ALMANYALILAR

Murtaza

Murtaza

Edebiyat uyarlamasına örnek teşkil edebilecek nadir çalışmalardan biri daha denilmeli. Murtaza her ne kadar göçmen olsa da onunla birlikte başka şivelerin de ağırlıkta olması bence rahatsızlık verici. Cumhuriyetin ilk yıllarında gelen göçmenlerin dili sahiden de öyle olabilir ama döneme dair bir belgesel değil, günümüze dair bir uyarlama ve sinema filmi ile karşı karşıyayız, akıcılık dilde de olmak zorunda. Onun dışında filmin afişindeki kadın bacağının filmle ne ilgisi var onu anlayamadım. Üstadın oyunculuğu bence dildeki abartılı şive bir yana bırakılacak olursa mükemmelin ötesinde. Romana dair değerlendirmeyi 2012’de şöyle yapmışım: https://devecisueleyman.wordpress.com/2018/10/28/orhan-kemal-murtaza/

Film bir gece bekçisinin mahallede devriye gezip çevreyi kontrol etmesiyle başlar. Bekçi Murtaza (Müşfik Kenter) ya bağıra çağıra hırsız kovalar, ya da gece vakti niye ışıklarınız açık, yarın çalışacaksınız gibi laflar ederek huzur vermez. Mahalle sakinlerinin hemen hepsini uykularından uyandırınca da zılgıtı yer. Semt sakinleri ertesi gün soluğu karakolda alırlar. Bıktıklarını, bekçinin rahat vermediğini karakolun komserine (Muammer Gözalan) yana yakıla şikayet ederler. Bu arada paydos eden Murtaza gecekondusunun yolunu tutmuştur bile. Karısı Zümrüt (Ayfer Feray) çamaşır yıkamaktadır. Büyük kızı öğrenci Selma’ya (Mine Sun) gelip ayaklarını yıkamasını söyler. Muhacir Murtaza’nın kundakta bir bebeği, iki de kızı vardır fabrikada çalışan. Filmin sonlarına kadar bu iki kızı görmeyiz nedense. Okul çağındaki çocukların okumayıp da fabrikada çalışıyor olmaları dikkat çeker.

01.jpg

Bekçi görevdeyken adamın biri gece vakti elinde bavulla dolaşıyor diye bavula bakmak ister. Sahibi izin vermeyince adamı yaka paça bavulla birlikte karakola götürür. Doğruculuğun ve vazife aşkının bu kadarına pes eden komiser için bu bardağı taşıran son damla olacaktır. Dokuma fabrikasının müdürü Kamuran Bey’i (Altan Günbay) arayıp Murtaza için bir iş sorar. Akabinde kızlarının da orada çalıştıklarını öğreneceğiz. Murtaza bu fabrikaya çalışmayanları, işten kaytaranları, kurallara ve disipline uymayanları kontrol etmek için alınır.

Murtaza bu sokaktan gelip fabrikada başka davranacak değil ya. Murtazalığına burada da devam edecektir. Millet kendisinden bıkıp usanacak, yaka silkip illallah diyeceklerdir. Gece vakti görevdeyken bir hırsız yakalar. İşten kaytaranları müdüre gammazlar ve adamın gözüne girer. Bu arada Selma sevgilisinden hamile kaldığı bir dönemde Murtaza’nın kardeşi aracılığıyla istenmesi gündeme gelir. İzmirli varlıklı bir işadamına istenir. Sevgilisi daha sonra Selma’ya sahip çıkacak ve patronuyla onu istemeye geldiklerinde Murtaza ben de araba tamircisine verecek kız yok, diye posta koyacaktır.

Fabrikada Kamuran Bey’in akrabası bir başka görevli daha vardır Kontrol Nuh (Mümtaz Ener), o bile Murtaza’dan yaka silkecek adamın en küçük bir açığını aramak için hazırol da bekleyecektir. Murtaza’nın dostları değil aksine sevmeyenleri, çekmeyenleri gün geçtikçe artacaktır. Film roman sadık kalıp trajik sona da yer vermiş. Sahneler olağanüstü derecede usta oyunculuklarla verilmiş, saygı duymamak elde değil. Övgüye değer başarılı bir yapıt bence.

1965 yılı Murtaza filmini Tunç Başaran yönetmiş. Orhan Kemal’in aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmış. Senarist Recep Ekicigil. Diğer bazı oyuncular Tunç Oral, Yılmaz Köksal, Atilla Ergün, Faik Coşkun, Asım Nipton, Hayri Caner, Osman Türkoğlu, Tevfik Urgal, vs.

10.06.2019

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

tartismaci.com olarak genellikle gündemde olan konuları farklı bir bakış açısı ile ele alır, tartışırız. Çünkü tartışmak ve sorgulamak doğru bilgiye ulaşmanın en şeffaf yollarından biridir. Buna ek olarak sadece gündem de olan konuları değil ilginç ve unutulmaya yüz tutmuş konuları da ele alırız.

VERİMLİLİK VE BAŞARI STRATEJİLERİ

Başarı Tesadüf Değildir

turuncumtrak

Truncumtrak'ın Dünyasına Hoşgeldin

%d Bloggern gefällt das: