19.2 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeImagining Argentina - Kayıp Hayatlar

Imagining Argentina – Kayıp Hayatlar

Tiyatronun birinde, dönüp arkaya bakmak ile ilgili bir oyun oynanırken, Arjantin‘de 1976 ile 1983 yılları arasında olup bitenleri, kaybolan insanların akibetlerini merak edip soran insanlara, cuntacı generallerin dönüp arkaya bakılmaması tavsiyeleri üzerine çok güçlü ifadeler içeren bir açıklama ile film başlar. Geçmiş de, kayıplar da, onların sonları da unutulmalıdır. Oysa kayıp yakınları için sormak, dönmek, geriye bakmak görevdir. O meşhur „Perşembenin Delileri“ diye alay edilen ve bizdeki „Cumartesi Anneleri“ne acı bir ilham ve örnek olan „Plaza de Mayo“ meydanında başları beyaz eşarplarla kapanmış kayıp annelerinin eylemlerine şahit oluruz. Kayıp yakınları yanlarında kayıp yakınlarının fotoğrafları ile bıkıp usanmadan onlara sahip çıkacaklardır. Dile kolay otuz bin kayıp insan. Dünya siyasi mücadeleler tarihine girmiş, devletlerin korkakça ve alçakça muhaliflerini ezmek, yok etmek sindirmek için kullandıkları bir yöntemin başlangıç yılları ve üslerinden birindeyiz. Açık söylemek gerekirse filmdeki tüm ciddi siyasi içerik de buraya kadar olan görüntüler ve film biterken Uluslararası Af Örgütü‘nden verilen dünya çapındaki hangi ülkeden kaç muhalif insanın kayıp sayıları dışında saçma sapan bir filmle karşı karşıyayız.

Neden mi böyle ağır konuştum, açıklayayım: belgesel görüntülerden sonra film başlar. 1976 yılnda başkent Buenos Aires‘de yeşil bir arabadan inen üç kişiyi karşı evin bahçesinde biri görür. Adamların davranışlarından kadının gözaltına alındığını anlarız. Cecilia Rueda (Emma Thompson) isimli kadın gazeteci o esnada eşinin adını haykırır. Eşi Carlos Rueda (Antonio Banderas) bir çocuk tiyatrosunda yönetmenlik yapmaktadır. Kadının çığlık attığı an içine ayan olur. Çaldığı gitarını bir anda bırakır, çocuklar da oyunu adamın bir bardak su içip kendine gelmesini beklerler.

Cecilia birkaç gün önce kayıplarla ilgili bir makale yazmıştır, aynısı şimdi kendi başına gelmiştir. Karısının başına gelenleri anlayan adam evine gider kızına sarılır. Sonra da annesinin nerede olduğunu soran kızı ile polise giderler. Polisler tabii işi alttan alır, hatta dalga geçerler. Sonrasında da geriye döner yayınlanan yazı ile ilgili önceline gideriz. Cecilia çevresinde olup bitenlere duyarsız kalmak istemeyen, her gün kaybolan insanlarla ilgili birilerinin bir şeyler yapması gerektiğine inanan biridir. Eşi de arkadaşları da yazdığı makaleye katılsalar da yayınlanması taraftarı değillerdir.

Gayrı ciddi dandik filmde kayıpların neden gerçekleştirildiği ile ilgili ciddi ve seviyeli bir sistem eleştirisi bulamazsınız. Tiyatro hocası Carlos gayiple ilişkileri iyi biridir. Bir kayıp yakını kendisine dokununca o insanın başına ne geldiğini bilen biri olup çıkacaktır. Böylesine ciddi bir konuyu, kaybedilmiş otuz bin insanı, Plaza Meydanı‘nın annelerini, kayıp yakınlarını ve verdikleri mücadeleyi düşündükçe öfkelenip kızmadım dersem yalan olur. Bu ne sululuk, bu ne insanları aptal yerine koyma, bu ne gerzeklik? Bizim medyum karısını bu sezgilerinden yararlanarak arayıp filmin sonunda bulur, mutlu sonla film biter. Kayıplarla ilgili izlediğim en apolitik filmlerden biriydi diyebilirim. Olumlanacak tek bir özelliği dünya çapında ünlü aktörlerin Arajntin‘de otuzbin insanın kaybolduklarını bize hatırlatmaları. Eee dünya alem bunu zaten biliyor. Boş ve seviyesiz bir çalışma.

2003 yılı yapımı Imagining Argentina – Kayıp Hayatlar filmini Christopher Hampton hem yazmış hem de yönetmiş. Eser Lawrence Thornton adlı bir yazarın yapıtından uyarlanmış. Oyuncuların bazıları Irene Escolar, Fernando Tielve, Hector Bordoni, Maria Canals-Barrera, Rubén Blades, Leticia Dolera, Anthony Diaz-Perez, Luis Antonio Ramos, vs.

29.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular