10 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartHomeLa Commune (Paris 1871) – Paris Komünü

La Commune (Paris 1871) – Paris Komünü

“Ekşi Sözlük” bir şeyin cılkını çıkartmak deyimini “bokunu çıkarmanın kibarcası” diye tarif ediyor. Peki bir film özgülünde bu nasıl olur acaba diyenlere benim kişisel tavsiyem bu filmi izlemeleri. Altı saate yakın süre içerisinde tarihi bir olay, yani Paris Komünü’nde neler yaşandığını anlatmak isteyen bir film. On üç gün içerisinde çekilen filmde rahatsızlık veren bir tek filmin bu denli saçma sapan derecede uzun olması değil, aynı zamanda hemen her oyuncunun öyle her türden inandırıcılıktan yoksun aşırı heyecanlı ve coşkulu olmaları. Paris Paris olalı böyle zulüm görmemiştir eminim, hem de sanat ve sinema adına. Bir de televizyon kanalı, spikerler, haberler yokmu bence işkence içinde işkence diye buna derler.

Fransız Komünist Partisi’ni CIA’nin çökerttiğini azbuçuk siyaset tarihi bilen herkes iyi bilir. Ben bu filmi izledikçe sosyalist fikirlerin Fransa’da nasıl anlaşıldığına, nasıl yorumlandığına daha bir ikna oldum diyebilirim. İnsanın detaycı olması ne güzel, sanatçının, sinemacının hatta tarihçini, politikacıların da, ama bu çalışmanın her türlü sinema filminin kalıplarını zorladığı yetmezmiş gibi başarılamamış olması bence sergilenen. Zamanınıza yazık. Gidin bir kütüphaneye, Paris Komünü hakkında bir kitap ödünç alın veya ağda konu ile ilgili bilgileri bulun okuyun daha çok aydınlanırsınız. Ayrıca zamanınız da boşa gitmemiş olur.

1870 yılında III. Napolyon rejimi yıkılmıştır. İktidar çoğunluğu Cumhuriyetçilerin oluşturduğu Ulusal Savunma Hükümeti’ndedir. Bu rejim de Prusyalılarla yapılan savaşın devam etmesinde karar kılmıştır. Paris’i kuşatan Almanlar halkı işsizliğe, açlığa ve sefalete mahkum etmiş, sınıf çelişkilerinin daha da keskinleşmesine neden olmuştur. İhtilalin başkentinde orada burada “Kızıl Kulüpler” kurulmuş, buralarda ateşli, heyecanlı, eleştirel sohbetler gerçekleşmektedir.

Film daha başlarken bizi neler beklediğini anlatmaya başlarlar, ki bence başlarken balta taşa vurulmuştur. Belgesel desen belgesel değil, tiyatro desen o değil, sinema filmi desen sinema filmi değil. Her telden biraz alınmaya çalışılmış gibidir. Tarihin hangi doğrulardan ne kadar oluştuğunu bilmeniz ve anlamanız için bence filme zerre kadar güvenmek yerine kendiniz merak edip araştırısanız çok daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz. Böylesine saçma bir filmin üstüne üstlük bir de ödül almış olduğunu yine görmezden gelebilirsiniz. Neyin sanatı diye soranlara ve ne için bu ödül diye soranlara, bilinçleri sinkaf ettiği için, gerçeği sulandırıp çarpıttığı için, tarihsel gerçekliklerle sanat maskesi altında kendince alay ettiği için denilebilir.

2000 yılı yapımı La Commune (Paris 1871) – Paris Komünü çalışmasını Peter Watkins yazmış ve yönetmiş. Diğer senaryo yazarı Agathe Bluysen. Eserdeki bazı oyuncular  Eliane Annie Adalto, Pierre Barbieux, Bernard Bombeau, Maylis Bouffartigue, Geneviève Capy, Anne Carlier, Véronique Couzon, vs.

15.04.2019

Vorheriger ArtikelSunset Blvd. – Sunset Bulvarı
Nächster ArtikelMurtaza

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular