24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartKulturKinoThe Quiet Man – Sessiz Adam

The Quiet Man – Sessiz Adam

Genelde bizde sıkça karşılaşılır, günün birinde artık yabancılaşmış biri yeniden ata topraklarına döner. Köyden indim şehirenin tersine çevrilmesidir bu. Gelen ilk tepki o toprakların yerlilerindendir. Şimdiye kadar neredeydin, onca yıl yoktun vs. Bizde mevzu bilindiği üzere gazetelerin üçüncü sayfalarına haber olmakla sonuçlanır. Kafa göz yarılır, kan akar, bıçak saplanır, tüfek patlar. Bu genel geçer kural dünyanın neresine gidilirse gidilsin hep aynıdır. İrlanda da neden farklı olsun?

Sean Thornton (John Wayne) başına gelen bir olaydan sonra küçükken doğup büyüdüğü evine, ata topraklarına Amerika’nın sunduğu her türden nimeti elinin tersiyle iterek geri döner. İlk geldiği andan itibaren karşılaştıkları karşımızda gülmece dolu bir filmin olduğunu hemen yansıtır. O günden beri İrlanda’nın böylesi küçük yerleşim birimlerinde pek bir şeyin değiştiğini sanmıyorum. Sean’ın bir gizemi, bir sırrı olduğunu hemen anlarsınız. Metropol görmüş adam neden kalkıp kıra, bayıra kapağı atmak ister? Geldiği ilk anlardan itibaren Sean dostlar kazanır. Zaten çoğu onun çocukluğunu, Amerika’ya göç etmiş ebeveynelerini ve atalarını tanımaktadırlar.

Ailesinin yaşadığı topraklar şimdilerde yörenin zengin dul kadını Sarah Tillane’nin (Mildred Natwick) elindedir. Evini bu kadından geri satın almak ister. Bu arada o ev ve araziyle yörenin toprak sahibi zenginlerinden Kızıl lakaplı Will Danaher’de (Victor McLaglen) ilgilenmektedir. Dostluk ve komşuluk ilişkilerinin henüz yozlaşmadığı bir zamanda ve diyardayız. Sevenleri onu bu konuda yalnız bırakmayacaklardır.

Oldukça eğlendirici kurgu, yormak bir yana oldukça sürükleyicidir. Sean kısa süre içerisinde Mary Kate Danaher’e (Maureen O’Hara) aşık olur. Kadın da ona. Mary yalnız Will’in kızkardeşidir. Ağabeyi Sean ile ilişkisine başından itibaren karşı çıkar. Bu arada Will’de zengin dul kadın Sarah’a kesiktir. Ne yapıp edilir adam punduna getirilir, aynı bizim kültür de olduğu gibi evin reisinin gönlü alınır, evlenmelerindeki en büyük ortadan kalkar. Evden giden kadının yerine yenisinin gelmesi hikayesi suya düşer. Sarah Will’e çok sert tepki verince Will oyuna getirildiğini anlar.

Will, Mary’nin hakkı olan çeyizi vermeme kararı alırak son dakikada adilik yapar. Kadın üzülür. Mary’nin kendi çeyizine sahip çıkması dahası bu konuda ayak diretmesi şaşırtır. Sean’ın anlayışsızlığına ilk başlarda kızsanız da dönemin koşulları ve genç kadının hayalleri göz önünde bulundurulduğunda ikisine de hak verirsiniz. Sean ile Will’in aralarındaki sorunu çözme şekilleri değil kasabanın neredeyse yeşil adanın biricik gündemi olur.

Köylüler kalleş olurlar kavgada. Yüz yüze dövüşmek nedir bilmezler. O yüzden bol bol pusu kurarlar. İnanmayanlar suç istatistiklerine ve yerli krimi yazarlarına bakabilirler. Film bu kuralın İrlanda’da geçerli olmadığının ispatı gibidir. İki düşman milletin gözü önünde kapışırlar. Kapışma ki ne kapışma. Tam bir sinema keyfi çıkar ortaya. Oscar almış olması eğlencenin tescillenmesinden başka bir şey değildir.

1952 yılı yapımı The Quiet Man – Sessiz Adam adlı tadına doyulmayacak eğlenceli filmin yönetmeni John Ford. Maurice Walsh isimli yazarın yapıtından sinemaya uyarlayanlar John Ford ile Frank S. Nugent. Bazı oyuncular Barry Fitzgerald, Ward Bond, Francis Ford, Eileen Crowe, May Craig, Arthur Shields, Charles B. Fitzsimons, James O’Hara, vs.

13.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular