24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeLand and Freedom

Land and Freedom

Başlarken hemen söyleyeyim kendi kendime nihayet faşist Franco karşıtı, hele şükür İspanya‘daki „Uluslararası Tugay“ı anlatan ciddi bir film izleyebileceğim dedim. Üstüne üstlük bir de politik sinemanın dev isimlerinden birinin eseri olduğunu öğrenince daha film başlamadan keyif bende doruktaydı diyebilirim. Film sonlandığında ise yönetmenin sülalesi de yeteri kadar edilen küfürlerden payını aldı demeliyim. Herifçioğlu bize anlatacak bir şey kalmamış, bulamamış gibi ucuz bir Stalin karşıtlığı film yapmış. Yetmemiş yönetmen olur olmaz yerde utangaç Troçki savunuculuğu yapmış, 53 ülkeden 32 bin kişinin katıldığı şanlı „Uluslararası Tugayı“ karalamak için adeta elinden gelen bütün çabayı göstermiş. Düpedüz sol gösterip sağ çakan siyasi yavşaklar aklıma geldi. Yönetmen de onlardan biri düpedüz, hani senin sanatçı eleştirmen yanın? Ben filmde Franco düşmanlığından çok Stalin düşmanlığı gördüm, belki de buydu beni hayal kırıklığına uğratan.

Film 1994 yılında Liverpool‘da bir apartmanın merdivenlerinden ilk kata çıkan ambulans görevlilerinin, koltukta uzanmış yaşlı bir adama müdahaleleri ile başlar. Genç kız olan torunu onu baygın halde bulmuş acil yardıma haber vermiştir. Yanlarında bir de yaşlı kadın, büyük ihtimalle komşu vardır. Yaşlı adamın adının Dave Carr olduğunu torunu söyler. İsmine yanıt vermeyen adam hemen ambulansla hastaneye götürülmeye çalışılır. Genç kız üzgün ve telaşlıdır. Tepkilerinden dedesini seven ve önemseyen biri olduğunu anlarız. Hasta birkaç dakika sonra kurtarılamadan oracıkta ölür. Akabinde gözü yaşlı genç torunun dedesinin eşyalarını karıştırırken görürüz. Solcu dergiler, gazete haber ve küpürleri, mektuplar, fotoğraflar ve kırmızı bir fulara sarılmış bir avuç toprak bulur.

Böylelikle geriye dönüşlü ölen yaşlı ihtiyarın kim olduğunu öğrenmeye başlarız. Şubat 1936 yılında İspanya‘da olup bitenlerin yansıtılmasıyla film nihayet başlar. Yükselen devrimci durumdan korkan egemenler, Temmuz ayında General Franco iktidarı askeri faşist bir darbeyle gasp etmesine destek vereceklerdir. Halkın karşılığı milis kuvvetleri oluşturarak demokratik haklarına sahip çıkmak olacaktır. İspanya ile dayanışmaya çağrıları Komintern aracılığıyla dünyanın dört bir yanında duyulur.

Mücadele cephesinden belgesel görüntülerin bir duvarda yansıtılmasına ve kırmızı fularlı bir adamın görüntüler hakkında detaylı bilgiler vermesine şahit oluruz. Sunumdan sonra da sönük ateşli ama etkili bir konuşma yaparak kalabalığı kavgaya çağırır, sloganları „geçemeyecekler“ yani „No Pasaran“dır. Komünist partili Dave (Ian Hart) toplantıdan sonra, yanında olan sevgilisi Kitty‘e (Angela Clarke) kendisinin de İspanya‘ya gidip savaşa destek vermek için gönüllüler listesine yazıldığını açıklayacaktır. Kısaca konuşurlar, Dave orada işi gücü ve çocuğu olmadığını, bu iş için biçilmiş kaftan olduğundan dem vurur. Kitty isteksiz gibi görünse de ona engel olup kararından vazgeçiremez. Dave siyasi bilince sahip, kararlı ve ne istediğini bilen biridir. Kalıp oturduğu yerden izlemektense direk içinde, içerisinde olup müdahale etme ihtiyacında olanlardandır. Kitty seni kaybedemem der ve birbirlerine sarılırlar.

Sonrasında torunun Dave‘in Kitty‘ye yazmış oldukları mektuplardan birini okuyarak bizi o günlere götürmesini izleriz. Gemiyle Marsilya‘ya oradan İspanya‘ya geçen Dave‘i acaba neler bekliyor, İspanya‘da o ne yapacak, kimlerle tanışacak, savaşabilecek mi, başına neler gelecek filmi merak ettiren soruların yanıtı, milislerin mücadelesini anlatan hikayelerle devam eder. Ben şahsen siyasi içeriğini ve verdiği mesajı beğenmesem de özellikle İspanya İç Savaşı‘nda neler olduğuna dair sayısız yüzeysel bilgi edinmek mümkün.

1995 yılı yapımı Land and Freedom filmini Ken Loach yönetmiş. Senaryo yazarı Jim Allen. Oyuncular Rosana Pastor, Icíar Bollaín, Tom Gilroy, Marc Martínez, Frédéric Pierrot, Paul Laverty, Eoin McCarthy, Suzanne Maddock, Mandy Walsh, Jordi Dauder, vs.

09.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular