fotoğraflarının gösterimiyle ve ikili hakkında nerede doğdukları gibi yüzeysel birkaç bilginin verilmesiyle başlar. Genç ve şuh bir kadın aynada kendisine bakıp amma da güzelim ha, takılmaktadır. Çıplak ve canı sıkkındır. Ne istediğini bilmez bir hali var gibidir. Canından bezmiş bir halde camdan dışarıya bakarken, imdadına dışarıdan duyduğu sesler yetişecektir. Adamın biri annesinin arabasını çalmak üzeredir. Önce ne aradığını sorar, sonra da kendisini beklemesini. Üzerini çabucak giyinip adamın yanına iner. İkisi de birbirlerini ilk gördükleri andan itibaren hoşanmış gibidirler.

Kadın adamın hırsız ve beş parasız biri olduğunu anlasa da onu provoke etmekten geri durmaz. Adam bir şeyler gevelese de gazoz alacak kadar parası olduğunu söyler ve onu şehirde birlikte birşeyler içmeye davet eder. Yavaş yavaş tanışırlar, birbirlerine karşılıklı kendilerinden bahsederler. Adam kısa bir süre öncesine kadar silahlı soygundan dolayı eyalet hapishanesindedir ve şimdi iş aramaktadır. Kadın ise adamın tahmin ettiği gibi garsonluk yapmaktadır. Birbirinden hoşlanan ikili gittikçe yakınlaşırlar.

Birlikte bir şeyler içerlerken kadın ona silahlı soygunun nasıl bir şey olduğunu sorar. Adamın anlattıklarına zerre kadar inanmaz. Numaracı biri olduğunu söylediğinde adam ceketinin iç cebinden bir tabanca çıkartır. Tabancayı elleyen kadın, adamda onu kullanacak yürek olmadığını söyleyip, düpedüz provoke ederek suça teşvik eder. Burada dur ve bekle diyen adam, elindeki şişeyi atar ve karşılarında bekleyen dükkana girer. Bir tomar parayla geri gelen ve peşinden koşan adama silah sıkmaktan çekinmez. Apar topar bir arabaya binerlerken kadın adama adını sorar. Clyde Barrow (Warren Beatty) der adam. Kadın memnun oldum ben de Bonnie Parker (Faye Dunaway), der ve böylece resmi olarak düpedüz bir soygundan kaçarlarken tanışmış olurlar.

Gerisi birkaç yıl sürecek bir seri haydutluk, çete kurma, banka soygunu, kanun adamı katletme, soygun, hırsızlık ve bir pusuda katletilmekten başka bir şey değildir. Bugün bile ikili hakkında filmlerin yapılması, ikilinin unutulmaması sıradan insanların haydutlarla olan garip sempatik ilişkileriyle açıklanabilir. Karşımızda iki vahşi ve bencil psikopat manyak var. Zararlı ve yok edilmeleri gereken, ne kadar sempatik olurlarsa olsun. Başroldeki ikilinin oyunculukları muhteşem düzeyde.

1967 yılı yapımı Bonnie and Clyde – Bonnie ve Clyde filmini Arthur Penn yönetmiş. Senaryo yazarları David Newman, Robert Benton ve Robert Towne. Diğer bazı oyuncular Michael J. Pollard, Gene Hackman, Estelle Parsons, Denver Pyle, Gene Wilder, vs.

20.04.2019

Vorheriger ArtikelLand and Freedom
Nächster Artikel„Hamburg´da Edebiyat“

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular