15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeKara Kitap - Black Book

Kara Kitap – Black Book

1956 yılının Ekim‘inde İsrail‘e, onların kutsal topraklarına turist taşıyan bir otobüs gelir. Bildiğimiz ihtiyaç ve çay molası gibi bir şeydir verdikleri. Sağa sola yayılan millet koşuştururken içlerinden bir çift göze batar. Kadın kocasının elini bırakıp elindeki fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmek ister. Bir manzara çekerken kulağına şarkı söyleyen bir çocuk korosunun sesi gelir. Türbanlı dahası eşarplı bir kadın ellerini çırparak içeride çocuklara eşlik etmektedir. Fotoğrafçı kadın birden camda belirir ve izin almaksızın fotoğraf çekmeye başlar. Çocuklar susar, öğretmen kadın İbranice fotoğrafçıya çıkışır. Kadın anlamadığını Flamenkçe bilip bilmediğini sorar. Sonra da ikisi birbirlerini tanıdıklarını, hatırladıklarını anlarlar. Ronnie (Halina Reijn) kader arkadaşı Vries‘i hatırlamıştır. Artık evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış ve Rachel Rosental ismini almıştır. Savaştan sağ çıkmayı başaran iki arkadaş birbirlerine otobüs kalkarken mektup yazma sözünü verirler.

Kıyıya gidip bir taşın üstüne oturan kadın gözleri yaşlı bir şekilde geçmişe gider: 1944 yılının Eylül ayında ki Hollanda‘sında, kıyı kasabalarının birindeyiz. Genç bir kadın, dahası eski bir şarkıcı olan Rachel Stein yeni adıyla Ellis de Vries (Carice van Houten), Yahudi olduğu için işgal altındaki ülkede Nazilerden ve işbirlikçilerinden kaçarak bir ailenin yanına sığınmış, onların İsa‘sını kabul etmiş, onlar gibi yaşamaktadır. Birgün kıyıda bir yerde güneşlenip yasak İngiliz parçalarından birini dinlerken teknesiyle biri yanaşır ve Rob ile (Michiel Huisman) tanışır. O esnada Nazi karşıtlarının hava saldırılarına maruz kalırlar. Rachel‘in yanlarında sığıntı gibi yaşadığı Tsjempkema ailesinin evleri bu bombalamalar sırasında havaya uçarlar. Alman askerleri gelirken Rob artık orada kalamayacağını, kendisiyle birlikte kalmasını önerecektir.

Film başından sonuna aslında bu genç kadının hayatta kalma öyküsünden başka bir şey değil. İçerisine oldukça sürükleyici Holywood ögeleri de süslenerek heyecanlı bir krimi haline sokulmuş neredeyse. Ortada Almanlar adına çalışan bir cacus vardır ve bunun yaptığı bütün pislikler eninde sonunda Rachel‘e bulaşacak, hatta bir ara bu hainlik onun üzerine kalacaktır. Ailesiyle birlikte Belçika‘ya kaçırılırken hepsini yitirecek, daha sonra direnişçilerle tanışan Rachel kendisine verilen emirleri yerine getirerek onlara katılacaktır. Kaderin cilvesi bu ya Nazi subayı Ludwig Müntze‘ye gönlünü kaptıracak (Sebastian Koch) onun sayesinde başına adeta yağmurdan kaçarken doluya tutuşturacak olaylar gelecektir.

Bir casusluk filmi veya polisiye biçiminde kurgulanmış heyecanlı filmi izler ve birkaç saat sonra kolayca unutursunuz. Pek bir derinliği ve kalitesi olduğu söylenemez. Savaş, Naziler, Yahudi Soykırımı, Hollandalılar daha çok ikinci planda kalmış gibiler. Kara bir kitapta Yahudi kökenli bir avukat noterin kendisiyle irtibat halindeki hemen para alışverişinin kayıtları vardır. Filmin sonunda da bizim kimliği meçhul Alman ajanını bu kitap dahası orada yazılı olanlar ortaya çıkartacaktır.

Aşk, heyecan, dram, polisiye, casusluk, bilim kurgu, komedi artık ne yapıştırabilirsen yapıştırın herhangi bir savaş filmine ortaya birkaç saatliğine de olsa izleyecek bir şeyler az çok çıkar. O kalitede askıda bir film. Boş bir zamanınıza getirip izleyebilirsiniz. 2006 yılı yapımı Kara Kitap – Black Book filminin yönetmeni Paul Verhoeven, senaryo yazarları ise yine Paul Verhoeven ile Gerard Soeteman. Oyuncular Thom Hoffman, Waldemar Kobus, Derek de Lint, Christian Berkel, Dolf de Vries, Peter Blok, Ronald Armbrust, vs.

07.02.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular