11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Home The Bank Dick – Banka Dedektifi

The Bank Dick – Banka Dedektifi

The Bank Dick – Banka Dedektifi

Eskide keramet var galiba bu film için söylenmiş. Karşımızda tam bir karikatür tipolojisi var. Hem de harika bir performans ile. Sakar mı sakar, hem kılıbık hem sarhoş. Kimseler tarafından önemsenip ciddiye alınmayan bir aile babası. Evde kaynanasından karısına, büyük kızından küçük kızına kadar herkesçe horlanan, zerre kadar saygı görmeyen ilerlemiş yaşına rağmen tutunamamış bir adam, Egbert Sousé (William Claude Fields). Aksan grav işaretine adam her daim vurgu yapar.

Lompoc adlı bir kasabadayız. Ev halkı kahvaltıdadır. Kaynana Mrs. Hermisillo Brunch (Jessie Ralph) yine odasında sigara içiyor, diye kızına yakınmaktadır. Kendisini böylelikle astımını azdırarak yavaş yavaş öldürdüğünü söyler. Agatha Sousé (Cora Witherspoon) bir yandan annesini yatıştırırken diğer yandan tıkınıp durmaktadır. Anne kız tablosu iticilikten ötedir. Evin küçük kızı Elsie Mae Adele Brunch Sousé (Evelyn Del Rio) kafasını babasının dergisine gömmüş, ev halkının babaya karşı zehirlemelerinden nasibini epeyce almış biridir. Daha sonra gelip kahvaltıya oturan evin genç kızı Myrtle Sousé (Una Merkel) babası hakkında pipo içiyor söylentilerinden yakınarak ya intihar edeceğini ya da açlık grevine başlayacağnı söyler. Kapı çalınca da gelenin bir bankada çalışan sevgilisi Og Oggilby (Grady Sutton) olduğunu söyleyerek kalkar.

2.jpg
Baba Egbert nihayet aşağıya ağzında sigarası iner. Uyarılar karşılığında sigarasını ağzında saklar. Kızının elinden dergisini alır, kızı babasının ayağına bir tekme atar. Kafasına bir şaplak yiyen kız tam babası kapıdan çıkacakken kafasına bir şişe fırlatır. Tam isabet alan baba öfkelenerek kapının önünde duran dev saksıyı fırlatmaya hazırlanırken kızı yanında Og ile damlar. Og‘un eline saksıyı veren Egbert arazi olur.

Yolda arabasını tamir eden birine yardım edeyim derken daha da bozar. Bir sürü benzer sakarlıktan sonra tesadüfen Og‘un çalıştığı bankayı soyan soygunculardan birinin yakalanmasına karışır. Bizim işe yaramaz tam bir kahraman zannedilierek banka tarafından güvenlikçi olarak işe alınır. Sonrası, sonrası tam bir komedi. Hem de başından sonuna. Hemen her karesinde Egbert‘in birçok şakası bugün bile insanı kahkahaya boğabilecek cinsten. Oldukça abartılı olduğu söylenebilecek espriler bile aradan onca yıl geçmesine rağmen güçlü ve gülmece dolular.

Egbert insanları sevmeyen, onlardan kaçan, anti sosyal, alkolik, sakar ve benim gibi mizantrop biridir. Yine de şans da, gelişmeler de, iyilik meleği de benim tersime hep ondan yanadır. Her beladan, her aksilikten, her sorundan kazasız belasız çıkmayı başarır. Bence Holywood‘un nadir usta komedyenlerinden biridir. Eserin bugün bile izlenebilir olması hem onu sinema klasiği yapar, hem de unutulmaz bir komedi klasiği. Laurel & Hardy‘nin Oliver‘ini anımsatan Egbert Sousé başlı başına özgün bir kahraman. İzleyin hak vereceksiniz.

1940 yılı yapımı The Bank Dick – Banka Dedektifi filminin yönetmeni Edward F. Cline. Senaryo yazarları W.C. Fields ve Richard Carroll. Bazı oyuncular Franklin Pangborn, Shemp Howard, Dick Purcell, Russell Hicks, vs.

23.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bernhard Schlink liest aus seinem neuen Erzählband »Abschiedsfarben«

Abschiedsfarben Lesung von Bernhard Schlink Moderation: Volker Albers Matinee am Sonntag, 11. Oktober um 11 Uhr im SchauSpielHaus In seinem neuen Erzählband schreibt Bernhard Schlink über...

Kış Avrupa’ya erken geldi

İsviçre, Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Almanya ve Çekya'ya kar yağdı Hava sıcaklıklarındaki keskin düşüşün ardından Avrupa'da İsviçre, Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Almanya ve Çekya'ya kar...

Europäischer Tag der Sprachen: Die sprachliche Vielfalt Europas in vielen Live- und Online-Veranstaltungen entdecken

Mit der Kampagne #DiscoverTranslation und einer Online-Konferenz „Bildung beginnt mit Sprache“ startet die Kommission eine Reihe von Veranstaltungen zum 20. Europäischen Sprachentag am 26....

FIBA Şampiyonlar Ligi’ne 18 farklı ülkeden 32 takım katılacak

FIBA Şampiyonlar Ligi bu sezon 18 ülkeden 32 takımla oynanacak ve son 25 yılın ülke çeşitliliği anlamında en geniş katılımlı basketbol organizasyonu olacak. Türkiye'den...