10 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartHomeSunset Blvd. – Sunset Bulvarı

Sunset Blvd. – Sunset Bulvarı

İnsan dünya çapında ünlüyken, günde on yedi bin hayran mektubu alırken, hem de bu baş döndüren şöhrete daha kişiliği tam olarak gelişmemiş, oturmamış onaltı yaşında bulaşmışsa eğer ne zaman emekliye ayrılır? Buna nasıl kafa yorar, sahneleri, şanı, şöhreti terk eder? Hollywood sadece kurgusal olarak filmlerde değil, oyuncuları, ünlüleriyle de nice örnek teşkil ediyor. Bu anlamda o şöhret çöplüğünde nice Normaların yattığını unutmamak, aksine onlardan dersler çıkartmak gerek. Şöhret gelip geçici diyenler salt kıskandıkları için bu lafı söylememişler.

Karşımızda muazzam bir kara film klasiği var. Joseph Joe Gillis (William Holden) başarısız ve züğürt bir senaristtir. Holywood’da insanın tutunabilmesi için ne türden bir cambaz olması gerekir bilmiyoruz ama o bir „Disconnectus erectus“dur. Film Los Angeles’da, Sunset Bulvarı’ndan geçen polis konvoyu ile sabahın köründe başlar. Yani filmin adındaki gibi günbatımında değil bir şafak vakti. Cinayet masası ekiplerine, dedektifler ve gazeteciler ordusu eşlik etmektedirler. 10000 numaralı villada bir cinayet işlendiğine dair ihbar almışlardır. Haberin radyo ve telvizyonlarda duyurulacağı, gazetelerin konu edineceğini öğreniriz. Zira cinayete eski büyük bir ünlü yıldızın adı karışmıştır. Olayları gazeteciler tarafından çarpıtılmadan anlaşılması için bize birisi anlatmaktadır. Bu şahıs aynı zamanda villaya gelen kalabalığın havuzda buldukları cesedin ta kendisidir.

Joe Gills sırtından iki, karnından da bir kurşun yemiş halde havuzda yüz üstü suyun üzerindedir. Hep bir havuzu olmasını arzulayan adam ikinci sınıf birkaç filme senaryo yazmış önemsiz birisidir ve bu arzusu hayatına mal olmuştur. Çok değil altı ay öncesinden başlamak üzere olayların nasıl o noktaya geldiğini anlatmaya başlar.

Uzun zamandır bir geliri yoktur. Haftada iki hikaye yazmaktadır. Yazdıkları ya çok ilginçtir ya da hiç mi hiç değil. Her halükârda yazdıkları satmamaktadır. Dairesindeki yatağında daktilosuyla bir şeyler karalarken kapı zili çalınır. Gelenler arabası için geldiklerini söylerler. Arabasının anahtarlarını isterler. Taksitle aldığı arabanın ödemelerini zamanında yerine getirmediği gibi üç taksit içeridedir. Şirket mahkeme emriyle arabaya el konulması kararını vermiştir. Kararı yazara uzatan adamlar anahtarı isterler yeniden. Arabayı arkadaşının aldığını söyleyen Joe’ya, gelen ziyaretçiler, yarın öğleye kadar arabanın anahtarını alamazlarsa eğer silahların konuşulacağı bir tehdit savururlar.

Joe yalan söylemiştir. Bu arada hikayesini satmaya ve bir yerlerden para bulmaya çalışmaktan dönerken aynı adamlar tarafından görülür ve takip edilir. Takipçilerinden kaçarken arabasının tekeri patlar. Karşısına çıkan ilk sokağa sapar ve metruk bir villaya girerek takipçilerini atlatır. Evin boş olduğunu ve kimselerin orada yaşamadığını zannetmektedir, boş garaja arabasını saklar. Yandaki garajda eski model bir araba görür. Boş, görkemli ve büyük evi “Büyük Umutlar”daki yıpranmış gelinliği ve duvağı olan yaşlı Bayan Haversham’ın evine benzetir.

Evi kolaçan etmeyi bitirip tam gitmek üzereyken, üst kattan perdelerin arkasından neden geç kaldığını seslenen bir kadına rast gelir. Sonra girişte evin uşağı, hizmetçisi ve şoförü Max Von Mayerling (Erich von Stroheim) belirir ve adamı eve çağırır. Adam kadınla karşılaşana kadar biriyle karıştırıldığını anlatamaz. Karşılaştıklarında da kadın hep konuşur. Maymunu ölmüştür, nasıl bir tabut istediğinden bahsedip durur. Kadın sessiz sinema devrinin efsanevi yıldılarından Norma Desmond’dan (Gloria Swanson) başkası değildir. Bu aynı zamanda tutkulu bir aşkın ve sonun da başlangıcıdır. Gerisi bir sinema klasiği, seyretmeye doyulmaz ve unutulmaz bir başyapıttır.

1950 yılı yapımı Sunset Blvd. – Sunset Bulvarı filmini Billy Wilder yönetmiş ve yazmış. Diğer senaryo yazarları Charles Brackett ve D.M. Marshman Jr. Bazı oyuncular Nancy Olson, Fred Clark, Lloyd Gough, Jack Webb, Franklyn Farnum, Larry J. Blake, Charles Dayton, Cecil B. DeMille, Buster Keaton, vs.

12.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular