7.5 C
Hamburg
Samstag, September 26, 2020
Start Home Land and Freedom

Land and Freedom

Land and Freedom

Başlarken hemen söyleyeyim kendi kendime nihayet faşist Franco karşıtı, hele şükür İspanya‘daki „Uluslararası Tugay“ı anlatan ciddi bir film izleyebileceğim dedim. Üstüne üstlük bir de politik sinemanın dev isimlerinden birinin eseri olduğunu öğrenince daha film başlamadan keyif bende doruktaydı diyebilirim. Film sonlandığında ise yönetmenin sülalesi de yeteri kadar edilen küfürlerden payını aldı demeliyim. Herifçioğlu bize anlatacak bir şey kalmamış, bulamamış gibi ucuz bir Stalin karşıtlığı film yapmış. Yetmemiş yönetmen olur olmaz yerde utangaç Troçki savunuculuğu yapmış, 53 ülkeden 32 bin kişinin katıldığı şanlı „Uluslararası Tugayı“ karalamak için adeta elinden gelen bütün çabayı göstermiş. Düpedüz sol gösterip sağ çakan siyasi yavşaklar aklıma geldi. Yönetmen de onlardan biri düpedüz, hani senin sanatçı eleştirmen yanın? Ben filmde Franco düşmanlığından çok Stalin düşmanlığı gördüm, belki de buydu beni hayal kırıklığına uğratan.

Film 1994 yılında Liverpool‘da bir apartmanın merdivenlerinden ilk kata çıkan ambulans görevlilerinin, koltukta uzanmış yaşlı bir adama müdahaleleri ile başlar. Genç kız olan torunu onu baygın halde bulmuş acil yardıma haber vermiştir. Yanlarında bir de yaşlı kadın, büyük ihtimalle komşu vardır. Yaşlı adamın adının Dave Carr olduğunu torunu söyler. İsmine yanıt vermeyen adam hemen ambulansla hastaneye götürülmeye çalışılır. Genç kız üzgün ve telaşlıdır. Tepkilerinden dedesini seven ve önemseyen biri olduğunu anlarız. Hasta birkaç dakika sonra kurtarılamadan oracıkta ölür. Akabinde gözü yaşlı genç torunun dedesinin eşyalarını karıştırırken görürüz. Solcu dergiler, gazete haber ve küpürleri, mektuplar, fotoğraflar ve kırmızı bir fulara sarılmış bir avuç toprak bulur.

1.jpg

Böylelikle geriye dönüşlü ölen yaşlı ihtiyarın kim olduğunu öğrenmeye başlarız. Şubat 1936 yılında İspanya‘da olup bitenlerin yansıtılmasıyla film nihayet başlar. Yükselen devrimci durumdan korkan egemenler, Temmuz ayında General Franco iktidarı askeri faşist bir darbeyle gasp etmesine destek vereceklerdir. Halkın karşılığı milis kuvvetleri oluşturarak demokratik haklarına sahip çıkmak olacaktır. İspanya ile dayanışmaya çağrıları Komintern aracılığıyla dünyanın dört bir yanında duyulur.

Mücadele cephesinden belgesel görüntülerin bir duvarda yansıtılmasına ve kırmızı fularlı bir adamın görüntüler hakkında detaylı bilgiler vermesine şahit oluruz. Sunumdan sonra da sönük ateşli ama etkili bir konuşma yaparak kalabalığı kavgaya çağırır, sloganları „geçemeyecekler“ yani „No Pasaran“dır. Komünist partili Dave (Ian Hart) toplantıdan sonra, yanında olan sevgilisi Kitty‘e (Angela Clarke) kendisinin de İspanya‘ya gidip savaşa destek vermek için gönüllüler listesine yazıldığını açıklayacaktır. Kısaca konuşurlar, Dave orada işi gücü ve çocuğu olmadığını, bu iş için biçilmiş kaftan olduğundan dem vurur. Kitty isteksiz gibi görünse de ona engel olup kararından vazgeçiremez. Dave siyasi bilince sahip, kararlı ve ne istediğini bilen biridir. Kalıp oturduğu yerden izlemektense direk içinde, içerisinde olup müdahale etme ihtiyacında olanlardandır. Kitty seni kaybedemem der ve birbirlerine sarılırlar.

Sonrasında torunun Dave‘in Kitty‘ye yazmış oldukları mektuplardan birini okuyarak bizi o günlere götürmesini izleriz. Gemiyle Marsilya‘ya oradan İspanya‘ya geçen Dave‘i acaba neler bekliyor, İspanya‘da o ne yapacak, kimlerle tanışacak, savaşabilecek mi, başına neler gelecek filmi merak ettiren soruların yanıtı, milislerin mücadelesini anlatan hikayelerle devam eder. Ben şahsen siyasi içeriğini ve verdiği mesajı beğenmesem de özellikle İspanya İç Savaşı‘nda neler olduğuna dair sayısız yüzeysel bilgi edinmek mümkün.

1995 yılı yapımı Land and Freedom filmini Ken Loach yönetmiş. Senaryo yazarı Jim Allen. Oyuncular Rosana Pastor, Icíar Bollaín, Tom Gilroy, Marc Martínez, Frédéric Pierrot, Paul Laverty, Eoin McCarthy, Suzanne Maddock, Mandy Walsh, Jordi Dauder, vs.

09.03.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundesregierung beschließt Eckpunkte zum Schutz der Industrie

Die Bundesregierung hat Mittwoch die von der Bundesumweltministerin vorgelegten Eckpunkte zur Sicherung der Wettbewerbsfähigkeit deutscher Industrieunternehmen beschlossen. Im Rahmen des nationalen Brennstoffemissionshandels können künftig...

Futbol: UEFA Avrupa Ligi – Galatasaray: 2 – Hajduk Split: 0

Sarı-kırmızılı takım, play-off turuna yükseldi Stat: Türk Telekom Hakemler: Craig Pawson, Lee Betts, Ian Hussin (İngiltere) Galatasaray: Fatih Öztürk, Linnes, Donk, Marcao, Emre Taşdemir (Dk. 80 Elabdellaoui),...

„Etat 2021 soll Klima schützen und Wirtschaft stärken“

Bundeswirtschaftsmnisterium erhält mehr Mittel für Zukunftsinvestitionen, Klimatechnologie und Pandemievorsorge Das Bundeskabinett hat heute den Regierungsentwurf des Bundeshaushalts 2021 einschließlich des BMWi-Etats beschlossen. Dieser sieht...

Almanya’da askeri istihbarat başkanı görevden alındı

Almanya'da Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkanı (MAD) Christof Gramm'ın, görevden alındığı bildirildi. Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada 2015 yılından bu yana MAD Başkanı olan Gramm'ın görevinden...